Dünya

Berlin'de aşırı sağcılar salgın önlemlerini maskesiz ve mesafesiz protesto etti

Berlin'de Corona virüs salgınına karşı alınan önlemleri artıracak, Almanya Federal Meclisi'nden Çarşamba öğleden sonra geçmesi beklenen ‘Enfeksiyon Koruma Yasası’nı protesto etmek üzere büyük bir gösteri düzenlendi.

Berlin'de Corona virüs salgınına karşı alınan önlemleri artıracak, Almanya Federal Meclisi'nden Çarşamba öğleden sonra geçmesi beklenen ‘Enfeksiyon Koruma Yasası’nı protesto etmek üzere büyük bir gösteri düzenlendi.

Gösteriye katılanların çoğunun yüz maskesi takmaksızın ve sosyal mesafe kurallarına uymaksızın protesto yapmasına polis şiddetli tepki gösterdi. 

Aşırı sağcı olduğu bilinen göstericilerin çoğunun ağız ve burun koruması olmaması nedeniyle polis tazyikli su ve göz yaşartıcı gaz kullandı. Polisin göstercilere aşırı müdahalesi de eleştirildi.

Bu sabah, göstericiler karantinadaki Reichstag binası ve önündeki Platz der Republik çevresinde toplandı. Alanda bulunan bir polis sözcüsü, başlangıçta havanın sakin olduğunu söyledi.

Göstericiler ayrıca Brandenburg Kapısı'nda da toplandı. Çekilen resim ve videolarda, salgın önlemlerine uymayan çok sayıda insan görüldü. 

2000'den fazla polis memurunun görevde olduğu protestolarda başkent Berlin’deki resmi TV kuruluşları ARD ve ZDF binaları polis koruması altına alındı. Kamu medyası daha önce Corona önlemlerine karşı yapılan protestoların defalarca hedefi oldu.

Salgın önlemlerine karşı protestoların kısmen radikalleşmesi, Alman parlamenterlerin giderek endişelenmesine neden oluyor. 

Almanya Federal Meclis Başkan Yardımcısı Claudia Roth (Yeşiller), "Corona önlemleri hakkında canlı, eleştirel bir tartışma doğru ve önemlidir ve gösteri hakkı değerli bir kazanımdır. Bununla birlikte, milletvekillerinin görevlerini ve hatta çalışmalarını engellemek" veya gözdağı vermek için saldırganlık "son derece endişe verici ve kabul edilemez" dedi.

Yeşiller Partisi Eş Genel Başkanı Katrin Göring-Eckardt ise Rheinische Post'a yaptığı açıklamada, yasalara eleştirinin ve muhalefet etmenin meşru olduğunu ancak milletvekillerinin görevlerini serbestçe yapmaları engellenecek veya sindirileceklerse sınır aşılmıştır. Özellikle sağcı grupların komplo teorilerini yayması ve kışkırtması haince" diyerek tepki gösterdi.

Göring-Eckardt, Federal Meclis'in Çarşamba öğleden sonra oylayacağı Enfeksiyon Koruma Yasası reformuna karşı Meclis’e gönderilen binlerce e-posta olduğunu bildirdi ve 30 bine yakın e-postada kullanılan dilin 'kaba' olduğuna dikkat çekti.

Kaynak: Spiegel

 

: