Kıbrıs

‘Afik Group hakkında Kıbrıslı Rum mülk sahipleri ve birkaç yabancı şikâyette bulundu’

Afik Group Kurucu Başkanı Simon Mistriel Aykut'un beş gün tutuklu kalacağı bildirildi.

Politis gazetesi, Kıbrıs Radyo Televizyom Kurumu'nun (RIK) haberine atıfla, güney Lefkoşa Bölge Mahkemesi'nin Afik Group’un kurucu direktörü Simon Mistriel Aykut'un beş gün tutuklu kalmasına karar verdiğini yazdı.

KKTC ve İsrail pasaportu taşıyan Aykut, dün kuzeyden güneye geçerken, Rum köyü Paralimni Polisi'ne yapılan ihbarla Mağusa'daki Derinya sınır kapısında tutuklandıpı kaydedildi.

Simon Mistriel Aykut'un diğer suçlamaların yanı sıra, ağır suç işlemek için gizlice anlaşmak, yabancı mülklerde hileli işlemler yapmak, yasa dışı olarak yabancı mülk, yabancı arazi bulundurmak ve kullanmak ve gasp amaçlı komplo kurmakla suçlandığı ileri sürüldü.

Politis 2 kişinin daha arandığını yazdı

Afik Group’un İskele, Boğaz, Dipkarpaz ve diğer bölgelerdeki kompleksleriyle ‘işgal altındaki topraklarda gasp edilen en büyük Kıbrıslı Rum mülklerinden biri olarak kabul edildiği’ni yazan gazete, Kıbrıslı Rumların mal varlıklarına el konulmasıyla ilgili olarak şu ana kadar 130 depozito alındığı ​​ve 60 tane daha depozito alınacak oluşu ile bağlantılı 2 kişinin daha arandığını ileri sürdü.

Afik Group hakkında mülklerinin fotoğraflarını izinleri olmadan kullandığı gerekçesi ile bazı Kıbrıslı Rumların şikâyette bulunduğu belirtilen haberde, ayrıca birkaç yabancının da kuzey Kıbrıs’ta satın aldıkları mülklerin tapularını alamadıklarını belirterek şikâyette bulunduğu kaydedildi.

Haberde, grubun en büyük projesinin İskele’deki altı bin daireli "Caesar Resort and Spa" olduğu kaydedildi.

Afik Group internet sitesinde Aykut'un 1995 yılında aile şirketini kurduğu ve İsrail, Yunanistan, Türkiye, Kıbrıs ve Almanya'da faaliyet gösterdiği belirtiliyor.

Kaynak: Politis

Afik Group, bir yıl önce Politis gazetesinin, dönemin Kıbrıs Rum Barosu başkanı Hristos Klerides'in kurucularından olduğu bir hukuk firmasının, Afik Grubu CEO’su Afik Yaacov'u temsil ettiğini bildirmesiyle gündeme gelmişti. 

Politis, Yaacov'un güney Lefkoşa'da Klerides'in hukuk firmasıyla aynı adreste Danilen Ltd. adında bir şirketi olduğunu, hukuk firması ile Yaacov arasındaki iddiaya konu bağlantının Kıbrıs Rum avukatların kara para aklanmasının önlenmesine karşı yükümlülüklerinin bir parçası olarak ortaya çıktığını duyurmuştu.

Hukuk firması o dönemde kuzeyle ilgili konularda kolaylaştırıcılık yaptığı ve firmanın yasa dışı faaliyetlerle herhangi bir şekilde bağlantısı olduğu yönündeki haberlerin "yanlış" ve "kötü niyetli" oldupunu iddia etmişti.

Kuzey Kıbrıs’ta inşaat sektöründe faaliyet gösteren Afik Group’un güney Kıbrıs’ta şirket kurduğuna yönelik Politis gazetesinin geçen sene temmuz ayında yaptığı haber, Kıbrıs Rum Hükümeti’ni harekete geçirmişti.

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın