Özel Haber

Bellapais Kabristan Parkı açıldı

Arkın Group Bellapais'teki bakımsız ve atıl vaziyetteki Kabristan'ı Girne Belediyesi, Bellapais Muhtarlığı ve Girne Kaymakamlığı iş birliği ile restore etti. Kabristan'daki eski şapele çatı takıldı. Kabristan'a insanların gelip oturabileceği geniş bir park alanı inşa edildi.

Arkın Group’un katkılarıyla ve Girne Belediyesi'nin işbirliği ile 5.000 metrekarelik, 300 mezar kapasiteli Bellapais Kabristan Parkı restore edilerek yeniden düzenlendi. Dün açılışı yapılan Kabristan’ın restore edilen alanları arasında şapel, şapele ek binalar, dinlenme odası ve mezarların çevresindeki dinlenme yerleri bulunuyor. Kabristan’a Türk ve Rum mezarlıklarının yanı sıra kimsesizler mezarlığı da yapıldı.

Açılışa Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, Cumhuriyetçi Türk Partisi Girne Milletvekili Fikri Toros, Cumhuriyetçi Türk Partisi Girne Milletvekili  Fazilet Özdenefe'nin yanı sıra Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Girne Kaymakamı Sinan Güneş, Bellapais Köyü Muhtarı Niyazi Engin katıldı. Işın Ramadan Cemil ve Günay Çerkez gibi ülkemizin tanınan iş insanlarının da bulunduğu açılışa Bellapais Köyü sakinleri büyük ilgi gösterdi.

Açılışta bir konuşma yapan Arkın Group Yönetim Kurulu Başkanı Erbil Arkın şu ifadeleri kullandı:

Erbil Arkın: "1974’de 5 dönümlük bu alan kabristan ve mezarlık olarak tayin edilmişti ama kimse bir şey yapmamıştı. Mezarların üzerinde keçiler dolaşıyordu"

“Bellapais’da yaşayan, Ayia Annalı, Akhisarlı bir köy çocuğuyum. Köyde de çoğu Tatlısulu, Limasollu, başka yerlerden göçmen olan kişiler var. 7-8 sene önce buralarda yürürken rasgele buraya uğradım. Tarlaydı burası. Araba parkının olduğu yerde 6 tane harabeye dönüşmüş, motorlu, motorsuz, tekerleksiz araba vardı. Ortodoks mezarlıkta baltayla indirilmiş haçlar vardı. Şapelin çatısı yoktu. Etrafında çalılar dolmuştu ve mezarların üzerinde keçiler dolaşıyordu. Güneyin yaptıklarından şikâyet ederken, biz nasıl bunu yapabiliriz diye çok gücüme gitti. İn cinin top oynadığı, kimsenin olmadığı bir bölge olduğu için Belediye’ye durumu şikâyet ettim. Sağ olsunlar Girne Belediyesi alanı temizledi, keçiler gitti ama bir şeyler yapmamız gerektiği içime doğdu. Bir jest olarak, burasını restore etmeye karar verdik. Belediye ile anlaşarak, Girne Belediyesi’nin de katkılarıyla şapele çatı koyduk. Doğramaları düzelttik. Arada öğrendik ki 1974’de 5 dönümlük bu alan kabristan ve mezarlık olarak tayin edilmiş. Biz bu bölgeye, bu köye sahip çıkacaksak geçmişimizle beraber bunu yapmamız gerekir dedim. Köyde hiçbir mezarlık olmadığı için mezarlığı da restore edelim diye düşündüm." 

Kabristan'a park da yapıldı

Arkın Group Yönetim Kurulu Başkanı sözlerine şöyle devam etti: "Burası çok güzel manzaraya sahip bir yer. Böyle bir yerde bir park olsa güzel olur dedik ve sadece Bellapaisliler için değil, herkes için bir park yapma fikri de böyle doğdu. Belediye ile beraber mimari projeyi çizdik. Tüm projenin yapımı 2 sene sürdü. Buraya insanlar termoslarında kahve ile parka gelsin, çocuklar futbol oynayabilsin diye düşündük. Tabii fiziksel zorluklar vardı. Bir kabristan, bir mezarlık yaparken asırlar sonrasını da düşünmek gerekiyor. Bu falezlerin erozyonla yıkılmaması gerekir. Onun için falezlere destek sağladık ki 100, 150 sene sonra mezarlar yıkılmasın. Engellileri de düşünerek engelsiz bir proje yaptık. Maksimum sayıda mezar olabilsin dedik. Zaten hepsinin yeri bellidir. Aynı zamanda mezarlık sadece Müslümanlar ve Ortodokslar için olmasın diye düşündük ve gene Belediye’nin izniyle uluslararası bir mezar bölgesi yarattık. Ve kimsesizler için de bir mezar bölümü yaptık." 

"Mezarları kazmak için şiro aldık. Tuvaletler yaptık. Abdest yerlerimiz var"

Erbil Arkın, "Burası kökümüzdür. Nasıl 47 seneden sonra ileriyi düşünüyorsak, geçmişimizi de buraya koyalım ki kendimizi bu toprakların gerçek bir parçası olarak hissedelim. Ben Ayia Anna’dan, Ayanna’dan geliyorum demeyelim. Ben Bellapaisliyim. Çocuklarım da torunlarım da torunlarımın torunları da Bellapaisli olacak diye düşünelim. Böylece sahip çıkalım ülkemize. Mezarları kazmak için şiro bile aldık. Tuvaletler yaptık. Abdest yerlerimiz var. Mümkün olduğu kadar halkımız için güzel bir yer yaratalım diye düşündük. Allah geçinden versin ama yaşayanlar sahip çıksın buraya. Buraya gelmekten keyif alsınlar. Evlatlarımız ve torunlarımız da uzun yıllar boyunca buranın keyfini sürsünler." dedi. 

"Çok sevdiğim arkadaşlarım Hasan Ramadan Cemil ve Necmi Avkıran'la Bellapais Köyü'ne aşıktık"

Konuşmasının son bölümünde Arkın, "1976-1977 senesinde çok sevdiğim arkadaşım Hasan Ramadan Cemil, gene çok sevdiğim bir diğer arkadaşım Necmi Avkıran’la biz bu köyde yaşıyorduk. Maalesef ikisi aramızdan ayrıldı. Bir ben kaldım. Bu köyde yaşadık ve üçümüz de bu köye aşıktık. İkisini de anmadan yapamam. Yaşasaydılar tahmin ederim ki 'beni buraya koyun' diyeceklerdi. Ben de beni buraya koyun diyorum. Biz o zaman da Kıbrıs’a aşıktık. O günlerden bugünlere halen Kıbrıs’a aşığız. Son olarak sevdiğiniz birisi için dilerseniz buraya bank alabilirsiniz. İngiltere’de yapıldığı gibi sevdiklerinizin, saydıklarınızın anısına banka adlarını yazdırıp Belediye’ye hibe edebilirsiniz. Belediye de bankları bu Kabristan’a, bu parka getirir, koyar" dedi.

Bellapais muhtarı Niyazi Engin: "Köyde kabristan yapılması talebi artmıştı"

Bellapais muhtarı Niyazi Engin ise yaptığı konuşmada, söz konusu alanın 80’li yılların başında kabristanlık olarak düzenlenmesi amacıyla köye tahsis edildiğini ancak o günden bugüne kadar bu alanın atıl bir vaziyette kaldığını ifade ederek, son 6-7 yıldır burada bir kabristan olması için taleplerin arttığını belirtti. 

Bellapais Köyü’nde, bir kabristanlığın bulunmayışının büyük bir eksiklik olduğunu anımsatan Engin, köyün bu ihtiyacının giderilmesine gece gündüz çalışarak katkı sağlayan Arkın Grup’a, Girne Belediyesi’ne ve Girne Kaymakamlığı’na teşekkür etti.

Niyazi Engin, Arkın Group’un sadece bu projede değil köyde ihtiyaç duyulan her alanda köye katkıda bulunduğunu vurguladı.

Arkın Group tarafından Niyazi Engin’e plaket takdim edildi.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü: "Proje, belediyeler, özel sektör, iş insanları ve bölge halkının işbirliğinde güzel işler başarabileceğinin göstergesidir"

Kürsüye davet edilen Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü de, projenin belediyeler, özel sektör, iş insanları ve bölge halkının işbirliğinde güzel işler başarabileceğinin göstergesi olduğunu belirterek, projenin hayat bulmasında başta Erbil Arkın’a, Arkın Group’a ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Mezarlıklara bayramlarda, dini günlerde ve özel günlerde gelip ailelerin ziyaret edildiğini, uzun yıllardır Bellapais Köyü'nde böyle bir eksiklik olduğunu kaydeden Nidai Güngördü "Köylülerin talebi üzerine Muhtarlık ve Kaymakamlık ön ayak oldu ve Girne Belediyesi’nin mimar ve mühendisleri Arkın Group’un mimar ve mühendisleri ile çalışarak bu güzel mekânı yarattılar’ dedi.

Söz konusu kabristan alanında, Müslüman olmayanların da defnedilebileceğini belirten Güngördü, kabristanda Müslümanlar, Ortodokslar, uluslararası diğer dinlere mensup vatandaşlar ve kimsesizler için bölümler yer aldığını kaydetti.

Güngördü, ‘Bunun Akdeniz’de bulunan çokkültürlülük, hoşgörü, sevgi ve renklerin ve dinlerin uyumunun çok güzel bir örneği olduğuna inanıyorum’ dedi. 

Nidai Güngördü, harmoni içerisinde bu coğrafyada, hep birlikte neler yapılabileceğini gözlemlediklerini ifade etti ve bunun önemli bir ‘mesaj’ olduğunu vurguladı. Güngördü, Erbil Arkın’ın şahsında Arkın Group’a teşekkür etti.  

Girne Belediyesi Başkanı’na da Arkın Group tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

Kabristan’da aile mezarlığı yapılmasına henüz izin çıkmadı

Etkinlikte tekrar söz alan Erbil Arkın Girne Belediyesi Başkanı Güngördü’den kabristanda masrafları karşılamaları kaydıyla aile mezarlığı yapılmasına izin verilmesini talep etti.

Etkinlikte söz alan iş kadını Işın Ramadan Cemil duygularını paylaştı

Etkinlikte söz alan iş kadını Işın Ramadan Cemil, ‘Erbil Bey mezarlığın geçmişe bir saygı, ileriye bir yatırım olduğunu söyledi. Geçmişin unutulmadığını burada hissettim. Ailem adına Hasan Ramadan Cemil’in ve arkadaşlık adına Necmi Avkıran’ın hatırlanması beni çok duygulandırdı. Kendilerine ve diğer katkı koyanlara şükranlarımı sunuyorum’ diyerek duygularını paylaştı.

Bu haberle ilgili herhangi başka bir bilgi ve/veya belgeye sahipseniz Mikro-Makro’ya [email protected]’den veya +90 533 852 60 63’den ulaşabilirsiniz.
:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın