Dünya

ABD’de ve Avrupa’da şirketler son düşük faizli kredilere hücum ediyor

ABD pazarında şirketler çarşamba gününe kadar 96 milyar dolara yakın kredi topladı. 2003 yılından bu yana kredi talebinde bu kadar güçlü bir seneye başı yaşanmadı... Nedeni faizler artmadan alabileceğini almak...

Faizi oldukça düşük kredilerden yararlanmak isteyen şirketler için ABD’de zaman işliyor.

Refinitiv'in verilere göre, ABD pazarında şirketler çarşamba gününe kadar 96 milyar dolara yaklaşan bir miktarda kredi aldı. Bu, 2003 yılından bu yana kredi talebinde en güçlü seneye başlangıcı temsil ediyor.

General Motors ve Ford, Caterpillar, Deere, sigorta şirketi MetLife ve Dick's Sporting Goods gibi güçlü kredi notuna sahip birinci sınıf şirketler bu akıma öncülük ediyor. Ancak, daha düşük derecelendirmeye sahip Cruise Line Royal Caribbean (RCL) gibi şirketler de harekete geçti. 

Bank of America kredi stratejisti Barnaby Martin, "Yılın yalnızca ilk [haftalarında] gördüğümüz finansman büyük oldu (…) bu aynı zamanda faiz oranlarının yıl sonuna kadar %1 veya daha yüksek olabileceğini de yansıtıyor” dedi.

Federal Rezerv, 2022'de faiz oranlarını üç kez artırabileceğini belirtti, ancak Wall Street'teki birçok kişi FED’in fiyat artışlarını dizginlemek için 2022’de dört veya daha fazla artış yapmasını bekliyor.

Philadelphia Federal Rezerv Bankası Başkanı Patrick Harker, Financial Times'la yaptığı perşembe günü yayınlanan bir röportajda, FED’in bu yıl için mart ayından itibaren üç kez artış yapacağını ve gerekirse daha fazla artışın da yapılacağını belirtti.

Avrupa'daki S&P Global Ratings kredi araştırması başkanı Paul Watters’a göre faiz oranları yükselmeye başladığında yeniden finansmanın daha az çekici olacak. Şirketler ayrıca son iki yılda borçlanma için uygun ortam sayesinde zaten bol miktarda nakit paraya sahipler. 

Bununla birlikte şirketlerde faizler yükselmeden kredi alma acelesi sürüyor.

Kaynak: CNN

: