Dünya

AB ve Borrell'den kapalı Maraş tepkisi

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell salı günü yaptığı açıklamada, ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sayın Tatar tarafından yapılan açıklamalar'dan ‘derin endişe duyduğu'nu belirtti.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell salı günü yaptığı açıklamada, ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sayın Tatar tarafından yapılan açıklamalar'dan ‘derin endişe duyduğu'nu belirtti. Borrell, ‘AB, yarın BM Güvenlik Konseyi'nin Kıbrıs konusunda yapacağı kapalı istişareyi yakından takip edecek ve sonraki adımlara buna göre karar verecek’ dedi.

AB’den yapılan duyuruda Borrell,

“Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi, Maraş'ın statüsünü değiştirmek için kabul edilemez tek taraflı bir karar teşkil eden Maraş'ın çitle çevrili alanı ile ilgili olarak 20 Temmuz 2021'de Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sayın Tatar tarafından yapılan açıklamalardan duyduğu derin endişeyi ifade eder. 

AB, 550 (1984) ve 789 (1992) sayılı Kararlar da dahil olmak üzere, tamamen saygı gösterilmesi gereken Maraş ile ilgili ilgili BM Güvenlik Konseyi Kararları tarafından yönlendirilmeye devam etmektedir. Maraş ile ilgili olarak bu Kararlara uygun olmayan hiçbir işlem yapılmamalıdır. AB, Maraş'taki durumdan Türkiye Hükümeti'ni sorumlu tutmaya devam ediyor. AB, yarın BM Güvenlik Konseyi'nin Kıbrıs konusunda yapacağı kapalı istişareyi yakından takip edecek ve sonraki adımlara buna göre karar verecektir. 

AB, uluslararası hukuku ihlal eden tek taraflı eylemlerden ve adada gerilimi artırabilecek ve Kıbrıs sorununun BM Güvenlik Konseyi kararları doğrultusunda kapsamlı bir çözüme kavuşturulması konusunda müzakerelere geri dönüşü tehlikeye atabilecek yeni provokasyonlardan kaçınma gereğinin altını bir kez daha çiziyor. 

AB, Kıbrıs'taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nün (UNFICYP) Maraş bölgesinde uyguladığı hareket özgürlüğüne getirilen kısıtlamaların derhal sona erdirilmesi, böylece misyonun devriye gezmesi ve yetkilendirilmiş faaliyetlerini yerine getirmesi çağrısında bulunuyor. 

AB, Kıbrıs sorununun, ilgili BMGK Kararları uyarınca ve AB'nin üzerine kurulduğu ilkeler doğrultusunda, siyasi eşitliğe sahip iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon temelinde kapsamlı bir şekilde çözülmesine olan bağlılığını sürdürmektedir. Türkiye'den de aynı şeyi bekliyor” denildi.

Josep Borrell gönderdiği tweetde de benzeri bir açıklama yayınladı.
Kaynak: European Union External Action Service 

: