Dünya

Amerikan elektrikli araç üreticisi Tesla’nın önü açıldı

S&P Dow Jones Endeksleri komitesinin Tesla'yı S&P 500 endeksine almayı kabul ettiği haberleri Tesla'nın hisselerini % 9 arttı. S&P Dow Jones Endeksleri daha önce Tesla'yı S&P 500 listesine almayı reddetmişti.

Elon Musk’ın kurucusu ve CEO’su olduğu Amerikan elektrikli araç üreticisi Tesla’nın hisseleri, şirketin ABD borsalarında sadece 505 seçkin şirketin yer aldığı S&P 500'e Aralık ayında gireceği haberinin ardından yükseldi. 

Elon Musk, dün duyulan haberle birlikte günde yaklaşık 10 milyar dolar kazandı. Forbes Gerçek Zamanlı derecelendirme verilerine göre Musk’ın servetinin 99,3 milyar dolara çıktığı tahmin ediliyor.

17 Kasım Salı günkü işlemler sırasında Tesla hisse değerleri % 9'dan fazla artarak 444.47 dolara (3.433 TL) yükseldi.

Daha önce S&P Dow Jones Endeksleri komitesinin Tesla'yı S&P 500 endeksine dahil etmeyi reddetmesi nedeniyle şirket büyük kayıp yaşamış ve Tesla hisseleri % 21 oranında değer kaybetmişti. 

S&P Dow Jones Endeksleri’nin, otomobil üreticisinin yeni büyük fonlardan para toplayabileceğini öngördüğü ve Tesla’yı 21 Aralık 2020'de S&P 500 endeksine dahil etme yönünde kararını değiştirdiği kaydediliyor.

S&P 500, ABD hisse senedi endekslerinden biridir ve ABD'de en büyük halka açık şirketlerin gösterdiği başarının bir ölçütü olarak kabul edilir. 

► S&P 500'e dahil olmak için, başvuru sahibinin Amerika Birleşik Devletleri'nde yerleşik olması ve sermayesinin 8,2 milyar dolar ve üzeri olması gerekir. 

► Ayrıca şirketin büyük likit paraya sahip olması, hisselerinin en az % 50'sinin açık abonelikte olması koşullar arasında yer alır.

► Son koşul ise şirketin arka arkaya dört çeyrekte kâr yapmış olmasıdır. 

: