Dünya

Çin'den sonra Hindistan da Putin’i Ukrayna konusunda sıkıştırmaya başladı

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’den sonra Hindistan Başbakanı Narendra Modi de Ukrayna’daki savaş nedeniyle Vladimir Putin'i üstü kapalı olsa da eleştirmeye başladı. ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby cuma günü yaptığı açıklamada, ”Çin ve Hindistan liderlerinin Özbekistan'da söyledikleri, Putin'in Ukrayna'da yaptıklarına çok fazla sempatilerinin olmadığının göstergesidir” dedi. 

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Özbekistan-Semerkant'taki Şanghay İşbirliği Örgütü toplantısı sırasında görüştüğü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e, "Bugünün çağının bir savaş dönemi olmadığını biliyorum ve konuyla ilgili sizinle telefonda birçok kez konuştuk" dedi.

Cuma günü bir araya gelen liderler arasındaki görüşmeye ilişkin Hindistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan açıklamaya göre, Hindistan Başbakanı, demokrasi, diplomasi ve diyaloğun dünyayı bir arada tuttuğunu da sözlerine ekledi.

Kremlin'in toplantıya dair yaptığı açıklamada ise Putin’in Modi’ye "Ukrayna'daki çatışma konusundaki tutumunuzu, sürekli ifade ettiğiniz endişelerinizi biliyorum. Bunu mümkün olan en kısa sürede durdurmak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız" dediği belirtildi. Ancak Putin Kiev’i suçlayarak, "Sadece ne yazık ki, karşı taraf, Ukrayna liderliği, müzakere sürecini terk ettiğini, hedeflerine askeri yollarla ulaşmak istediğini açıkladı” ifadelerini kullandı.

Özbekistan’daki toplantı sırasında perşembe günü Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile Putin bir araya gelmiş ve Çin Devlet Başkanı Putin’e Ukrayna’daki savaşla ilgili endişelerini dile getirmişti. Putin’in Çin Devlet Başkanı’na "Ukrayna krizi söz konusu olduğunda Çinli dostlarımızın dengeli pozisyonuna çok değer veriyoruz. Bu konudaki sorularınızı ve endişelerinizi anlıyoruz. Bugünkü toplantıda elbette pozisyonumuzu açıklayacağız, ancak bunu daha önce de konuştuk" yanıtını verdiği açıklanmıştı.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali, Hindistan’da gıda ve ham enerji kaynaklarının kesintiye uğraması ve binlerce Hintli tıp öğrencisinin Ukrayna'dan zorla tahliye edilmesiyle huzursuzluğa neden olmuştu.

Uzun süredir Rusya ile yakın ilişkilere sahip olan Hindistan, daha önce Ukrayna'daki düşmanlıklara son verilmesi çağrısı yapsa da kamuoyuna açık olarak Rusya’yı daha önce hiç eleştirmemişti.

Yeni Delhi'den bir düşünce kuruluşu, Ananta Aspen Merkezi'nin CEO'su Indrani Bagchi, Modi'nin cuma günkü açıklamalarını "Kesinlikle, bu bir ton değişikliği" olarak yorumladı. Ve "Üslup açıkça eleştirel değil, ama çağımızın savaşma dönemi olmadığı gerçeği zımni bir eleştiridir" dedi.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby cuma günü yaptığı açıklamada, ”Çin ve Hindistan liderlerinin Özbekistan'da söyledikleri, Putin'in Ukrayna'da yaptıklarına çok fazla sempatilerinin olmadığının göstergesidir” dedi. 

Hindistan ve Çin, Ukrayna'daki savaşın şubat ayında başlamasından bu yana Rus petrolü alımlarını artırdı ve bu da Moskova'nın yaptırımlar nedeniyle bütçesindeki gelir kaybını çoğunlukla telafi etmesini sağladı. 

Hindistan'ın Rus petrolü ithalatı, ilk çeyrekte 0,66 milyon ton iken, bu yılın ikinci çeyreğinde on kattan fazla artarak 8,42 milyon tona yükseldi. Putin, Modi ile yaptığı görüşmede, Rusya'nın Hindistan ile "stratejik, ayrıcalıklı ortaklığından" sıcak bir şekilde bahsetti ve iki ülke arasındaki "yapıcı" ekonomik ilişkileri ve artan ticareti selamladı. 

Putin, "Rusya'dan Hindistan'a gübre teslimatları sekiz kattan fazla arttı. Umarım bu, Hintli çiftçilerin ülke nüfusuna yiyecek sağlama konusundaki zor görevi yerine getirmelerine yardımcı olur" dedi. 

Rusya aynı zamanda Hindistan'ın en büyük silah tedarikçisidir, ancak Yeni Delhi tedarikleri çeşitlendirmek amacıyla diğer ülkelerden alımları artırırken, aynı zamanda yerli savunma üretimini de artırmaya çalışmaktadır. 
Kaynak: Financial Times

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın