Dünya

Fas depreminde 2.000’den fazla kişi öldü

Bazı Faslılar sosyal medyadan hükümetin Fas dışından gelecek daha fazla yardıma izin vermediğinden şikâyet ediyor. 

Fas’ta bir yüzyıldan fazla bir süredir yaşanan en güçlü depreminin ardından, bugün 3,9 büyüklüğünde artçı bir deprem daha yaşandı.

Cuma gecesi yerel saatle 23:11'de meydana gelen ve birkaç saniye süren 6.8 şiddetindeki depremin arından 19 dakika sonra 4.9 büyüklüğünde bir artçı şok yaşanmıştı.

Felakette depreme dayanacak kadar güçlü olmayan binalar yıkıldı. Fas İçişleri Bakanlığı'nın cumartesi günü bildirdiğine göre, toplam 2.012 kişinin öldüğü ve en az 2.059 kişinin yaralandığı doğrulandı. Yaralıların 1.404'ünün kritik olduğu bildirildi.

Fas'ın Marakeş kentinde bulunan 850 yıllık Kutubiyye Camii'nin depremde minaresi yıkıldı.


Birleşmiş Milletler, depremden 300.000 kişinin etkilendiğini tahmin ediyor ve bazı Faslılar sosyal ağlarda hükümetin Fas dışından daha fazla yardıma izin vermediğinden şikâyet ediyor. 

Uluslararası yardım ekipleri konuşlanmaya hazır olmasına karşın Fas hükümetinin yardımlarını talep etmesini bekliyor.

BM, Fas'ta uluslararası ortakların nasıl destek sağlayabileceğini koordine eden bir ekibe sahip olduğunu bildirdi. Fransa merkezli Sınır Tanımayan Kurtarıcılar, toplam 3.500 kurtarıcıdan oluşan yaklaşık 100 ekibin BM platformuna kayıtlı olduğunu ve talep edildiğinde Fas'ta konuşlanmaya hazır olduğunu söyledi.

Şu ana kadar sadece İspanyol ordusundan Marakeş'e 56 asker ve dört köpekten oluşan kentsel arama kurtarma ekibi taşıyan bir hava kuvvetleri uçağı gönderildiği teyit edildi. 

Fas ile bağlantılı birçok insana ev sahipliği yapan Fransa'da, kasabalar ve şehirler Fas'a 2 milyon eurodan fazla yardım teklif etti ve popüler sanatçılar Faslılar için bağış toplamaya başladı.

Daha önce 1960 yılında, Fas'ın Agadir şehri yakınlarında yaşanan 5.8 büyüklüğündeki depremde en az 12.000 kişi öldü. Bu deprem Fas'ı inşaat kurallarını değiştirmeye itti, ancak birçok bina, özellikle kırsal evler, bu tür sarsıntılara dayanacak şekilde inşa edilmedi.

2004 yılında, Fas’ın Akdeniz’deki kıyı kenti El-Hüseyma yakınlarında 6.4 büyüklüğünde bir deprem yaşandı ve 600'den fazla kişi hayatını kaybetti

Cuma günkü deprem Portekiz ve Cezayir kadar uzakta hissedildi.
Kaynak: Associated Press

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın