Dünya

COVID-19 komplo teorilerini destekleyen film 'Hold-Up' eleştiriliyor

Tartışmalı Fransız belgesel filmi "Hold-Up", dünya elitlerinin vatandaşları kontrol etmek için Covid-19 salgınını ortaya çıkardığı gibi pek çok komplo teorisini ele alıyor.

Tartışmalı Fransız belgesel filmi "Hold-Up", dünya elitlerinin vatandaşları kontrol etmek için Covid-19 salgınını ortaya çıkardığı gibi pek çok komplo teorisini ele alıyor.

Fransa, ikinci Covid-19 dalgası ve ülke çapında kilitlenmeyle boğuşurken, yaklaşık üç saatlik film "Hold-Up" ülkenin en çok konuşulan konularından biri haline geldi.

Eski gazeteci Pierre Barnérias tarafından yönetilen film, politikacılar ve sivil toplum kuruluşları tarafından COVID-19’a ilişkin komplo teorisini öne sürdüğü ve yaydığı için eleştirildi. Filmdeki iddiaların çoğu, bilim insanları tarafından çürütüldü.

Ancak film izlenmeye ve tartışılmaya devam ediyor. 

Fransız bağış toplama ve fon sağlayıcısı Ulule tarafından desteklenen filme gelen eleştiriler üzerine sitesinde desteklediği bir proje olarak "Hold-Up”ın artık reklamını yapmıyor.

Aktris Sophie Marceau da dahil olmak üzere çok sayıda ünlü tarafından paylaşılan "Hold-Up", komplo teorisyenlerinin geleneksel çevrelerinin çok ötesine ulaştı. 

11 Kasım'daki lansmanından bu yana 2,5 milyondan fazla görüntülendi. Filmden klipler, Instagram ve daha genç bir izleyici kitlesi arasında popüler olan Snapchat mesajlaşma uygulamasında yaygın bir şekilde dolaştı.

Rennes 2 Üniversitesi'nde sosyal psikoloji araştırması yapan Sylvain Delouvée'ye göre, filmin başarısı, ürkütücü arka plan müziğinden "uzmanların" telaşına kadar araştırmacı belgesellerin standartlarını çağrıştıran gösterişli bir formata çok şey borçlu.

Delouvée, "Bir belgesel gibi süslemeler var ama bu gazetecilik değil. Filmin tek bir amacı var: Küresel bir komplo fikrini yaymak" diyor.

"Hold-Up", pandeminin başlangıcından bu yana, politikacıların değişken söylemleri, virüsün kökenleri, karantinaların zararlı etkileri ve ilaç lobilerinin rolü gibi kamuoyundaki tartışmalarda ortaya çıkan birçok sorgulamayı ele alıyor.

Sosyal psikolog Delouvée, "Gerçeğin unsurlarını yanlış yorumlar, kesilmiş bulgular ve düpedüz yalanlarla karıştırmak komplo teorilerinin ayırt edici özelliğidir" hatırlatmasını yapıyor.

Yüz maskelerinin sözde faydasızlığı, hidroksiklorokininin Covid-19 için kanıtlanmış bir çare olduğu iddiaları, 5G mobil ağlara bağlantı olabileceği spekülasyonları ve insanları köleleştirmeye meyilli totaliter bir küresel hükümet fikri olarak Yeni Dünya Düzeni gibi neredeyse bütün COVID-19 komplo teorileri filmde ele alınıyor.

Paris'teki Panthéon-Assas Üniversitesi, İletişim ve Enformasyon Bilimleri profesörü Arnaud Mercier'e göre, komplo teorilerinin popülerliği nedeniyle yetkililer, uzmanlar ve medyanın daha net ve tutarlı davranması gerekiyor.

Delouvée ise "Tartışma saçma sapan insanlara terk edilemez. Argümanları dile getirmeye ve komplo teorisyenlerinin çelişkilerini ortaya çıkarmaya devam etmek önemlidir" yorumunda bulunuyor.

Kaynak: France 24

 

: