Dünya

Yurtdışı hesaplar ve finansal bilgiler karşılıklı olarak Türkiye dahil ülkeler arasında paylaşılacak

Devletler arasında finans ve vergi konularında karşılıklı bilgi paylaşımına dayanan, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) tarafından geliştirilen ‘Vergi Konularında Karşılıklı İdari Yardımlaşma Sözleşmesi’ ile vergi kaybı, vergi kaçakçılığı ve zararlı vergi rekabeti ile mücadeleyi amaçlayan anlaşma 31 Aralık’da uygulanmaya başlıyor. 

Devletler arasında finans ve vergi konularında karşılıklı bilgi paylaşımına dayanan, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) tarafından geliştirilen ‘Vergi Konularında Karşılıklı İdari Yardımlaşma Sözleşmesi’ ile vergi kaybı, vergi kaçakçılığı ve zararlı vergi rekabeti ile mücadeleyi amaçlayan anlaşma 31 Aralık’da uygulanmaya başlıyor. 

Anlaşmanın bir sonucu olarak, Türkiye’de mukim olmayan kişi ve kurumların Türkiye’deki hesaplarına ilişkin “Hesap sahibinin adı soyadı, ikamet adresi, ikametgahının bulunduğu ülkedeki vergi kimlik numarası, hesabın yıl sonu bakiyesi ve yıl içinde faiz, temettü gibi elde ettiği gelirlerin tutarı” bilgileri 31 Aralık itibarı ile paylaşılacak.

31 Aralık günü başta Almanya olmak üzere, Kanada'dan Avusturalya'ya kadar yurtdışındaki bütün Türklerin, Türk kökenlilerin, çifte vatandaşların, yurt dışında yaşayıp da Türkiye'de parası olan her yabancı ülke vatandaşının, ilticacının yani herkesin Türkiye'deki banka hesap bilgileri, altın hesap bilgileri, diğer finansal varlıkları, her türlü parasal değer ifade eden finansal varlıkları, sigortaları yaşadıkları ülkelere bildirilecek.

Yurtdışında ikamet eden ve Türkiye’de para ve mal varlığı bulunan milyonlarca yurtdışı Türkü ilgilendiren bu durum ilk etkilerini göstermeye başladı. 

Sözcü Gazetesi’nin haberine göre, "Almanya'da emekli olan bir kadın ATM'de işlem yapmak isteyince ekranda beliren "Verilerinizi paylaşacağız“ yazısı ile şoke oldu. Yaklaşık 6.5 milyon yurtdışı Türk, bulundukları ülkede ve Türkiye’de ağır vergi cezaları alabilecek. Ve bununla ilgili sinyaller şimdiden başladı bile. Yurtdışından ev kadınlığı borçlanması yaparak Türkiye'de emekli olan ve bir de kira geliri olan Türk kökenli Almanya vatandaşı bir kadın, Türkiye'deki banka şubesine para çekmeye gittiğinde şok oldu.

Kartını banka ATM’sine takan emekli Türk kadın için ekranda, “Bankamız kayıtlarında Türkiye dışında vergi yükümlülüğünüze ilişkin göstergeye rastlanmıştır. Yasal zorunluluk gereği Türkiye dışında vergi yükümlülüğü göstergesi bulunan müşterilerimizin verileri Gelir İdaresi Başkanlığı ile paylaşılmaktadır. Vergi mukimliği bilgilerinizi güncellemek için şubenize başvurunuz“ yazısı çıktı.

Yazıyla karşılaşan herkesin aklında ‘şimdi ne olacak?’ sorusu var. Hem çıkan bu yazının anlamını hem de bundan sonra olacakları Sözcü Gazetesi yorumladı:

1- EN UFAK ŞÜPHE VARSA: Türkiye'de hesabı bulunan kişinin, yurtdışıyla en ufak bir bağlantısı (telefon numarası, mail, önceki bir yazışma v.s.) varsa, ikameti Türkiye'de görülse bile bu hesap ayrılacak ve Gelir İdaresi Başkanlığı'na gönderilecek. Yurtdışında yaşadığı kesin olanlarınki zaten bildirilecek.

2- BİLGİLERİ GÜNCELLEMELİSİNİZ: Bunun gibi banka otomatının ekranında yazı görürseniz ya da evinize mektup gelirse, gidip bilgilerinizi güncellemelisiniz. Adresiniz, telefonunuz, mailiniz, faks numaranız değişmişse, bankaya söylemek zorundasınız.

3- BİLGİLER ÖNCE ANKARA'YA: Yurtdışında yaşayıp da Türkiye'de banka hesabı, altın hesabı veya başka finansal geliri, yatırımı, ortaklığı olanların bilgileri her banka tarafından Ankara'daki Gelir İdaresi Başkanlığı'na bildirilecek.

4- ANKARA'DAN YURTDIŞINA: Gelir İdaresi Başkanlığı, Almanya'da yaşayanların banka hesap bilgilerini Almanya'ya, Kanada'dakilerin Kanada'ya, Avusturalya'dakilerinkini Avusturalya'ya bildirilecek. Her Avrupa ülkesi maliyesine gönderim olacak.

5- YURTDIŞI MALİYEDEN TÜRKİYE'YE: Bu bilgileri alan Alman, İsviçre, Belçika, Hollanda veya diğer ülke maliyesi, adı geçen kişinin bölge maliyesine iletecek. Onlar da, bu bilgileri alıp “vergi araştırması, soruşturması ya da takibi” için sizi çağıracak.

6- PEKİ NELER OLACAK?: Türkiye'de, yaşadığınız ülkeden gizlediğiniz bir geliriniz varsa, o zaman bunun vergisi istenecek. Ayrıca parayı gizleyip devlet yardımı alanlara cezalar kesilecek. Yardımlar iptal olacak. Vergi kaçakçılığı suçundan davalar açılacak.

7- NASIL KURTULACAĞIZ?: Ankara, ülkelerden tek tek uzatma istemezse, Türkiye'deki vergiye tabi para miktarınız da 1000 doları aşıyorsa, yaşadığınız ülkede yılbaşına kadar kendinizi ihbar etmelisiniz. Maliyenin bilgileri almasından önce siz vermelisiniz. O zaman, geriye doğru 5 yılın vergisi hesaplanır ve ceza davası açılmaz. Aksi halde, geriye dönük 10 yıl hesaplanır, vergi kaçırmaktan dava açılabilir."

Haber: Sözcü-Ali Gülen

Türkiye Gelir İdaresi Başkanlığı'nın konu ile ilgili Bilgilendirme Rehberi'ni aşağıdaki pencereden kaydırarak okuyabilirsiniz:

: