Dünya

Avrupa'da elektrikli otomobil satışları dizel modellerin satışlarını geçti

Devlet sübvansiyonları ve katı emisyon düzenlemeleri sayesinde elektrikli araç satışları rekor düzeyde yükseldi ve ilk defa dizel modellerin satışını geçti.

Avrupa'da sübvansiyonlu emisyonsuz araçlar olarak elektrikli otomobil satışları, aralık ayında ilk kez dizel modelleri geride bıraktı.

Bağımsız otomobil analisti Matthias Schmidt tarafından Financial Times için derlenen verilere göre, Birleşik Krallık da dahil olmak üzere 18 Avrupa pazarında satılan yeni otomobillerin beşte birinden fazlası pillerle çalışırken, dizel otomobiller satışların yüzde 19'undan azını oluşturuyor.

Almanya ve diğer ülkelerdeki cömert devlet sübvansiyonları ve 2020'de AB üreticilerini daha düşük emisyonlu araçlar satmaya zorlayan katı düzenlemeler sayesinde, elektrik satışları istikrarlı bir şekilde artıyor.

Tesla, pazara rekor miktarda 309.000 elektrikli otomobil sunarak yarı iletken tedarik zincirlerindeki darboğazlara rakiplerinden daha iyi uyum sağlayabildiğini kanıtladığı için trend geçen yılın son çeyreğinde hızlandı.

Avrupalı otomobil üreticileri, tedarik zinciri krizi sırasında en kârlı modellerin (çoğunlukla ağır kirletici emisyon yayan SUV modeller) üretimine öncelik verdi. Ancak üreticiler filo genelindeki karbon ayak izini azaltmak ve Brüksel'den gelen cezalardan kaçınmak için aralık ayında elektrikli araç satışlarını da zorladı.

Sonuç olarak, aralıkta tüm zamanların rekoru kırılarak Batı Avrupa'da 176.000 akülü elektrikli araç satıldı ve bu rakam Aralık 2020'de satılandan yüzde 6'dan fazla daha yüksek. Karşılaştırıldığında, 2021’in son ayında yaklaşık 160.000 dizel araç satıldı.

Volkswagen'in dizel motorlar için emisyon testlerinde hile yaptığının bulunmasından bu yana dizel otomobil satışları istikrarlı bir şekilde düşüyor. O zamanlar, incelenen 18 Avrupa ülkesinde teslim edilen araçların yarısından fazlasını dizel modeller oluşturuyordu.

Schmidt, "Dizelin ölüm yürüyüşü, 'Dizelgate'in ilk kez ifşa edildiği Eylül 2015'ten bu yana tekrarlanarak devam ediyor ve VW'nin ID.3'ün ilk planlarını skandalın ortaya çıkmasından sonraki 30 gün içinde hazırlamasına neden oluyor" dedi.  ID.3, Volkswagen'in 2020'den beri satışta olan amiral gemisi elektrikli aracı.

Volkswagen, geçen yıl Batı Avrupa'daki lider elektrikli araç üreticisi konumunu korudu ve 2021'de bölgede toplam 3,5 milyon adet araç satarken bunun 310.000'den fazlası pille çalışan modeldi.

Schmidt, bir dizi yeni elektrikli modelin yeni müşterileri cezbetmesine rağmen, bazı şehirlerde eski dizel araçlara yönelik yasakların ve önemli pazarlarda dizel için artan vergilerin dizel otomobil satışlarına daha fazla zarar verdiğini de sözlerine ekledi.

Avrupa'nın en büyük otomobil pazarı olan Almanya'daki dizel araçların yeniden satış değeri de belirsiz, çünkü yeni koalisyon hükümeti şu anda dizeli birinci sınıf benzinden litre başına yaklaşık 14 sent daha ucuz hale getiren yakıt vergi indirimlerini yeniden gözden geçireceğine dair sinyal verdi.
Kaynak: Financial Times

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın