Dünya

ABD’den Kıbrıslı Türklere ve Türkiye’ye çok sert mesaj

►ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken imzalı, 'Kapalı Maraş Bölümlerinin Kıbrıs Türk Kontrolüne Devri’ başlıklı basın bildirisinde, Kıbrıslı Türklere ve Türkiye’ye çok sert bir mesaj verildi. ►Açıklamada, ‘Kıbrıslı Türklere’ yoğun olarak vurgu yapılması dikkat çekti.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken imzalı, 'Kapalı Maraş Bölümlerinin Kıbrıs Türk Kontrolüne Devri’ başlıklı basın bildirisinde, Kıbrıslı Türklere ve Türkiye’ye çok sert bir mesaj verildi. Açıklamada, ‘Kıbrıslı Türklere’ yoğun olarak vurgu yapılması dikkat çekti.
 
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“ABD, Kıbrıslı Türk lider Ersin Tatar ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün kapalı Maraş bölümlerinin Kıbrıs Türk kontrolüne devredilmesine ilişkin açıklamasını kınar. Bu hareket, kapalı Maraş'ın Birleşmiş Milletler tarafından yönetilmesini özellikle talep eden BM Güvenlik Konseyi'nin 550 ve 789 sayılı Kararları ile açıkça tutarsızdır. 

Kıbrıslı Türklerin Türkiye'nin desteğiyle kapalı Maraş sahilinin açıldığını duyurduğu ve bu kararı uygulamak için harekete geçmeye başladığı Ekim 2020'den bu yana, Kıbrıslı Türkler ve Türkiye, uluslararası toplumun ve BM Güvenlik Konseyi'nin kapalı Maraş’taki tek taraflı adımları tersine çevirme çağrılarını görmezden geldi. ABD, Kıbrıs Türklerinin Türkiye'nin desteğiyle Maraş'taki eylemlerini kışkırtıcı, kabul edilemez ve geçmişteki çözüm müzakerelerine yapıcı bir şekilde katılma taahhütleriyle bağdaşmaz olarak görüyor. Kıbrıslı Türkleri ve Türkiye'yi bugün açıklanan kararlarını ve Ekim 2020'den bu yana atılan tüm adımları geri almaya çağırıyoruz. 

Amerika Birleşik Devletleri, bu endişe verici durumu BM Güvenlik Konseyi'ne havale etmek için benzer düşünen ortaklarla birlikte çalışıyor ve güçlü bir yanıt verilmesini isteyecektir. 

Adadaki gerilimi artıran ve BM Güvenlik Konseyi kararları uyarınca Kıbrıs'taki çözüm müzakerelerini yeniden başlatma çabalarını engelleyen, provokatif tek taraflı eylemlerden kaçınmanın öneminin altını çiziyoruz. Adanın iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyonla yeniden birleşerek, tüm Kıbrıslılara ve daha geniş bölgeye fayda sağlamak üzere Kıbrıslıların liderlik ettiği kapsamlı bir çözümü desteklemeye devam ediyoruz” denildi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken ayrıca resmi Twitter hesabından bir paylaşımda bulunarak, ‘BM kararlarıyla tutarsız, kabul edilemez ve geçmişteki çözüm müzakerelerini sürdürme taahhütleriyle bağdaşmayan kapalı Maraş'ın bölümlerinin Kıbrıslı Türklerin kontrolü altına alınması kararını kınıyoruz. Bu kararın ve Ekim 2020'den bu yana atılan adımların geri alınmasını talep ederiz’ diye yazdı.

Kaynak: ABD Dışişleri Bakanlığı

: