Dünya

Meksika 28 grama kadar marihuana [Cannabis] bulundurmayı yasallaştırıyor

Meksika'da Senato'da kabul edilen yasa Temsilciler Meclisi'nde de kabul edilirse 28 grama kadar marihuana bulundurmak yasal hale gelecek.

Meksika’da Senato uyuşturucu kaçakçılığı ile bağlantılı şiddeti azaltmayı amaçlayan bir tasarıyı onayladı. Perşembe günü onaylanan tasarı ile Meksika marihuanayı [Cannabis] eğlence ve tıbbi kullanım için yasallaştırmaya bir adım daha yaklaştı.

Yasa, konuyu incelemek ve tartışmak için 15 Aralık'a kadar vakti olan Kongre'nin alt meclisi olan Temsilciler Meclisi'nin onayını da gerektiriyor.

Senato'dan yapılan açıklamada, "Yasanın amacı, psikoaktif marihuana [Cannabis] için yasadışı pazarın ve bununla birlikte organize suç, yolsuzluk ve şiddetin azaltılmasına katkıda bulunarak toplumda barış ve güvenliği artırmaktır" denildi.

Tasarı 82 lehte, 18 aleyhte ve 7 çekimser oyla kabul edildi.

2015 yılında bir dönüm noktası olarak kabul edilen Yüksek Mahkeme kararı ile Meksika'da marihuana [Cannabis] eğlence amaçlı kullanımına kapı açıldı.

Ancak Meksika’da beş gramdan fazla marihuana [Cannabis] taşımak hâlâ yasa dışıdır ve önerilen yasa uyarınca yanında 28 grama kadar marihuana [Cannabis] bulundurmak yasal hale gelecek.

28 ila 200 gram taşıdığı tespit edilenler para cezasına çarptırılacak. 200 gramdan fazla marihuana [Cannabis] taşıdığı belirlenen herkes ise cezai kovuşturmaya tabi tutulabilecek.

Bireylerin kendi tüketimlerinde kullanılması için evde kişi başına altı bitki yetiştirmesine izin verilecek.

Meksikalı esrarı yasallaştırma yanlısı aktivistler, kampanyalarının bir parçası olarak, Senato'nun hemen dışındaki bir alana, marihuana [Cannabis] içenler için bir vaha haline gelen bir marihuana [Cannabis] bahçesi yaptılar.

Meksika’da hükümet 2006'da güçlü uyuşturucu kartellerine karşı mücadeleyi askerileştirdiğinden bu yana, yaklaşık 296 bin cinayet işlendi.

Kaynak: AFP

Uyarı: Marihuana [Cannabis] bağımlılık yapan bir uyuşturucudur. Şayet madde bağımlısıysanız KKTC’de ALO 1191 Bağımlılık, Danışma ve Destek Hattı'nı arayabilirsiniz.


 

: