Özel Haber

Armağan Boyraz’dan Ahmet An'a dezenformasyon: Karikatürü kim yaptı?

Kıbrıslı Türk araştırmacı yazar Ahmet Cavit An'a dair sosyal medya hesabından bazı iddialarda bulunan Armağan Boyraz’ın doğru bilgi paylaşmadığını kanıtlarıyla birlikte sunuyoruz.

Hakkında Türkiye’ye giriş yasağı konduğu için İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan Türkiye'ye alınmayan Kıbrıslı Türk araştırmacı yazar Ahmet Cavit An'a dair sosyal medya hesabından bazı iddialarda bulunan Armağan Boyraz’ın doğru bilgi paylaşmadığını kanıtlarıyla birlikte sunuyoruz.

Sosyal medya hesabında Doğu Akdeniz Üniversitesi Rauf Raif Denktaş ve Kıbrıs Türk Tarihi Araştırma Merkezi'nde çalıştığı, daha önce 'rektör koordinatörü' ve 'rektör danışmanlığı' yaptığı bilgilerini paylaşan Armağan Boyraz, Ahmet Cavit An’ın Türkiye’den geri gönderilmesine ilişkin hakaret içeren, gerçekleri çarpıtan bir yayın yapmış, aşağıdaki karikatürün Ahmet An tarafından yapıldığını ileri sürmüştü.

Boyraz, ‘Türkiye’ye alınmayan Ahmet An’ın yaptığı karikatür ben Türkiye’nin yerinde olsam böyle kansızları hapise atardım 1974 yılında kktcye barış getiren Mehmetçiği sen terörist diye nitelendiriyorsun Anavatan Türkiye’ye terörist ülke diyorsun ey kansız ey şeref yoksunu ey haysiyet yoksunu sen nasıl olur da benim Türkiye’me terörist dersin...’ ifadelerini kullanmıştı.

İnternet üzerinden ilgili görsel üzerine yaptığımız araştırmalarda karikatürün orijinalinde askerin kolunda Türk bayrağı yerine İsrail bayrağı olduğu; diğer figürün üzerinde NATO yazmadığı ve sadece UN (Birleşmiş Milletler) ibaresinin bulunduğu görülüyor. 

Pinterest’de ‘Ebe Veyns’ tarafından yüklenen orijinal karikatür.

Araştırmayı derinleştirdiğimizde görselin sağ alt kısmında bir imza olduğu fark ediliyor. Aslında bir önceki görselde de izleri bulunan, tanıdık bir imza bu…

Aynı görseli bir başka kullanıcı Pinterest’den değil, Twitter üzerinden paylaşmış:

İddiada imzanın temizlendiği, bazı başka paylaşımlarda temizlenmeye çalışılmış olduğu ve bir başka görselde ise imzanın tamamı görülüyor:

İmzanın kendisi ise Kasım Özkan’ın imzasına çok benziyor. Orijinal görselin Kasım Özkan tarafından paylaşıldığı bir kaynak bulamadık. Fakat kendisinin imzası şu şekildedir:


Nurcuların sitesi olduğu anlaşılan, https://www.risalehaber.com/karikaturler-gazzeyi-anlatiyor-626g-p4.htm  adresindeki Risale Haber'de ve Kasım Özkan’ın sorumlu olduğu görülen, Türkiye’de yayınlanan Ak Parti’ye yakın olduğu açıkça tespit edilen, sağ, muhafazakâr görüşlü karikatürlerin yayınladığı Tantana ismindeki sitedeki bulgular neticesinde, karikatürün esasen Kasım Özkan tarafından yapıldığı, fikir ve öğelerin kendisine ait olduğu söylenebilir.

Kasım Özkan imzasıyla yayınlanan karikatürün, bu sene hayatını kaybeden, İsrail gazetelerinde yazıları yayınlanan Yahudi yazar Petra Marquardt-Bigman’ın bloğunda, 2014 yılında İsrail’e karşı Türkiye’den yapılan yayınların ve hatta pop sanatçısı Yıldız Tilbe’nin paylaşımının eleştirildiği bir yazıda da paylaşıldığı görüldü: https://warped-mirror.com/2014/07/14/hitlerwasright-for-palestine/

Karikatüre sonradan oldukça amatörce eklenen NATO ibaresi ve Türk bayrağı gibi değişiklikler, radikal İslamcı cihatçıların şiddet yanlısı eylemlerini eleştirmek maksadıyla ve kasıtla, muhtemelen Hristiyan veya Yahudi aşırı sağ görüşlüler tarafından yapıldı. Örneğin Sri Lanka sosyal medya forumlarından Lankaweb’de, 2019 yılında karikatürün değiştirilmiş hali yayınlanmıştır: http://www.lankaweb.com/news/items/2019/05/15/west-killing-islamic-terrorists-it-created-islamic-terrorists-volunteering-to-get-killed/

: