Dünya

Yönetime dışarıdan hissedar: Çin’de artık Alipay önüne gelene kredi veremeyecek

Jack Ma'nın kurduğu Ant Group'a ait, 1 milyar üstü kullanıcıya sahip süper ödeme ve kredi sağlama uygulaması Alipay bölünerek, dışarıdan hissedarlarla denetlenecek.

Pekin, Çinli trilyoner iş insanı Jack Ma'nın kurduğu Ant Group'a ait, 1 milyar üstü kullanıcıya sahip süper uygulaması Alipay'i parçalamayı ve fintech devinin son derece kârlı kredi işi için ayrı bir uygulama oluşturmak istiyor.

Çinli düzenleyiciler Ant'a, geleneksel bir kredi kartına benzeyen Huabei’ye ve küçük teminatsız krediler veren Jiebei'ye dışarıdan hissedarlar getirmesini emretti.

Yetkililer, iki işletmenin de bağımsız bir uygulamaya bölünmesini talep etti. Sürece aşina olan iki kişiye göre, Ant'ın kredi kararlarını vermesine yardımcı olan kullanıcı verilerini, kısmen devlete ait olacak yeni bir kredi puanlama ortak girişimine devretmesi de gerekecek.

Pekin'deki finansal düzenleyicilere yakın bir kişi, "Hükümet, büyük teknolojinin tekel gücünün veri kontrollerinden geldiğine inanıyor ve bunu bitirmek istiyor" dedi.

Huabei ve Jiebei'nin muazzam büyümesine karşılık devletin talebi Ant'ın borç verme işini yavaşlatabilir. İki birimi içeren CreditTech birimi, 2020'nin ilk yarısında Ant'ın ana ödeme işleme işini devraldı ve bu birim grubun toplam gelirlerinin yüzde 39'unu oluşturdu.

Batak krediler ve finansal risk Çinli yetkilileri endişelendirdi

Geçen yıl ülkenin ipoteksiz tüketici kredilerinin yaklaşık onda birini ihraç etmesine yardımcı olan birimin büyüklüğü, batak krediler ve finansal risk konusunda endişelenen Çinli yetkilileri şaşırttı.

Ant, yeni ortak girişimin kontrolü için düzenleyicilerle mücadele ediyor, ancak Zhejiang Turizm Yatırım Grubu da dahil olmak üzere devlete ait şirketlerin çoğunluk hissesine sahip olacağı bir uzlaşmaya varıldı.

Çin Halk Bankası, eyalet hükümetinin yerel, devlete ait grupları Ant'ın yeni ortakları olmaya zorlayarak Ant'a bir iyilik yaptığını söyledi.

Çin Halk Bankası'ndan eski bir yetkili, "Ant ve Zhejiang arasındaki karşılıklı güven göz önüne alındığında, fintech grubu yeni ortak girişimin nasıl işlediği konusunda büyük söz sahibi olacak. Ama yeni girişim, kritik bir karar verme söz konusu olduğunda Ant'ın partiyi dinlemesini de sağlayacak" dedi.

Ant'a yakın bir kişi, şimdilik yeni girişimin başında Ma'nın ekibinin olacağını söyledi. Aynı kişi, Ant yöneticilerinin gelecekte kontrolü kaybedebileceklerinden endişe duyduklarını belirterek, "Zhejiang Turizm Yatırım Grubu kredi puanlama hakkında ne biliyor - hiçbir şey" iddiasında bulundu.

Yeni girişim, Ant'ın uzun zamandır imrendiği bir tüketici kredisi puanlama lisansı için başvuracak. Çin Merkez Bankası, tümü devlet tarafından yürütülen operasyonlara yönelik yalnızca üç lisans verdi ve Ant'ın Çin vatandaşları hakkında topladığı geniş veri yığınlarından tam olarak para kazanmasını önledi.

Ancak düşünülen plan kapsamında Ant, borçluların kredi itibarını bağımsız olarak değerlendirme yeteneğini kaybedecek.

Örneğin, gelecekte krediye ihtiyacı olan bir Alipay kullanıcısı, taleplerinin ve geçmişteki kredi profili bilgilerinin önce yeni ortak girişimin kredi puanlama şirketine ve ardından krediyi vermek için yeni Huabei ve Jiebei kredi uygulamasına yönlendirildiğini görecek.

Alipay saniyeler içinde kredi kararı verebildiğini duyurmuştu

Şu anda süreç tamamen Alipay ile entegre durumda ve Ant, askıya alınan halka arzı için yayınladığı izahnamede “saniyeler içinde kredi kararları” verdiğini duyurmuştu. 

Diğer borç verenler de etkilenecek: Sadece onaylı bir kredi derecelendirme şirketinin verilerine dayanarak kredi verilecek

Ant, Çin'in yeni kurallardan etkilenen tek çevrimiçi borç vereni olmayacak. Bir kaynak, bu yaz merkez bankasının sektör oyuncularına kredi kararlarının tescilli verilerden ziyade onaylı bir kredi derecelendirme şirketinin verilerine dayanarak verilmesi gerektiğini söylediğini vurguladı.

Diğer bir çevrimiçi borç verenin üst düzey bir yöneticisi, firma artık borç verme kararları almak için kendi verilerini kullanamayacağından, bunun marjlarında "ılımlı" bir kesintiye dönüşebileceğini söyledi.

Kaynak: Financial Times

: