Dünya

Almanya’daki bir İtalyan restoranın kokain ticaretinin üssü olduğu ortaya çıktı

Komedi filmlerine konu olacak kokain ticareti hikâyesi sonunda İtalyan uyuşturucu mafyası yakalandı.

Alman yetkililer ve İtalyan mafyayla mücadele polisi, yıllardır “Bacetto” veya “Küçük Öpücük” olarak bilinen uyuşturucu tüccarı Sebastiano Giorgi’yi izliyordu.

Bacetto, İtalya'nın Ndrangheta suç örgütünün yükselen bir figürüydü ve Almanya’da turistlerin uğrak yeri olan Überlingen’de bir İtalyan lokantasını işletiyordu. 

Bacetto'nun restoranı, yemek yiyenlerden her zaman en iyi değerlendirmeleri almasa da, Latin Amerika'dan Avrupa'ya multimilyon euroluk bir kokain ticareti hattının yönetimi için vazgeçilmezdi.

İtalya'nın güneyindeki Calabria bölgesinin, uyuşturucu kaçakçılığı ile meşhur organize suç örgütü 'Ndrangheta'ya bağlı ailelerden biri olan Giorgileri temsilen Bacetto, güney Almanya'daki üssünden uluslararası çetelerle de ilişkiye geçerek ağını genişletti.

'Ndrangheta'nın uyuşturucu ticaretindeki varlığı Avrupa'nın çok ötesine, Kolombiyalı ve Meksikalı kartellere kadar uzanıyor. Paraguay ve Uruguay'daki komisyoncular aracılığıyla, Brezilya'da bir çete tarafından sağlanan lojistikle uyuşturucuyu genellikle Batı Afrika üzerinden Belçika'daki Antwerp, Hollanda'daki Rotterdam ve Almanya'daki Hamburg limanlarına gönderiliyor. Kokain kuzeybatı Avrupa'ya ulaştığında ise İtalyanlar kontrolü ele alıyor. 

Bu yıl 5 Mayıs'ta, "Platin Operasyonu" olarak bilinen soruşturma, İtalya ve Almanya'da yaklaşık 800 polis ve vergi müfettişinin 32 mafya üyesini tutuklamasıyla sonuçlandı. Bir Alman savcı operasyonu, “gücün karanlık tarafı için kötü bir gün” olarak nitelendirdi.

Restorana yapılan meyve alımlarını taşıyan nakliye araçlarında uyuşturucu taşındı

Überlingen'in şehir merkezindeki Konstanz Gölü'ne bakan konumuna rağmen, Ristorante Paganini adındaki İtalyan restoranı bir hayli eleştiri alıyordu. İnternet üzerinden müşteriler, salataların "korkunç" derecede kötü olduğundan, spagettilerin "fazla pişmiş”liğinden ve “tatsız"lığından ve hatta "tortellini'de çıkan sinek"ten şikâyet ediyor, ancak bir başka müşteri, hiç değilse İtalyan personelin “arkadaş canlısı" olduğunu yazıyordu.

Paganini, Tripadvisor'da Überlingen içindeki 62 restoran arasında 61. sırada yer alıyordu. Ancak Giorgi-Boviciani klanının ana kaygısı muhtemelen zaten yiyecek ve restorancılıkta başarı değildi: Ndrangheta’nın Almanya’daki hücresi, son on yılda Überlingen'de bu restoran üzerinde yükselen, İtalya’da suç örgütünün merkezindeki ana narkotik mafya aileleri tarafından desteklenen bir suç beyliği kurdu.

Giorgiler 'Ndrangheta’nın aristokrat ailelerinden biri olmamakla birlikte, oldukça katı bir yapı altında Latin Amerika merkezli İtalyan brokerlerdan kokain satın alarak, uyuşturucunun Avrupa'ya sevk edilmesini ayarlayarak ve daha sonra kokaini dağıtan daha küçük alıcılara, sokak satıcılarına satarak çok önemli bir köprü rolü oynadılar. 

Yasal görünümleri için restoranları ve bir ithalat-ihracat şirketini kullandılar. Polis kayıtları, kokaini Hollanda ve İspanya'dan kıta boyunca İtalya'ya taşımak için gıda kamyonlarını nasıl kullandıklarını gösteriyor.

Überlingen'de Giorgiler, Bacetto ve kayınbiraderi Sebastiano Signati tarafından temsil edilirken, Bacetto'nun üç erkek kardeşi Domenico, Francesco ve Giovanni İtalya'da yaşamaya devam ediyordu.

Müfettişlere göre, Giorgiler İtalya'dan yiyecek ithal etti ve doğrudan ya da perakendeciler aracılığıyla Almanya'daki diğer İtalyan restoranlarına sattı; satış vergilerini de yok saydılar ve görünüşe göre yasadışı kazançları İtalya’ya yönlendirdiler. Bir polis kaynağı, bazı işletmelerin "Giorgi" adını duyduklarında korkudan malları satın aldığını söyledi. Diğer işletmelerse ithal ürünleri sadece ucuz oldukları için satın aldı.

Görüşülen bir kaynak, 2012'den beri İtalya'da aranmasına rağmen, Bacetto'nun ailesine nakit akışını sağlamakla görevlendirildiği Almanya'da serbestçe faaliyet gösterdiğini, çünkü İtalyan tutuklama emrinin hiçbir zaman uluslararası kolluk kuvvetlerinin dikkatine sunulmadığını aktardı.

Platin Operasyonu müfettişleri ve ilgili İtalyan yetkililere göre, Giorgi ailesi İtalya'da gıda ürünleri satın alıyor ve orada kurdukları şirketler aracılığıyla satış vergisi ödemeden gıda mallarını Almanya'daki İtalyan restoranlarına satıyordu. Ondan sonra da Alman şirketleri kapatmayı planlıyordu. Yakın tarihli bir basın toplantısında, Alman başsavcısı Johannes-Georg Roth, ailenin toplamda iki milyon euronun üzerinde vergi kaçırdığını tahmin ediyor.

Yasal ekonomide yasadışı faaliyetleri gizlemek için gösterdikleri etkileyici çabalara rağmen, Giorgiler diğer önemli alanlarda, özellikle de iç iletişimleri söz konusu olduğunda, polisleri hayal kırıklığına uğrattı. 

Polisin şifreli EncroChat telefonları kullanılan mafya üyesi kardeşlerden birine oynadığı oyun

Giorgiler, şifreli EncroChat telefonları kullanarak iletişimlerini takip etmeyi imkânsız hale getirse de, Torino müfettişleri, 2018 yılının ortalarında, İtalya'da, San Luca'da ev hapsinde tutulan Bacetto'nun kardeşi Giovanni'nin Sardunya'daki bir eve taşınmasını izin verdi. Giovanni'nin bu mülkte yaptığı konuşmaları başka araçlarla, böceklerle dinleyen müfettişler birçok bilgiye ulaştı.

Bacetto çoğunlukla Überlingen'de kalıyordu ve Belçika, Hollanda ve başka yerlerde Antwerp ve Rotterdam limanlarını çevreleyen uyuşturucu ticaretinde kilit rol oynayan Rumen, Arnavut ve Kolombiyalı çetelerle kokain anlaşmaları yapmıştı.

Giovanni, yeğeni Antonio ile yaptığı bir konuşmada, Bacetto'yu kazancının çoğunu kendisi ve Almanya'daki ortakları için tuttuğu için eleştiriyor ve güya ailenin ortak kasasına -uyuşturucu alımlarını finanse etmenin kastedildiği şifreli deyim- daha fazla para ayırmadığı için kendisinden şikâyet ediyordu. 

Antonio ise, Almanya'daki akrabalarını, her "çalıştıklarında" günde 3.000 ila 4.000 euro harcamakla suçluyordu. -“Çalışmak”, uyuşturucuyla uğraşmak yerine kullanılan gizli bir filldi- Ayrıca Bacetto'nun, Paganini restoranının masrafları nedeniyle ortak kasaya gönderecek parası olmadığını söylediğini ve buna ne kadar kızdığını anlatıyordu.

Mafya şifreli konuşma yaptıkları telefondaki mesajları yüksek sesle okuyarak kendini ele verdi

Giorgiler şifreli EncroChat telefonlarını kullanıyorlardı. Ancak Giovanni'nin Sardunya'da kaldığı evde polis tarafından dinlenen konuşmalar, şifrelerin gizli tutulması gerektiği gibi temel ilkeler başta olmak üzere ailenin yeni teknolojinin inceliklerini kavrayamadıklarını ortaya çıkardı.

Giorgiler, yetkilileri şaşkına çevirerek EncroChat mesajlarını yüksek sesle okumaya başlamıştı.

Bir konuşmada Giovanni, kardeşi Francesco'ya "koyun" anlamına gelen "pecora" şifresini kullanarak bir EncroChat telefonunun kilidini açmasını söyledi. Başka bir çalışan kendi telefonunu kurarken "geçen seferki şifreyi" kullanacağını söyledi: Şifre "Maria" idi.

Dikkat çekici bir şekilde, Giovanni ve Marvelli daha sonra, operasyonların lojistiğini ayrıntılı olarak açıklayan Patrick Assisi ile yaptıkları EncroChat konuşmalarını yüksek sesle okumaya başlayacaklardı.

Assisi, Marvelli'nin Giovanni'ye okuduğu bir mesajda, "Hem Peru'dan hem de Venezuela'dan [kokain çıkışı] çıkışımız var" diye yazdı.

Assisi, boşaltmanın Hamburg'da yapılmasını istedi, mesaj devam etti ve Marvelli'den sevkiyatı alması için “Çinli” birini göndermesini istedi.

[EncroChat programına Avrupa polisi sızarak sistemi çökertmiştir ve program Haziran 2020 itibarı kullanılmamaktadır.]

Müfettişler, Giorgi ailesinin önemli bir kişiyle, Arnavutluk'taki Kompania Bello kartelinin liderlerinden biri olan Denis Matoshi ile temasa geçmesinin Bacetto aracılığıyla olduğuna inanıyor. Matoshi, Rotterdam ve Anvers'te, Latin Amerika üzerinden Avrupa'ya sevk edilen kokaini denetleyen bir Arnavut çetesini yönetiyordu.

2015 yılında yetkililerle işbirliğine başlayan ve uzun süredir Ndrangheta’da uyuşturucu kaçakçılığı yapan Giuseppe Tirintino, meyve satın alma lisansına sahip olan Bacetto'nun, meyve sevkiyatları arasında Rotterdam üzerinden gönderilen kokaini gizlemek için soğutmalı bir kamyon kullandığını itiraf etti.

Limanlardan geçtikten sonra kokain, sarma kamyon rotalarına başlıyordu. Platinum Operasyonu gözaltı emrine göre, bir keresinde bir sürücüye yolculuk başına 3.000 euro ödendi- araç, polisin şüphelenmemesi için önceden planlanmış GPS koordinatlarını takip eden meşru gıda dağıtım hizmetlerinin rotalarını taklit etmek zorunda kaldı.- Yol boyunca, diğer araçlardaki sürücüler, kamyona önceden ayarlanmış bir konumda yaklaşıyor ve kamyon yoluna devam etmeden önce uyuşturucuları çıkarıyordu.

Ailenin kokain satışından haftalık kârı 200 bin euroydu

Giorgi ailesinin kokaini İtalya'ya ulaştığında, Torino, Milano, Sardunya ve Sicilya'daki perakendecilere kilo başına 30.000 ila 48.000 euroya satılıyordu. Bu müşteriler çoğunlukla, ailenin gönderilerinin en büyük kısmını ayırdığı diğer Calabrialılardı.

Giorgiler daha sonra, örneğin Torino, Sicilya ve Sardunya'daki bar sahipleri gibi ortalama bayilere daha küçük parçalar satıyordu. Giorgi aile üyeleri arasındaki telefon görüşmelerine göre, barlar gibi bayilere yapılan satışlarda fiyat kilo başına 57.000 euroya, 100 gram başına 5.000 ila 7.000 euroya yükseliyordu.

Giorgi ailesi bir şirket gibi çalışıyordu ve dört kardeşin her biri kazandıkları parayı ortak kasaya yatırıyordu. Dinlenen konuşmalara göre haftalık kârları yaklaşık 200.000 euroya ulaşıyordu.
Kaynak: OCCRP

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın