Özel Haber

Bir izmarit yüzlerce dönümü kül etti

KKTC’de 2023 yılında 161’i arazi, 3’ü orman yangını toplam 544 kez yangın çıktı. Çıkan yangınlar sonucu 58 kişi hakkında yasal işlem başlatıldı. 1-29 Ocak 2024 tarihleri arasında ise 31 kez yangın çıktı

►YÜZLERCE DÖNÜM KÜL OLDU

 KKTC’de 2023 yılında 3 orman yangını meydana geldi, bu yangınlar sonucu 612 dönüm ormanlık alan yandı. Orman yangınlarının ikisi elektrik tellerinden düşen kıvılcımlardan, biri ise orta gerilim şebekesinin aşırı akım çekiminden dolayı meydana geldi


►BİR İZMARİT KÜL ETTİ

KKTC’de 2023 yılında 161 arazi yangını meydana gelirken, bunlardan 86’sı kuru ot ve çöp yangını, 31’i bahçe yangını, 17’si anız yangını, 14’ü balya yangını ve 13’ü ekin yangını olarak kayıtlara geçti. 161 arazi yangının 65’i sönmemiş sigara izmariti nedeni ile çıktı


►1 AYDA 31 YANGIN

İtfaiye Müdürlüğünün verilerine göre KKTC genelinde, 1-29 Ocak 2024 tarihleri arasında 31 kez yangın çıktı. Bu yangınların maddi hasarı 13 milyon 914 bin TL oldu. Bu çıkan yangınların muhtemel sebeplerine bakıldığında ise “elektrik kaynaklı kısa devre” dikkat çekti

İtfaiye Müdürlüğünün verilerine göre KKTC genelinde, 2023 yılında 544 kez yangın olayı meydana geldi.

Meydana gelen bu yangınlar, 89 milyon 483 bin 200 TL maddi zarara yol açtı.

Yangınların çıkış sebepleri arasında yer alan; kundaklama, kasti hasar, temizlik maksatlı yakma ve izinsiz ateş yaktığı tespit edilen 58 kişi hakkında yasal işlem başlatıldı.

İtfaiye Müdürlüğünün verilerine göre KKTC’de 1-29 Ocak 2024 tarihleri arasında ise 31 kez yangın olayı meydana geldi.

EN FAZLA LEFKOŞA’DA

KKTC’de 2023 yılında çıkan yangınların 148’i Lefkoşa, 115’i Girne, 101’i Gazimağusa, 37’si Güzelyurt, 31’i Geçitkale, 29’u Çağlayan, 27’si İskele, 27’si Gemikonağı, 15’i Yeşilköy, 8’i Vadili, 6’sı Dipkarpaz bölgesinde meydana geldi.

ARAZİDE 161 YANGIN

İtfaiye Müdürlüğünün verilerine göre KKTC’de 2023 yılında 161 arazi yangını meydana gelirken, bunlardan 86’sı kuru ot ve çöp yangını, 31’i bahçe yangını, 17’si anız yangını, 14’ü balya yangını ve 13’ü ekin yangını olarak kayıtlara geçti.

Yangınlar sonucunda 2 bin 39 balya, 290 dönüm ekin ile 160 dönüm anız yandı.

SÖNMEMİŞ İZMARİT 65 KEZ YAKTI

KKTC’de 2023 yılında arazi yangınlarının 65’i sönmemiş sigara izmariti, 30’u elektrik tellerinden atılan kıvılcımlar, 21’i temizlik maksatlı yakılan ateş sonucu, 24’ü kişiler tarafından kasten yakılması, 12’si kaynak ve spiral makinesiyle çalışırken atılan kıvılcımlardan, üçü elektrik kaynaklı nedenlerden, üçü güneş ışığının cam parçalarından geçerek yoğunlaşması, biri kimyasal reaksiyon, biri çakmak kullanarak, biri ise tarımsal araçtan çıkan kıvılcımlardan meydana geldi.  

134 BİNA YANGINI MEYDANA GELDİ

2023 yılı içerisinde 134 bina yangını meydana geldiği, bunlardan 82’sinin ev ve apartman dairesi, 45’i işyeri, 5’i fabrika biri otel ve birinin de atölyede çıktığı belirtildi.

Bu yangınlardan 59’u elektrik kaynaklı, 19’u sönmemiş sigara izmaritinden, 17’si faal ocak üzerinde unutulan yağın ısınması, 14’ü şömine ve soba kaynaklı, sekizi çocukların kibrit veya çakmakla oynaması, yedisi gaz kaçağı, altısı kişiler tarafından kundaklanma, üçü kimyasal reaksiyon ve biri ise güneş ışığının cam parçalarından geçerek yoğunlaşması sonucu çıktı.

129 ARAÇ YANGINI MEYDANA GELDİ

İtfaiye Müdürlüğünün verilerine göre, KKTC’de 2023 yılında 129 araç yangını meydana geldi. Bu yangınlarda araçların 81’inin seyir halinde 48’inin ise park halindeyken yandığı kaydedildi.

Yangınların 80’i aracın elektrik sistemlerinde oluşan kısa devreden, 27’si araçtaki yakıt sızıntısından, altısı kundaklama, altısı aracın kaza yapması, dördü içilen sigaranın araç içerisine düşürülmesi ikisi sönmemiş kömürden, biri araç içerisinde bulunan taşınabilir şarj aletinin ısıdan patlaması, ikisi aracın egzozundan çıkan kıvılcımlar, biri aracın elektrik tellerine teması sonucu meydana geldiği tespit edildi.

54 ELEKTRİK YANGINI OLDU 35’İNİN NEDENİ KISA DEVRE

KKTC’de 2023 yılında 54 elektrik yangını meydana geldiği, bu yangınların 35’i oluşan kısa devreler, 14’ü aşırı yüklenme sonucu, ikisi elektrik telleri, biri aşırı ısınma sonucu, biri elektrik trafosu, biri yıldırım düşmesiyle çıktı.

9 KEZ ÇÖPLÜK YANDI

Çöplük alanı yangınlarına bakıldığında 2023 yılında 9 çöplük alan yangını meydana geldiği görülürken, bu yangınların yedisi bilinmeyen kişi veya kişiler tarafından yakılma, ikisi biriken metan gazının sıkışmasından meydana geldi.

2023 yılında 17 çöp bidonu yangını meydana gelirken, bu yangınların 14’ü sönmemiş sigara izmaritinden, ikisi çakmak ile biri ise kişiler tarafından kasten yakılmasından dolayı çıktı.

3 ORMAN YANGININDA 612 DÖNÜM ORMANLIK ALAN YANDI

2023 yılında üç orman yangını meydana gelirken, yangınlar sonucu 612 dönüm ormanlık alan yandı.

Bu yangınların ikisi elektrik tellerinden düşen kıvılcımlardan, biri ise orta gerilim şebekesinin aşırı akım çekiminden dolayı meydana geldi.

Geçtiğimiz yıl dört LPG yangını meydana gelirken, yangınların tümü de gaz kaçağından çıktı.

2023 yılında baca, deniz aracı, barınak gibi diğer sebeplerden 33 yangın meydana geldi.

Bu yangınların 11’i sigara izmaritinin söndürülmeden atılması, altısı kundaklama, altısı baca içerisinde biriken tortular, üçü kişi veya kişiler tarafından yakılma, ikisi havai elektrik tellerinden çıkan kıvılcımlar, ikisi elektriksel, biri sönmemiş kömürlerin yanıcı maddelerin üzerine dökülmesi, biri kimyasal reaksiyon sonucu, biri ise ısıya maruz kalan borunun alevlenmesinden meydana geldi.

BİN 533 KONTROL YAPILDI

2023 yılında bin 241 hususi hizmet görevi yapıldı, bunların; 391’i can kurtarma, 239’u yangına karşı tedbir alma, 227’si hayatını kaybeden kişilerin adli soruşturma amaçlı hastane morguna sevk edilmesi, 146’sı yangın eğitimi verilmesi, 116’sı özel görev, 47’si yol güvenliği sağlanması, 43’ü trafik kazasında araç içerisinde sıkışan şahısların kurtarılması ve 32’si doğal afetlere müdahale etmek oldu.

Yangınları önleme ile ilgili yazışma, görüş ve eğitim hizmeti olarak 589 işyeri (otel-restoran-okul-dükkan-benzin istasyonları-konutlar), 382 binanın inşaat projesi, 350 arsa parselasyonu, 134 yangın önlemi ve 78 akaryakıt tankeri olmak üzere İtfaiye Müdürlüğü tarafından bin 533 kontrol yapıldı.

2024 YANGINLARLA BAŞLADI

İtfaiye Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre 1 -7 Ocak tarihleri arasında, KKTC’de toplam 10 yangın ve 21 hususi servis olayı meydana geldi. Yangınlar sonucu meydana gelen toplam maddi zarar miktarı 2 milyon 350 bin TL oldu.

Belirtilen tarih aralığında meydana gelen yangınların muhtemel sebepleri arasında; söndürülmeden atılan sigara izmariti, elektrik kaynaklı kısa devre, kişiler tarafından yakılma, oda içerisinde yanan mumun düşüp çarşafı tutuşturması ve park halindeki araçta oluşan yakıt kaçağı yer aldı.

Polis Genel Müdürlüğü’ne (PGM) bağlı İtfaiye teşkilatı 8 - 14 Ocak tarihlerini kapsayan son bir haftalık sürede KKTC’de 6 yangın ve 19 hususi servis olayı meydana geldiğini bildirdi.
Yapılan açıklamada, yangınlar sonucu meydana gelen toplam maddi zararın 10 milyon 94 bin TL olduğu belirtildi.

Belirtilen tarih aralığında meydana gelen yangınların muhtemel sebepleri; çalışır durumdaki piknik tüpü üzerinde unutulan tepsinin ısınıp alevlenmesi, temizlik maksatlı yakılan ateşin kontrolden çıkması, katalitik sobanın gaz bağlantı noktalarında meydana gelen gaz kaçağı, elektrik kaynaklı kısa devre ve çalışır durumdaki elektrikli sobaya perdenin temas edip alevlenmesi sonucu olarak açıklandı.

9 YANGIN, 727 BİN TL MADDİ HASAR
Polis Genel Müdürlüğü’ne (PGM) bağlı İtfaiye teşkilatı 15 -21 Ocak tarihlerini kapsayan son bir haftada 9 yangın ve 21 hususi servis olayı meydana geldiğini açıkladı.

Yapılan açıklamada, yangınlar sonucu meydana gelen toplam maddi zararın 727 bin TL olduğu belirtildi.

Belirtilen tarih aralığında meydana gelen yangınların muhtemel sebeplerinin elektrik kaynaklı kısa devre, trafik kazası sonucu aracın motor bölümünden sızan yakıtın sıcak aksamlarına temas edip alevlenmesi, temizlik maksatlı yakılan ateşin kontrol dışına çıkması, aracın motor bölümünde meydana gelen mekanik arıza ve araç içerisinde çalışır durumda bulunan çakmaklığın ısınıp alevlenmesi olarak açıklandı.

1 HAFTADA 6 YANGIN 22 DE HUSUSİ SERVİS OLAYI 
Ülke genelinde, 22-29 Ocak tarihleri arasında toplam 6 yangın 22 de hususi servis olayı meydana geldi. 

Polis Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Yangınlarda 743 bin TL'lik zarar oluştu.

Açıklamada yangınların, elektrik kaynaklı kısa devre, kişi/ler tarafından yakma, çalışır durumdaki elektrikli sobanın koltuğu tutuşturması ve taşınabilir çamaşır telinin sıcak odun sobası üzerine düşüp kıyafetlerin tutuşması sonucu çıktığı ifade edildi.

İtfaiyenin müdahale ettiği olaylar ise şöyle: 
“Elektrik kablolarının bulunduğu su kanalına sızan suyun tahliye edilmesi, derin kuyuya düşen kuzu ve köpeğin kurtarılması, beton büz içerisine sıkışan köpek, yüksek binalarda, ağaçlarda ve araçların makine bölümlerinde mahsur kalan kedilerin kurtarılması, yangına karşı tedbir alınması ve hayatını kaybeden şahısların adli soruşturma amaçlı hastaneye sevkinin sağlanması”

Bu haberle ilgili herhangi başka bir bilgi ve/veya belgeye sahipseniz Mikro-Makro’ya iletisim@mikro-makro.net’den veya +90 533 852 60 63’den ulaşabilirsiniz.
:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın