Dünya

Bloomberg: Türkiye’de faiz indirimi yapılacağına dair endişeler arttı

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen hafta TRT’deki canlı yayında faizin düşmesi gerektiğine yönelik ifadeleri nedeniyle faizin yükseleceği ve TL'nin daha da değer kaybedeceğine dair endişeler arttı.

Bloomberg, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın para politikasına yaptığı son müdahalenin Türk Lirası’nı ABD Doları karşısında yeni rekor değer kayıplarına ittiğini ileri sürerek, açıklamayla para biriminin tehlikeli bir yola girdiğini yazdı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen hafta TRT’deki (Türkiye Radyo Televizyon Kurumu) canlı yayınında sarf ettiği "Merkez Bankası başkanımla görüştüm, faizleri düşürmemiz şart. Onun için de temmuz, ağustos buraları bulacağız ki faiz düşmeye başlasın" sözleri Merkez Bankası’nın erken bir faiz indirimi yapacağına dair korkuları körükledi.

Her ne kadar yeni Merkez Bankası Başkanı bu olasılığı çabucak reddetse de mayıs ayı enflasyonundaki sürpriz yavaşlama, Başkan Şahap Kavcıoğlu'nun Erdoğan'ın daha düşük borçlanma maliyetlerine yönelik artan taleplerine boyun eğebileceğine dair endişeleri artırıyor.

En son fiyat verilerine daha yakından bakıldığında, enflasyonist baskıların güçlü kalmaya devam ettiği görülüyor. JPMorgan Chase’in ekonomistlerinden Yarkın Cebeci'ye göre, gevşeme döngüsünü zamanından önce başlatmakta yanlış hesaplanmış bir adım, kolayca "lira üzerinde baskı oluşturabilir ve dezenflasyon sürecine zarar verebilir".
Kaynak: Bloomberg US

: