Dünya

Singapur: Kara para soruşturmalarına kolaylık getiren yasa tasarısı sunuldu

Yeni yasa tasarısıyla savcılığın suç eylemi ile aklanan paralar arasında doğrudan bir bağlantı göstermesi zorunluluğu ortadan kaldırılıyor.

Singapur İçişleri Bakanlığı, Singapur kolluk kuvvetlerinin kara para aklama suçlarını kovuşturmasını kolaylaştırmaya çalıştığını belirterek, şu anda bazı davaların, kara para aklamadan elde edilen ve Asya finans merkezine giren şüpheli paranın tüm izini kanıtlamak mümkün olmadığı sürece takip edilmediğini bildirdi.

Ülkede salı günü parlamentoya sunulan yeni ‘Kara Para Aklama ve Diğer Konularla Mücadele Yasa Tasarısı’, savcılığın suç eylemi ile aklanan paralar arasında doğrudan bir bağlantı göstermesi zorunluluğunu ortadan kaldıracak.

Savcılığın, kara para aklayıcının suç gelirleriyle işlem yaptığını bildiğini makul şüphenin ötesinde ispatlaması yeterli olacak

Singapur İçişleri Bakanlığı yaptığı basın açıklamasında, bu tür davalarda yeni tasarıyla "Savcılığın, kara para aklayıcının suç gelirleriyle işlem yaptığını bildiğini veya buna inanmak için makul gerekçelere sahip olduğunu, makul şüphenin ötesinde ispatlamasının yeterli olacağı’nı kaydetti ve böylece kara paranın başlangıçta yabancı ülkelerdeki banka hesapları ve aracılarla Singapur’a geçtiği durumlarda para katırlarının kovuşturulmasında yardımcı olacağını ekledi.

Singapur geçen yıl yabancı uyrukluların yönettiği 2,24 milyar dolarlık kara para aklama şebekesini çökertmiş, 10 suçludan sonuncusu 10 Haziran'da cezalandırılmıştı.

Suçluların, yurt dışı dolandırıcılıklarından ve yurt dışı online kumar oyunlarından elde ettikleri paraları Singapur'daki banka hesaplarında tuttuğu ve bir kısmını gayrimenkule, arabaya, çantaya ve mücevhere çevirdiği belirlenmişti.

Singapur Başbakanı Lawrence Wong, geçen ay Singapur'un uluslararası bir finans ve iş merkezi olması nedeniyle diğer ülkelere kıyasla daha fazla kara para aklama ve terörizmin finansmanı riskiyle karşı karşıya olduğunu söylemişti.

Yasa tasarısı ayrıca kolluk kuvvetlerinin el konulan veya haczedilen malları satmasını ve ülkeden kaçan şüphelilerle bağlantılı el konulan mallarla ilgili işlem yapmasını kolaylaştırıyor.

Bakanlık ayrıca kumarhane işletmecilerinin müşteriye ilişkin gerekli özeni göstermeleri için gereklilikleri sıkılaştıracağını ve Singapur’daki nakit işlem ve mevduat işlemlerindeki azami sınırı düşüreceğini bildirdi.

Kaynak: Reuters

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın