Dünya

WSJ: Biden'ın yaşlanma belirtilerini yakın çevresi gizli tuttu

Beyaz Saray personelinin, ABD Başkanı Biden'ın çıkışı sırasında soruların duyulmaması için sık sık müzik çaldığı kaydedildi.

Kıdemli Beyaz Saray danışmanlarının, bir yılı aşkın bir süredir ABD Başkanı Biden'ın programını, hareketlerini ve kişisel etkileşimlerini agresif bir şekilde yönettiği ve ABD tarihinin en yaşlı başkanına yaşlanmanın nasıl zarar verdiğine dair işaretleri en aza indirmeye çalıştığı ortaya çıktı.

The Wall Street Journal’in haberine göre Beyaz Saray, Biden'ın günlük seyahat programını sınırladı ve ABD Başkanı’nı hazırlıksız yakalanabileceği konuşmalardan korudu. Danışmanlar Biden’ın haber konferanslarını ve medyadaki görünümü de kısıtladı. 

Milyonlarca seçmene ulaşmanın kolay bir yolu olarak Amerikan futbolunun en önemli maçı, şampiyon takımın belirlendiği ‘Super Bowl’ devre arasında Biden’la röportaj yapılmasını iki kez reddeden danışmanlar, ABD Başkanı’nın yeterli dayanıklılığa sahip olmadığı endişesiyle 2022'de haftalık eyaletler arası geziler yapması da dahil seyahata çıkmasını olabildiğince önledi.

81 yaşındaki Biden’ın, geçen ay Cumhuriyetçi aday ABD eski başkanı Trump’la yaptığı canlı yayımlanan tartışmada, 90 dakikalık 'berbat' bulunan performansı partisinin üyelerini şaşkına çevirmişti.

Partisinde Biden'a kenara çekilmesi gerektiğini yüzüne söyleyecek cesarete sahip olan çok az kişi var

Haberde, bazı üst düzey Demokratların partide çok az kişinin Biden'a kenara çekilmesi gerektiğini yüz yüze söyleyecek cesarete sahip olduğu kaydedildi.

Gazete haberinde, bir süredir Biden’ı görmedikten sonra kendisiyle vakit geçiren bazı kişilerin Biden’ın bu kadar yavaşlamasına şaşırdıklarını söylediğini belirtti. 

Geçen yaz, ABD Başkanı ile görüşen eski bir danışmanı bir iş arkadaşına Biden'ın son görüşmelerinden bu yana gözle görülür şekilde yaşlandığını kaydetti.

Biden'a yakın kişiler, başkanın yaşa bağlı zorluklarını en aza indiren bir stratejiyi hayata geçirmelerinden ötürü bir avuç danışmanını suçluyor. Bu danışmanlar arasında Beyaz Saray'ın iletişim stratejisinden sorumlu olan Anita Dun’la onlarca yıldır siyasi danışmanlığını yapan Steve Ricchetti ve Mike Donilon öne çıkıyor.

Gazete, Biden’ın bugüne kadar pek çok kez medyaya yansımış, yaşlılığa bağlı tökezlemeleri dışında 2022 yılı G7 zirvesinde Biden'ın gece yorgunluğunu fark eden Alman yetkililerin, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile özellikle akşamın erken saatlerinde bir görüşme planladığını ileri sürdü.

Söz konusu G7 zirvesi sırasında, Alplerdeki tatil beldesi Schloss Elmau'da düzenlenen resmi olmayan, Ukrayna hakkındaki gizli tutulan bir toplantıya Biden’ın yerine ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken geldiğini öne süren gazete, orada bulunan iki kişiye göre Blinken'in Biden'ın yatması gerektiğini söylediğini aktardı. ABD Dışişleri Bakanlığı iddiaları yalanlayarak, Biden’ın saat 22:00'de ekibiyle iç meselelerle ilgili bir saat süren görüşmenin ardından zirvenin sona erdiğini açıkladı.

Zirvedeki çalışma saatleri sırasında orada bulunanlar, Biden'ın herhangi bir bilişsel gerileme belirtisi göstermediğini söyledi. Ancak günler geçtikçe fiziksel olarak yıpranmış göründüğünü bildirdiler. ABD'li yardımcıların zirvedeki yetkililere bunun klimaların yetersizliğinden kaynaklandığını söylediği belirtildi.

Biden geçen sonbaharda Birleşmiş Milletler Genel Kurulu sırasında New York'ta düzenlenen bir bağış toplama etkinliğinde, Orta Doğu hakkındaki soruları yanıtlamaya çalışırken ne yapacağını şaşırmış göründü. Bir yardımcının Biden'ın kulağına fısıldamasıyla başkan soruya cevap verebildi.

Haziran 2023'te New York'taki bir otelde düzenlenen bir başka bağış toplama etkinliğinde Biden soruları yanıtlarken "gazi" kelimesini hatırlayamadı. Başkan, Ordu veya Donanma'da görev yapmış bir kişiden bahsetmek istediğini söyleyerek gruptan bu kelimeyi bulmasına yardımcı olmalarını istedi.

Gazete, Biden'ın senatörken Kongre Binası koridorlarında düzenli olarak muhabirlerle konuştuğunu, bugünlerde ise zaman zaman muhabirlerin bağırarak sorduğu sorulara cevap verdiğini ancak yanıtların bazen "evet", "hayır" ya da sadece başparmağını kaldıracak kadar kısa olabildiğine dikkati çekti. 

Beyaz Saray personelinin, ABD Başkanı Biden'ın çıkışı sırasında soruların duyulmaması için sık sık müzik çaldığı kaydedildi

Beyaz Saray yardımcılarının, muhabirlerin Biden'a soru sormasını engellemek için sıklıkla önlemler aldığı ileri sürülen haberde, gazetecilerin bazen etkinliklerde başkandan onlarca, hatta yüzlerce metre uzakta tutulduğuna değinildi ve Beyaz Saray personelinin, başkanın çıkışı sırasında soruların duyulmaması için sık sık müzik çaldığı kaydedildi.

Biden, geçen hafta Demokrat valilerle yaptığı toplantıda daha fazla uykuya ihtiyaç duyduğundan bahsetti ve akşam 20.00'den sonra başlayacak etkinliklerden kaçınmayı önerdi.

Biden'ın en azından bir sorun olduğunu kabul etmesiyle bazılarının rahatladığı bildirildi.

Kaynak: WSJ

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın