Dünya

Dünya dışında Michelin yıldızlı şefin yemeklerini yiyecekler

Kişi başına 495 bin dolarlık yolculukta Danimarkalı Michelin yıldızlı şef Rasmus Munk altı konuk için yemek hazırlayacak.

Danimarkalı Michelin yıldızlı şef Rasmus Munk 2025’te, Uzay Gemisi Neptün’ün altı konuğu ile stratosfere çıkacak ve konuklara gemide hazırladığı yemekleri sunacak.

Florida merkezli startup Space Perspective ile iş birliği yapan 33 yaşındaki şef misafirlerle birlikte seyahat edecek ve küçük bir mutfaktan yemeği kendisi servis edecek.

Uzay gemisi Neptün bir roketten çok balona benzerken şirket, bir balona bağlanan basınçlı kapsülün, deniz seviyesinden yaklaşık 100.000 fit (30.480 metre) yükseleceğini ve burada misafirlerin, Dünya'nın kıvrımı üzerinde güneşin doğuşunu izlerken yemek yiyeceğini belirtiyor.

Organizatörler, maceraya meraklı olanlar için dünya dışı bir deneyim vadediyor. Ancak böylesine bir menü, yolculuk için bilet başına 495.000 dolar gibi astronomik bir fiyat ödeyecek konukların tadabileceği bir menü olacak.

Organizatörler, gezinin altı saat süreceğini ve potansiyel katılımcılarla görüşmelerin devam ettiğini kaydetti. Bu tür teklifleri Blue Origin, Virgin Galactic ve SpaceX gibi özel uzay firmaları da sunuyor.

Munk'un menüsünün geçmiş ve şimdiki astronotların yediği yemeklerden çok farklı olması bekleniyor.

Uzaya çıkan ilk insan olan Sovyet kozmonot Yuri Gagarin, alüminyum bir tüpten sığır eti ve ciğer ezmesini ağzına sıkarak karnını doyurmuştu.

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki astronotlar, ağırlıktan tasarruf etmek için genellikle çorba ve güveç gibi yeniden nemlendirilebilen kaplarda paketlenmiş yemekleri yiyor.

Bir istisna olarak 2006 yılında Fransız usta şef Alain Ducasse, Uluslararası Uzay İstayonu’ndaki kutlama yemeklerinde kullanılabilecek özel gurme yiyecekler yarattı. Konserve yemeklerde zeytin, domates, bıldırcın ve kılıç balığı gibi tipik Akdeniz malzemeleri yer alıyordu.

Associated Press'in haberine göre, şef Munk menüsü konusunda gizemli olmasına rağmen, menüsüne aerojel ve denizanası proteininden yapılmış karanlıkta parlayan yıldızları dahil etmeyi planladığını söylüyor.

"Aynı zamanda bir uydudan alınan yenilebilir bir uzay çöpü parçası üzerinde de çalışıyoruz" diyor.

"Sonra da ormansızlaşmadan sıcaklıkların yükselmesine ve denizlerimizdeki çöplere kadar gezegende olup biten bazı olaylar hakkında konuşmak istiyoruz" diye ekliyor.

Danimarkalı şef ve Alcemist restoranın ortağı Rasmus Munk

Munk'un Danimarka'nın başkenti Kopenhag'daki Alchemist restoranı, 2020'den beri iki Michelin yıldızına sahip ve geçen yıl dünyanın en iyi beşinci restoranı seçildi.

Konuklar, restoranda 50 yenilebilir “gösterim”den oluşan bir menüden yemek yiyor ve bu deneyime, eski bir tiyatro seti yapım atölyesi olan restoranın kendi mimarisinde yer alan sanatçılar ve enstalasyonlar eşlik ediyor.

Restoranın merkezinde, konukların uzaydan, okyanuslardan, ormanlardan ve hatta atan bir kalpten görülen Dünya projeksiyonlarıyla çevrili olarak yemek yediği, büyük bir planetaryum kubbe bulunuyor.

Alcemist, Kopenhag-Danimarka

Kaynak: AP News

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın