Dünya

Suç örgütlerinin kullandığı kriptolu telefon Sky nasıl çökertildi? 

Kriptolu özel telefonlar suçluların Avrupa'yı kokainle doldurmasına yarıyor...

Sırbistan’dan bir yargıca suikast düzenlemeyi planlayan tetikçiler, hiçbir şeyi şansa bırakmadıklarını düşünüyordu. Ancak yüzlerce kilometre uzaktaki polisler tetikçileri en güvendikleri kriptolu telefon üzerinden takip ediyordu.

Sırp yargıcı öldüreceklerdi ve kriptolu telefonda bütün detayları tartıştılar

Kriptolu telefon kullanan Sırp tetikçiler bu yılın başlarında telefonda rüzgar yönü ve mesafenin keskin nişancının atacağı mermiyi nasıl etkileyebileceğini tartıştı ve nasıl kaçacaklarını da planladı. Tetikçilerin haberi yoktu ama birbirlerine gönderdikleri mesajlar, Belçika'daki Sky ECC adlı kriptolu mesajlaşma servisini hackleyen gizli polis ekibinin bilgisayar ekranlarına düşüyordu. Belçika polisi mesajları görünce yargıcı korumaya alan Sırp polisini uyardı.

Polisin yaptığı hackleme, suç örgütlerinin şifreli iletişimlerini kırmakta imza niteliğinde önemli bir başarıydı. Kriptolu telefonlar suç çetelerinin kimliklerini gizlemeleri ve gizli planlar yapmaları için yeni ve güçlü bir araçtı çünkü.

Kriptolu özel telefonlar suçluların Avrupa'yı kokainle doldurmasına yarıyor

ABD Uyuşturucuyla Mücadele İdaresi'ne (DEA) göre, güvenli bir sohbet uygulamasına sahip kriptolu özel telefonlar suçluların Avrupa'yı kokainle doldurmasına yardımcı oluyor. 

İnfaz ettikleri cesetlerin görüntülerini kriptolu telefonda paylaştılar

Ancak Belçikalı yetkililer, şubat ve mart aylarında üç hafta boyunca, suçluların Sky'ı büyük uyuşturucu sevkiyatlarını koordine etmek, hedefleri planlamak ve nakit para, kokain ve hatta ceset fotoğrafları paylaşımında bulunmak için kullandıklarını ağlara sızarak öğrendi ve gizlice telefonları dinledi.

ABD Uyuşturucuyla Mücadele İdaresi'nin Avrupa'dan sorumlu başkan yardımcısı Kevin Daniels, “Çoğu zaman iki ya da üç adım geriden geliyoruz. Bizden yukarıda olmak için en son teknolojik avantaj neyse onu arıyorlar. Ama yetişmenin bir yolunu buluyoruz" diyor.

Kriptolu iletişim hizmeti sunan Sky’ın çökertilmesi son yılların en büyük başarısı

Yetkililer, Sky'a sızma operasyonunun şifreli platformlara yönelik son zamanlarda polis kuvvetlerinin yaptığı birkaç saldırı arasında en büyüğü olduğunun altını çiziyor. Bu sızma sırasında dünya çapında on binlerce Sky özellikli cihazdan, yıllarca araştırmaları besleyebilecek ölçekte yaklaşık bir milyar mesaj toplandı. Belçika bu sayede 500'den fazla şüpheliyi gözaltına aldı ve geçen yılın rekorunu aşacak büyüklükte 88 ton kokain ele geçirdi.

Sky platformunun meşru amacının gizliliği sağlamak olduğunu, suç örgütlerinin işini kolaylaştırmak olmadığını savunuyor

Sky'a karşı yürütülen uluslararası operasyonun başarısına karşılık Sky'ın sahibi olan şirket, Kanada, Vancouver merkezli Sky Global yanlış yaptıklarını reddetti ve platformun meşru amacının suçluların işini kolaylaştırmak değil, gizliliği korumak olduğunu açıkladı. Sky Global, birçok durumda cihazlarını dağıtmak için üçüncü taraf bayilerle çalıştığını ve bayilerin suçlulara telefon tedarik etmelerini engellemeye çalıştığını duyurdu.

Belçika polisi Sky’ın kriptolu cep telefonlarını araştırmaya başladığında sene 2018'di. Belçikalı yetkililer, telefonların baz istasyonu iletim kulelerine bağlandığı yerlerin haritasını çıkardığında, Antwerp gibi limanlardan Avrupa'ya giren kokain ticaretinde öne çıkan yerleri buldu.

Sky, web sitesi ve bir bayi ağı aracılığıyla, gelişmiş şifreleme yazılımı yüklü ve GPS, kamera ve mikrofonları devre dışı bırakılmış Apple, Google ve BlackBerry telefonları satışa sundu. Şirket sadece altı aylık sözleşmeli satışlarda bile telefonlar için 2500 dolara kadar yakın para talep ediyordu. Kişiye ulaşılamadığında mesajlar 48 saat sonra otomatik olarak silindiği gibi cihazlardaki tüm kayıtlar uzaktan erişimle ya da bir panik durumunda çok kısa sürede silinebilirdi. Sky, platformu hacklenemez olarak pazarlıyordu ve hatta telefonu hackleyebilecek herkese 5 milyon dolara kadar bir ödül de teklif etmişti.

Sky telefonların çoğunun suçlular tarafından kullanıldığı belirlendi

Sky'ın ABD'den Kolombiya'ya ve Orta Doğu'ya kadar on binlerce aktif kullanıcısı vardı. Belçikalı savcılara göre, telefon kullanıcılarının yaklaşık dörtte biri, kokainin Avrupa'ya açılan ana kapılarından ikisi olan Belçika ve Hollanda'daydı.

Sky, hedef pazarının doktorlar, devlet müteahhitleri ve ünlüler gibi kişisel veri gizliliğine önem veren kişi ve kuruluşlar olduğunu duyuruyordu. Ancak yer bulma haritası telefonların neredeyse yalnızca suçlular tarafından kullanıldığını doğruladı.

Bir telefon bir kuleye bağlandığında telefonun yeri öğreniliyordu. Polisler kullanıcıları tespit etmek için bu yerlere gözetleme ekipleri gönderdi. Gözetlemelerde telefonları kullananların çoğunun uyuşturucuyla ilgili suçlara karıştığından şüphelenilen kişiler olduğu ortaya çıktı.

Polise bağlı çalışan uluslararası bir bilgisayar korsanları ekibi Sky’ı çökertti

Yetkililer, kuzey Fransa'ya giden bir Sky sunucusunu izlemeye başladı ve erişim sağlamak için oradaki yetkililerle çalıştı. İlk başta, kullanıcıların takma adları ve grup sohbetlerinin adları gibi yalnızca meta verileri görebiliyorlardı ancak mesajların içeriğini göremiyorlardı. Ardından, Avustralya kadar uzak yerlerden gelen polise bağlı çalışan uluslararası bir bilgisayar korsanları ekibi, günlük üç milyon mesajın kabaca yarısının şifresini çözmenin bir yolunu buldu.

Operasyonu yürütenler şubat ayının ortalarında, mesajları neredeyse gerçek zamanlı olarak okuyabiliyordu. Suçluları engellemek veya suçüstü yakalamak üzere canlı bir operasyon başlatıldı. Brüksel ve Anvers'te Belçika polisinden bir ekip Fransa ve Hollanda'daki ekiplerle birlikte, hedeflerin konuşmalarını takip etti ve yapay zeka tarafından anahtar kelimeler için filtrelenen mesaj içeriklerini okudu.

Telefonda kanıt göstermek için infaz edilmiş cesetler, kokain paketleri ve işkencenin kanıtları paylaşılıyordu

Dünyanın dört bir yanından gelen mesajlar ve fotoğraflar deneyimli araştırmacıları bile hayrete düşürdü. Platformun kırılamazlığına güvenen kullanıcılar, cesetlerin, kopmuş kafaların ve diğer vücut parçalarının fotoğraflarını, tuğla şeklinde saklanan kokain paketlerini ve nakit para yığınlarını paylaşıyordu. Bir kullanıcı, bir kurbana işkence yapma emrini yerine getirdiğini göstermek için bir fotoğraf gönderdi. Batı Avrupa ülkesindeki bir infazcı, yumruk atması gereken adamı bulamayınca yeni talimatlar aldı: “İşte karısının resimleri. Bacaklarını kırabilirsin!"

Mesajları takip eden polisler uyuşturucu tedariğinde son taktikleri öğrendi

Mesajlar, Belçika'daki suç örgütlerinin İtalyan organize suçuyla bağlantılarından, Kolombiyalıların meyve suyuna gizlenmiş veya plastik oyuncak bebeklere eritilmiş olarak karıştırılan kokaini çıkarmak için kullandığı laboratuvarlara kadar yeni bağlantıları ve yöntemleri ortaya çıkardı.

Belçika Federal Savcısı Frédéric Van Leeuw, "Normalde bir soruşturmada küçük bir altın parçası bulmak için çok kazmanız gerekir. Burada ise artık açık bir altın madenimiz vardı" diyerek ne kadar çok bilgiye ulaştıklarını vurguluyor.

Ekipler, sadece hayati tehlike durumunda operasyonu ifşa etme riskini göze aldı. Bir vakada, gönderilen mesajda Kanada'daki bir çetenin tutsağa işkence yapmaya başlamak üzere olduğu belirtiliyordu. Belçikalılar Kanada’daki yetkilileri olaya müdahale etmeye çağırdı.

Polis ayrıca sevkiyatlarla ilgili bilgileri tonlarca kokain ele geçirmek için kullandı fakat büyük hedefler çok para kazandıkları için bazen kayıpları görmezden geliyordu. Kolombiya'da bir kilo kokain 4.000 euroya, yaklaşık 4.500 dolara satılırken ne de olsa Belçika'da fiyatı 50.000 euroya yükselerek kârı artırıyordu.

9 Mart'ta 1.600 Belçikalı polis memuru ülke genelinde 200'den fazla arama yaparak 48 şüpheliyi gözaltına aldı.

Üç gün sonra, ABD Adalet Bakanlığı, Sky Global CEO'sunun ve bir yardımcısının, şifreli telefonların uyuşturucu dağıtımını kolaylaştırdığı iddiasıyla şantaj ve uyuşturucu kaçakçılığı yapmakla suçladığını duyurdu. ABD mahkemesi tutuklama emri çıkardı ve ABD hükümeti Sky’ın web sitelerine el koydu ve şifreli hizmetin kapatılmasını istedi.

Sky Global avukatları, bu ay ABD, San Diego'daki mahkemeye, ABD hükümetinin Sky ECC'yi uygunsuz bir şekilde kapattığını ve yöneticilerini suçlu olarak gösterdiğini ileri sürerek yasal bir şikâyette bulundu. Şikâyette hükümetten şirketin web alanlarını iade etmesi istendi ve Sky’ın telefonların yasa dışı faaliyetler için kullanılmasını engellemek için önlemler aldığı belirtildi.

İlk dava ocak ayında başlıyor

Mart ayındaki baskınlardan bu yana, Belçika polisi yaklaşık 2.500 şüpheliyi belirledi ve şüpheli gangsterlerden polis komutanlarına ve liman terminalleri, nakliye firmaları ve güvenlik şirketlerinden çalışanlara kadar yüzlerce kişiyi gözaltına aldı. Yüzlerce polis memuru hâlâ soruşturmaya devam ediyor. Ele geçirilen mesajlar üzerinde açılan ilk dava ocak ayında başlayacak.

Bu arada yetkililer, suçluların çeşitli platformlar üzerinden iletişim kurarak, örneğin iletişime geçerken farklı platformlar kullanarak ve kokain sevkiyatlarını iki parça halinde, farklı konteynerlerle yaparak takibi zorlaştırmaya çalıştıklarını, bazılarının da WhatsApp gibi popüler platformlar kullanarak bu tür platformlardaki devasa boyuttaki iletişim arasında saklanmaya çalıştığını belirtiyor.

Ne yapılırsa yapılsın her seferinde suç örgütlerinin daha yeni platformlar kullandığı ortaya çıkıyor.

DEA'dan yetkili Albrecht, "Köstebek vurmak gibi. Birinin kafasına vuruyorsun ve sonra iki tane daha geliyor" diyor.

Kaynak: The Wall Street Journal

Ayrıca bkz. https://mikro-makro.net/ingilterede-dark-webde-uyusturucu-satan-sebeke-cokertildi

https://mikro-makro.net/almanyadaki-bir-italyan-restoranin-kokain-ticaretinin-ussu-oldugu-ortaya-cikti

Şifreli telefon hizmeti sunan şirketlerin ağlarının çökertilmesi ve kişilik hakları açısından yapılan tartışmalar için ilgi çekici, İngilizce hazırlanmış bir Deutsche Welle (DW) haberini aşağıda izleyebilirsiniz:

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın