Dünya

ABD Filistinli Hamas’la bağlantılı Türkiye merkezli Trend GYO'ya yaptırım uyguladı

ABD Hazine Bakanlığı, Filistin Parlamentosu'nda çoğunluğu elinde tutan, İslami Direniş Haraketi diğer adıyla Hamas'ın biri Türkiye'de faaliyet gösteren 4 yetkilisine ve 6 şirkete terörizmin finansmanını yaptıkları gerekçesiyle yaptırım uyguladı. Yaptırım uygulanan şirketler arasında, Türkiye'de kurulu şirket, Trend GYO (Trend Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı) da bulunuyor. Türkiye'de Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) gönderilen açıklamalarda yaptırıma tabi tutulan Hisham Younis Yahya Qafisheh'in 2021'de Türk vatandaşlığına geçtiği görülüyor.

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi (OFAC), Filistin Parlamentosu’nda çoğunluğu elinde tutan örgüt Hamas, resmî adıyla İslamî Direniş Hareketi’nin bir finans yetkilisinin yanı sıra üç Hamas mali kolaylaştırıcısı ve 6 şirket için yaptırım uyguladı.

Açıklamaya göre, Hamas'ın Yatırım Ofisi, Sudan, Türkiye, Suudi Arabistan, Cezayir ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) faaliyet gösteren şirketleriyle 500 milyon dolardan fazla olduğu tahmin edilen varlıklara sahipti. 

Yaptrımların, Terörizmin Finansmanı ve Mali Suçlardan Sorumlu ABD Hazine Bakan Yardımcısı Elizabeth Rosenberg’in terörün finansmanıyla mücadele çabalarını görüşmek üzere İsrail’e yaptığı ziyaret sırasında duyurulması dikkat çekti.

Açıklamada, "Hamas, gizli yatırım portföyü aracılığıyla büyük miktarda gelir elde ederken, zorlu yaşam ve ekonomik koşullarla karşı karşıya olan Gazze'yi istikrarsızlaştırdı. Hamas hem İsraillilere hem de Filistinlilere zarar veren şiddet dolu bir gündemi sürdürüyor. ABD, Hamas'ın fon üretme ve fon taşıma kabiliyetini reddetmeye ve Hamas'ı bölgede şiddeti teşvik etmekten ve yürütmedeki rolünden sorumlu tutmaya kararlıdır" denildi.

Trend GYO'ya (Trend Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı) Hamas'ın kontrolünde olmasından ötürü yaptırım uygulandı

Hamas'ın yatırım portföyünü yöneten ve yaptırıma tabi tutulan Usama Ali’nin yardımcısı olarak çalışan Ürdün vatandaşı Hişam Yunus Yahya Kafisheh’nin Türkiye’de faaliyet gösterdiği ve Sudan merkezli Agrogate Holding'de Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye merkezli Trend GYO'da Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Sudan merkezli Al Rowad Real Estate Development'da Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptığı belirtildi. Usama Ali, 2019'un başından itibaren Hamas ajanı ve Hamas'ın Şura Konseyi üyesiydi. 

2018 yılı itibariyle Hamas unsurları, Türkiye merkezli Trend GYO şirketinde sermayenin yaklaşık yüzde 75'ini elinde tutuyordu. Ek olarak, Hamas, Trend GYO'nun hisselerinin 15 milyon dolardan fazlasını yatırım portföyündeki üst düzey yetkililere özel olarak ihraç etmeyi planladı.

ABD Hazine Bakanlığı hem Hişam Yunus Yahya Kafisheh'e hem de Başkan Vekili olduğu şirket Trend GYO'ya 'Doğrudan veya dolaylı olarak Hamas'a ait olduğu, Hamas tarafından kontrol edildiği veya yönetildiği için' yaptırım uyguladı.

Hamas iddiaları reddetti

Hamas yetkilisi Sami Ebu Zuhri ise ABD'nin iddialarını reddetti.

Ebu Zuhri, "ABD'nin iddiaları yanlıştır’ dedi ve ABD’yi ‘İsrail işgalinin yanında yer almak’la suçladı. 

ABD Hazinesi, yaptırım uygulanan bir Hamas yetkilisinin, birkaç yıldır Hamas'ın maliye bakanlığında çalışan Kuveyt merkezli Ürdün vatandaşı ve muhasebeci Abdallah Yusuf Faysal Sabri olduğunu söyledi.

Kaynaklar: ABD Hazine BakanlığıAl Jazeera

Türkiye’de Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) gönderilen açıklamaya göre Trend Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Yönetim Kurulu Başkan Vekili'nin Hisham Younis Yahya Qafisheh olduğu görülüyor. Qafisheh'in 2021 yılında Türk vatandaşlığına geçmesi nedeniyle Haşmet Aslan ismini aldığı bilgisi de KAP'ta ayrıca paylaşılmış.

Trend GYO'nun web sitesinde Türkiye'de 8 büyük inşaat projesi yaptığı, bunların 6'sının tamamlandığı, 2'sinin devam ettiği görülüyor.

Kaynaklar: KAP 1- KAP 2

 

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın