Dünya

'Aşısızların pandemisi’nde, ABD devlet memurlarına ve büyük işletmelere aşı zorunluluğu getirdi

ABD Başkanı Joe Biden düzenlediği basın toplantısında salgının son dalgasını, 'aşısızların pandemisi' olarak niteledi.

ABD Başkanı Joe Biden, her hafta binlerce kişiyi öldüren ve ülkenin ekonomik toparlanmasını tehlikeye atan Delta varyantı nedeniyle, ABD’deki devlet memurlarına ve sözleşmeli çalışan memurlara Corona virüsü aşısı zorunluluğu getirdi. 

Ayrıca 100'den fazla çalışanı olan tüm işverenlerin çalışanlarının aşılanmasını veya haftalık olarak test edilmesini sağlaması ve bu işverenlerin çalışanlarına aşı olmaları için ücretli izin vermesi de gerekecek. Kurallara uymayan 100’den fazla çalışanı olanı şirketlere ihlal başına 14 bin dolar (118 bin 567 TL) ceza kesilebilecek.

Biden düzenlediği basın toplantısında salgının son dalgasını, ''aşısızların pandemisi'' olarak niteledi. ABD’nin benzeri görülmemiş bir aşılama sistemine sahip olmasına rağmen, hâlâ aşı olmak istemeyen 80 milyon Amerikalı olduğuna dikkat çekti.

ABD Başkanı, "Amerikalıların büyük çoğunluğu doğru olanı yapıyor. Uygun olanların yaklaşık dörtte üçü en az bir doz aşı oldu; ancak dörtte biri hiç aşı olmadı. Bu ABD kadar büyük bir ülkede yaklaşık 80 milyon Amerikalı aşı olmamış demek. Yüzde 25’lik bu azınlık çok fazla hasara neden olabilir ve oluyorlar da" dedi.

'Daha ne bekliyorsunuz? Görmeniz gereken daha ne var? Reddiniz hepimizi etkiliyor'

Biden aşı olmamış Amerikalılara da "Daha ne bekliyorsunuz? Görmeniz gereken daha ne var? Aşıları ücretsiz, güvenli ve kullanışlı hale getirdik. 200 milyondan fazla Amerikalı en az bir doz aşı oldu. Sabırlı davrandık ama sabrımız tükeniyor. Reddiniz hepimizi etkiliyor. Lütfen doğru olanı yapın. Hastane yataklarında 'Keşke aşı olsaydım. Keşke' diyerek son nefeslerini veren aşısız Amerikalıların seslerini dinleyin. Bu bir trajedi. Lütfen bunun size olmasına izin vermeyin" sözleriyle seslendi.

Ancak yönetimin planı, Biden’ı yetkisini aşmakla, Anayasa’ya aykırı davranmakla suçlayan Cumhuriyetçi Kongre üyelerinin tepkisini çekti.

Biden yönetiminin 100'den fazla çalışanı olan işverenlerin aşıları veya haftalık testleri zorunlu kılacağını ve ihlal başına şirketlere 14 bin dolarlık ceza keseceğini açıklaması iş dünyasında da soru işaretleri doğurdu.

Testi kim yapacak, bunun için kim ödeme yapacak; işverenlerin çalışanlarına test için harcadıkları zaman için ödeme yapması gerekecek mi; ABD Çalışma Bakanlığı ve İş Sağlığı ve Güvenliği İdaresi (OSHA) işverenlere zaman tanıyacak mı; devlet desteği olmadan işletmelere aşı ve test zorunluluğu getirilmesi maliyetlere yük bindirmeyecek mi; 100’den fazla çalışanı olan işletmelerde çalışan sayısına mevsimlik ve yarı zamanlı çalışanlar dahil edilecek mi gibi sorular şimdiden tartışılıyor.

Kaynaklar: Business Insider - VOA

: