Dünya

ABD’de önlemlerle enflasyon hafif de olsa düştü

ABD'de enflasyon ekonomistlerin yüzde 8,1'lik bir artış olacağına yönelik beklentilerinden biraz daha yüksek çıktı ancak bir önceki aya göre aşağıya indi.

ABD tüketici fiyatları geçen ay yıllık yüzde 8,3 oranında yükselerek ekonomistlerin beklentilerinden biraz daha fazla yükseldi ve kırk yılın en yüksek seviyesinde seyretti. Tüketici fiyat endeksi sekiz ay içinde ilk kez ılımlı olmasına ve mart ayında kaydedilen yüzde 8,5'lik artıştan bir adım aşağı inmesine rağmen, enflasyon ekonomistlerin yüzde 8,1'lik bir artış olacağına yönelik beklentilerinden biraz daha yüksek çıktı.

Geçen yıla göre fiyatlardaki sıçramaya ek olarak, tüketici fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0,3 daha arttı. Bu, Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline bağlı olarak artan enerji ve gıda maliyetlerinden beslenen mart ayında kaydedilen yüzde 1,2'lik artıştan daha yavaştı. Barınma, gıda, havayolu ücretleri ve yeni araçlar geçen ay TÜFE'ye en büyük katkıyı sağlayan kalemler oldu. Bununla birlikte, enerji fiyatlarındaki zayıflık, benzin endeksinin aylık yüzde 6,1 düşmesiyle genel enflasyonun kontrol altına alınmasına yardımcı oldu. Bununla birlikte, gıda ve enerji gibi uçucu kalemleri çıkaran çekirdek TÜFE'deki aylık artış, mart ayındaki yüzde 0,3'e kıyasla nisan ayında yüzde 0,6 arttı. Yıllık bazda bu oran yüzde 6,2'lik bir artışa tekabül etti.

ABD'de enflasyonun önümüzdeki aylarda düşmesi bekleniyor

Ekonomistler, Ukrayna'daki savaşın doğrudan etkileri azaldıkça tüketici fiyat artışının hızının bu seviyelerden daha da ılımlı olmasını bekliyor. Manşet yıllık enflasyon okuması, geçen yıl kaydedilen çok yüksek seviyelerle karşılaştırılmaya başladığından önümüzdeki aylarda da düşmeye başlamalıdır. ABD Başkanı Joe Biden çarşamba günü yaptığı açıklamada, yıllık rakamda ılımlılık görmenin "cesaret verici" olduğunu, ancak "enflasyonun kabul edilemez derecede yüksek olduğu gerçeğinin devam ettiğini" söyledi ve enflasyonu düşürmenin "en büyük ekonomik önceliği" olduğunu kaydetti.  

Durgunluğa neden olmadan enflasyonun düşürülmesi çok önemli

FED fiyat baskılarını kontrol altına alma çabalarını yoğunlaştırdı ve bu ay yirmi yıldan fazla bir süredir ilk kez yarım puanlık faiz artışını uyguladı. Haziran ve temmuz aylarında ve hatta potansiyel olarak eylül ayında faiz oranında artışlar bekleniyor ve federal fon oranının yıl sonuna kadar yüzde 2,7'ye ulaşması öngörülüyor. FED'in 9 trilyon dolarlık bilançosunu küçültmesi, ekonomiyi soğutmak için kullandığı ikinci kaldıraç olarak haziran ayında başlayacak. Yatırımcılar için asıl soru, ABD Merkez Bankası'nın durgunluğa neden olmadan enflasyonu düşürüp düşüremeyeceğidir. 
Kaynak: Financial Times

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın