Dünya

‘Türkiye’nin dövize müdahale için yeterli döviz rezervi yok, sermaye kontrolü gerekecek’

The Wall Street Journal, Türkiye'nin merkez bankasının varlıklardan daha fazla yabancı para biriminde borca sahip olduğuna dikkat çekerek, bankanın müdahale yoluyla TL’yi sabitlemek için elinde kullanabileceği çok döviz rezervi olmadığına işaret etti.  

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TL’nin değer kaybını durdurmak için bugün 2 milyar döviz satarak kurlara müdahale etti. Müdahale doların 17'yi, euronun 19’u sterlinin 22 seviyesini aşması sonrasında yapıldı. Müdahale sonrası gün sonunda dolar 16,40, euro 19.35, sterlin 21.60’ a geriledi.

Bugünkü müdahale ile Türkiye Merkez Bankası 2 milyar dolar daha sattı

Merkez Bankası’nın 1 Aralık tarihindeki ilk müdahalesinde 650 milyon dolar, 3 Aralık’taki ikinci müdahalesinde yaklaşık 400 milyon dolar, 10 Aralık’taki üçüncü müdahalesinde yaklaşık 500 milyon dolar sattı. TCMB’nin dördüncü ve 2,5 milyar dolarlık son müdahalesi ile birlikte toplam yaklaşık 4 milyar dolar satılmıştı. Bugünkü müdahale ile Merkez Bankası’nın 2 milyar dolar sattığı tahmin ediliyor.

TCMB son dört toplantıda 500 baz puan faiz indirirken, eylül ayı başından bu yana TL yaklaşık yüzde 50, sene başından beri yüzde 55'in üzerinde değer kaybetti. Değer kayıplarının büyük bölümü son bir buçuk ayda meydana geldi.

TL’deki değer kaybı nedeniyle İstanbul borsasında ticaret bugün 2 kez durduruldu ve borsa % 5 değer kaybetti.

The Wall Street Journal, Türkiye'nin merkez bankasının varlıklardan daha fazla yabancı para biriminden borca sahip olduğuna dikkat çekerek, bankanın müdahale yoluyla TL’yi sabitlemek için elinde kullanabileceği çok döviz rezervi olmadığına işaret etti.  

'Müdahaleler için döviz harcamak Rusya ya da Brezilya gibi gerçekten çok fazla dövizi olan ülkelerin yapabileceği bir iştir”

Gelişmekte olan piyasalar fon yöneticisi Paul McNamara, "Müdahalenin azalan etkisi gerçekten çok şey anlatıyor. Bu tür bir müdahaleye ilişkin sorun piyasanın sahip olunan rezervlerin seviyesini bilmesidir. Müdahaleler için döviz harcamak Rusya ya da Brezilya gibi gerçekten çok fazla dövizi olan ülkelerin yapabileceği bir iştir” dedi.

‘Türkiye'nin serbest düşüşe geçen TL’nin yoğun bir şekilde satılmasını önlemek için sermaye kontrolleri (ülke dışına para akışını kısıtlamak ve hatta yasaklamak için alınan önlemler) uygulaması gerekecek'

TL’nin bu yıl dolar karşısında satın alma gücünün yarısından fazlasını kaybetmesini Arjantin ve Lübnan gibi ülkelerde geçmişte yaşanan krizlerini anımsattığını belirten gazete, fon yöneticisi McNamara’nın yorumuna atıfla ‘Türkiye'nin serbest düşüşe geçen TL’nin yoğun bir şekilde satılmasını önlemek için, sermaye kontrolleri (ülke dışına para akışını kısıtlamak ve hatta yasaklamak için alınan önlemler) uygulaması gerekeceği’ni belirtti.

Türkiye'nin bu tür kontrolleri uygulama yeteneği, bankaların ve şirketlerin borçlarını geri ödemesi gerektiğinden ve ülkenin sürekli döviz ihtiyacı nedeniyle karmaşıklaşıyor. Yatırımcılar, Erdoğan'ın faiz oranlarını yükseltmek istemeyeceği zannıyla, Türkiye'nin TL’yi istikrara kavuşturması için çok az seçenek kaldığını düşünüyor.

Kaynak: The Wall Street Journal

: