Dünya

Türk Devletleri Teşkilatı örgüte üye Kazakistan için olağanüstü toplanıyor

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye ve Özbekistan'ın üye olduğu, Macaristan ve Türkmenistan'ın gözlemci statüsünde olduğu Türk Devletleri Teşkilatı bugün üye ve gözlemcilerle birlikte dışişleri bakanları düzeyinde Kazakistan için olağanüstü toplanıyor.

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aibek Smadiyarov TASS'a verdiği demeçte, Kazakistan Dışişleri Bakanı Muhtar Tileuberdi'nin Türk Devletleri Teşkilatı dışişleri bakanlarının 11 Ocak'ta yapılacak Kazakistan konulu acil toplantısına katılacağını söyledi. 

Smadiyarov, "Başbakan Vekili ve Dışişleri Bakanı Muhtar Tileuberdi, oturuma Kazak tarafı adına katılacak" dedi. 

Toplantı bugün Türk Devletleri Örgütü'ne başkanlık eden Türkiye tarafından bir video bağlantısı aracılığıyla gerçekleştirilecek.

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye ve Özbekistan örgüte üyeyken, Macaristan ve Türkmenistan gözlemci statüsünde bulunuyor

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye ve Özbekistan örgüte üyeyken, Macaristan ve Türkmenistan gözlemci statüsünde bulunuyor. 

2 Ocak'ta birçok Kazak şehrinde protestolar patlak verdi ve birkaç gün sonra birkaç şehirde hükümet binalarının yağmalanmasıyla kitlesel ayaklanmalara dönüştü.

Ardından gelen şiddet, çok sayıda kişinin yaralanmasına ve ölümlerin de bildirilmesine neden oldu. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım-Cömert Tokayev, Rusya liderliğindeki Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü'ne (KGAÖ) yardım talebiyle başvurdu.

Sonuç olarak, KGAÖ askerleri Kazakistan'a konuşlandırıldı. Kazak makamları, 7 Ocak sabahı ülkenin tüm bölgelerinde asayiş ve düzenin sağlandığını açıkladı ancak Almatı'da durum gerginliğini koruyor. Cumhurbaşkanı Tokayev 10 Ocak'ı ulusal yas günü ilan etti.
Kaynaklar: TASS - Turkkon

: