Dünya

Amazon drone’le teslimat projesi için çalışanları işten çıkardı ve dışarıdan hizmet almaya karar verdi

Amazon, yakın gelecekte drone’la teslimat yapma projesi için istihdam ettiği Amazon Prime Air’de çalışan düzinelerce Ar-Ge ve üretim personelini işten çıkardı.

Financial Times’ın haberine göre, Amazon, yakın gelecekte drone’la teslimat yapma projesi için istihdam ettiği Amazon Prime Air’de çalışan düzinelerce Ar-Ge ve üretim personelini işten çıkardı.

Amazon'un planlarına aşina olan bir kaynak gazeteye yaptığı açıklamada, şirketin drone’ları kendi içinde kurduğu ekiple yapmaktan vazgeçme eğilimine girdiğini ve drone üretimi için iki dış üreticiye yöneldiğini söyledi.

Drone üretmek için anlaşma yapılan şirketlerin İspanya'dan Aernnova Aerospace ve Avusturya'dan FACC Aerospace olduğu belirtilen haberde, 2021 yılında Amazon’un drone’la teslimat işinin altyapısını ilerleteceği kaydedildi.

Amazon, 2 kg. 268 gr. ağırlığa kadar olan paketleri 30 dakikadan kısa sürede teslim etmek için elektrikli drone kullanmayı planlıyor. 

2013 yılından beri çalışmalarına devam eden Amazon Prime Air hizmeti, Ağustos ayında drone’la teslimat operasyonlarını başlatmak için ABD Federal Havacılık İdaresi'nden izin almıştı. 

Amazon’un yeni teslimat modelini hayata geçirmesine ise hâlâ çok zaman var.
 

: