Dünya

ABD Merkez Bankası enflasyonu durdurabilmek için faizi 0.75 puan artırdı

FED, faizi 2024'e kadar arttırmayı öngörüyor.

ABD Merkez Bankası, Federal Rezerv (FED), enflasyonu düşürmek için gösterge faiz oranını üst üste üçüncü kez yüzde 0,75 puan artırdı.

Amerikan Federal Açık Piyasa Komitesi, iki günlük politika belirleme toplantısından sonra federal fon oranını yüzde 3 ila yüzde 3,25 arasında yeni bir hedef aralığına yükseltti ve 1980'lerin başından bu yana en agresif parasal sıkılaştırma politikasını ilerletti. 

Faiz artışının ardından düzenlenen basın toplantısında, FED Başkanı Jay Powell, bankanın faiz oranlarını muhtemelen ekonomik büyümeyi "bir süreliğine" kısıtlayacağı bir seviyede tutacağını söyledi ve bunu yapmanın büyümeye zarar vereceği ve daha yüksek işsizliğe yol açacağı konusunda uyardı. 

Faiz artışlarının ekonomiye vereceği zarar sorulduğunda, "Bu sürecin resesyona yol açıp açmayacağını kimse bilmiyor" dedi. Powell, "İşin bittiğinden emin olana kadar buna devam edeceğiz" diye ekledi. 

Faiz artışının oybirliğiyle alındığını söyleyen komite, "hedef aralıkta devam eden artışların uygun olacağını öngördüğünü" de sözlerine ekledi. 

ABD Merkez Bankası ayrıca, 2025'in sonuna kadar FED’i oluşturan toplam 12 bölgenin merkez bankalarının faiz oranı tahminlerini derleyen güncellenmiş bir grafik yayınladı ve grafik bankacılar arasında "daha uzun süre daha yüksek" bir yaklaşım olduğunu gösterdi.

Tahminler, bu yıl daha da büyük faiz artışlarına işaret etti ve grafiğe göre 2024'ten önce faiz artışlarında herhangi bir düşme öngörülmedi.

Açıklamanın ardından ABD'nin hisse senetleri başlangıçta düştü ve Powell'ın basın toplantısında toparlandı. S&P 500 ve Nasdaq Bileşik endeksleri sırasıyla yüzde 0.7 ve yüzde 1 yükseldi. Dalgalı işlemlerde, faiz oranı beklentileriyle hareket eden iki yıllık Hazine getirisi, FED'in açıklamasının hemen ardından 15 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 4,1'in hemen altında seyrederek yükseldi.

Kaynak: Financial Times

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın