Dünya

ABD yönetimi Türkiye’ye güncellenmiş F-16 satılmasını desteklediğini açıkladı

ABD’nin uluslararası güvenlik işlerinden sorumlu savunma bakan yardımcısı Celeste Wallander, ABD'nin Türkiye'nin F-16 filosunu modernize etme planlarını "tam olarak desteklediğini" söyledi.

Üst düzey ABD'li yetkililer, Türkiye'nin savaş uçağı filosunu modernize etmesine verilen desteğe yönelik uzun aradan sonra ilk kez açık konuştu ve ABD’nin Türkiye'nin yükseltilmiş F-16 savaş uçaklarını satabileceğini kaydetti.

ABD Başkanı Joe Biden'ın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bugünkü görüşmesi öncesinde Amerikalı yetkililer, ABD'nin Türkiye'ye Ankara'nın İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılma tekliflerine verdiği desteği kazanmak için hiçbir şey teklif etmediğini, ancak Türkiye'nin iş birliğinin potansiyel satışların gerçekleşmesi için atmosfere yardımcı olduğunu vurguladı.

Washington ile Ankara arasındaki bağlar son yıllarda gerginleşti. ABD, Erdoğan'ın Rus S-400 füze savunma sistemini satın almasının ardından Türkiye'yi gelişmiş F-35 savaş uçağı programından çıkardı. Bu nedenle Türkiye dikkatini F-35 yerine güncellenmiş F-16'ları satın almaya çevirdi.

ABD’nin uluslararası güvenlik işlerinden sorumlu savunma bakan yardımcısı Celeste Wallander, ABD'nin Türkiye'nin F-16 filosunu modernize etme planlarını "tam olarak desteklediğini" söyledi. Ancak savaş uçaklarının Türkiye’ye satışı Kongre'nin desteğini gerektiriyor.

Wallander, "Sözleşme süreçlerimizden geçmeleri gerekir" dedi ve ekledi: "ABD, Türkiye'nin savaş filosunu modernize etmesini destekliyor çünkü bu NATO güvenliğine ve dolayısıyla Amerikan güvenliğine bir katkıdır."

Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılmasına izin verme konusundaki itirazlarını düşürmesinin ardından Biden ve Erdoğan şu aralar görüşüyor. NATO, çarşamba günü İsveç ve Finlandiya’yı resmi olarak NATO’ya davet etti.
Kaynak: Financial Times

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın