Dünya

Sahte AdaPass olayında en az 3 kişiye para karşılığında sahte AdaPass çıkartıldığı belirlendi

Global Development Eğitim ve Danışmanlık şirketinde çalışan zanlı Cemaliye Mutlu'nun zanlı polis memuru Salih Filo, zanlı Yusuf Yiğit ve diğer zanlı Ersin Bolatcıoğlu'nun aracı olduğu bir kişiye daha iki aşı olmuş gibi AdaPass’a kaydettiği belirlendi.

Sahte AdaPass olayında şu ana kadar 2 kişinin sahte AdaPass aldığı belirlendi. Aşılı olmadığı halde bazı kişilere para karşılığı AdaPass verdiği ileri sürülen, KKTC’de kurulu Global Development Eğitim ve Danışmanlık şirketinde çalışan Cemaliye Mutlu’nun iki günlük tutukluluğu devam ediyor.

KKTC Sağlık Bakanlığı Aşı Bilgi Sistemi’ne kayıt yapma izni olan Mutlu’nun 650 TL karşılığında aşısız kişileri sisteme aşı olmuş gibi kaydettiği öne sürülüyor. Cemaliye Mutlu’nun zanlı polis memuru Salih Filo’yu ve zanlı Yusuf Yiğit’i aşı olmadığı halde sisteme işlediği belirlendi.

Filo’nun olayı Adli Şube’ye bildirmesi ile ortaya çıkan skandalda polis memuru SalihFilo zanlı olarak bugün Mahkeme’ye çıkartıldı. Mahkemede yeminli şahadet veren Müfettiş Muavini Feyyaz İneci, zanlı Salih Filo ve Cemaliye Mutlu’nun ‘Sahte resmi evrak düzenleme, tedavüle sürmek ve Sahtekarlıkla kayıt temini suçu’ işlediğini belirtti.

Global Development Eğitim ve Danışmanlık şirketinde çalışan zanlı Cemaliye Mutlu polis memurunu iki aşı olmuş gibi AdaPass’a kaydetmiş

Polis, Haziran ve Eylül ayları arasında Global Development Eğitim ve Danışmanlık Şirketi’nde, ülkemizde Covid salgını nedeniyle, aşı bilgi sistemine kayıt görevi yapan zanlı Cemaliye Mutlu’nun, aşı olmayan ancak acil olarak yurtdışına çıkış yapması gereken zanlı Salih Filo’ya çift aşı olmuş gibi kayıt yapıp AdaPass uygulamasına işlediği ve yurtdışına giriş çıkış yapmasını sağladığı yönünde bilgi elde edildiğini ve bu yönde soruşturma başlatıldığını belirtti.

Zanlı Polis memuru Salih Filo Hastanede aşı olduğunu iddia etti

Polis, zanlının 21 Eylül’de tutuklandığını ve sorgulamasında x hastanede aşı olduğuna dair sözlü beyanda bulunduğunu söyledi. Polis, meseleyle bağlantısı olan 8 kişi olduğunu ayrıca alınması gereken ifadeler soruşturulacak şahıslar olduğunu söyledi. Polis, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının 2 gün tutuklu kalmasını talep etti.

Zanlının avukatı, müvekkilinin aşılı olduğunu ancak sistemde hata olduğunu belirtti. Polis, meselenin çok yönlü soruşturulduğunu aktardı.

Yusuf Yiğit için de sahte AdaPass çıkartılmış

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Mine Ozankaya, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının 2 gün tutuklu kalmasına emir verdi.

Sahte AdaPass soruşturmasında bugün ayrıca Yusuf Yiğit, Mustafa Atakan Yiğit ve Can Polat olmak üzere toplamda 3 zanlı daha mahkemeye çıkarıldı. Yusuf Yiğit’in yurtdışına acil çıkmak üzere oğlu Mustafa Atakan Yiğit aracılığıyla, oğlunun tanıdığı Can Polat’a ulaşıldığı ve Polat’ın Cemaliye Mutlu’dan Yusuf Yiğit için sahte AdaPass çıkartmasını talep ettiği belirlendi.

Zanlıların 15'er bin TL teminat yatırmaları şartıyla tutuksuz yargılanmalarına karar verildi.

Üçüncü zanlı Ersin Bolatcıoğlu'ya 1 günlük tutukluluk

Sahte aşı işlemleri ile ilgili olarak başlatılan soruşturma kapsamında zanlı Ersin Bolatcıoğlu, aracı olup, arkadaşının adına sahte Adapass kaydı yaptırdığı gerekçesiyle tutuklandı ve dün mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Mahkemede yeminli şahadet veren Müfettiş Muavini Feyyaz İneci, zanlı Ersin Bolatcıoğlu’nun 'Sahte resmi evrak düzenleme, tedavüle sürmek suçu'na methaldar olduğunu belirtti.

Polis, Şubat ve Eylül ayları arasında zanlı Ersin Bolatcıoğlu’nun arkadaşının isteği üzerine, Global Development Eğitim ve Danışmanlık Şirketi’nde aşı bilgi sistemine kayıt görevi yapan zanlı Cemaliye Mutlu’ya ulaşıp, aşı olmadığı halde çift aşı olmuş gibi kayıt yaptırmakla methaldar olduğunu belirtti.

Polis, meseleyle aranan bir kişi ayrıca alınması gereken ifadeler soruşturulacak şahıslar olduğunu söyledi. Polis, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının 1 gün tutuklu kalmasını talep etti.
Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Mine Ozankaya, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının 1 gün tutuklu kalmasına emir verdi.
Kaynak: Kamalı Haber

Global Development Eğitim ve Danışmanlık şirketinin sahibi Alihan Pehlivan: ‘Küçük bir hata’

KKTC Sağlık Bakanlığı Basın Danışmanı ve Global Development Eğitim ve Danışmanlık şirketinin sahibi Alihan Pehlivan sosyal media hesabından yaptığı açıklamada, ‘Şirket çalışanı genç bir kızımız bir hata yapmış. Konuyu oradan alıp başka başka yerlere götürmeye çalışanları ibret ile izliyoruz. Merak eden varsa telefonlarımız açık. Biz buradayız...’ mesajını paylaştı

Global Development Eğitim ve Danışmanlık şirketi çalışanı Cemaliye Mutlu’nun 2 kişi dışında toplam kaç kişiye sahte AdaPass çıkarttığı henüz tespit edilmedi.

Global Development Eğitim ve Danışmanlık şirketinin direktörü Duygu Eroğlu Pehlivan: 'Çalışanımıza ithaf edilen suçlama, diğer ekip arkadaşlarımız ve bizler tarafından üzüntü ile karşılanmıştır'

Global Development Eğitim ve Danışmanlık şirketi direktörü Duygu Eroğlu Pehlivan bugün 'Kamuoyuna Duyuru' adı altında bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

'Kamuoyuna Duyuru

Dünyada bir anda başlayan ve çok kısa sürede ülkemizi de etkileyen pandemi süresi içerisinde Sağlık Bakanlığı tarafından Aşı Bilgi Sistemi 2021 yılı başında devreye alındı.

Mayıs ayında sistem geliştirilerek “1111 Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi” çatısı altında toplandı. Sadece personel giderleri karşılanarak firmamız gönüllük esasında pandemi sürecini ülkemizin ve vatandaşlarımızın aşıya ve diğer Sağlık Bakanlığı süreçlerine en hızlı şekilde ulaşmaları için özveri ile çalışmıştır.

Bu süreçte sistemlerimiz tarafından aylık ortalama 60.000 vatandaşımıza hizmet verilmiştir. İlk günden bugüne toplamda 1.885 saat 34 dakika 57 saniye vatandaşlarımız ile görüşülmüş ve hepsi kayıt altına alınmıştır. Ayrıca Sağlık Bakanlığı ile ortak oluşturulan Whatsapp İletişim Hattı üzerinden de vatandaşlarımızdan gelen bilgi ve belgeler yine ekibimizin mesai saati gözetmeden çözüm odaklı yaklaşımı ile koordine edilmiş ve yaklaşık 20.000 vatandaşımızın sistemler üzerindeki kayıtları tarafımızca oluşturulmuştur.

Yoğunluğun ve taleplerin hızlı karşılanabilmesi adına sistem şuan için Ada genelinde tüm hastanelerde, aşı merkezlerinde, Sağlık Bakanlığında ve 1111 Çağrı Merkezinde görevli personellerde açık.

21.09.2021 tarihinde çalışanımıza ithaf edilen suçlama, diğer ekip arkadaşlarımız bizler tarafından üzüntü ile karşılanmıştır. Pandemi sürecinde tek amacı ülkemiz ve vatandaşlarımız için çalışmak olan firmamızın böylesine üzücü bir olay ile anılması hepimizi derinden etkilemiştir.

Konunun halen polisin bilgisinde olması ve soruşturmanın devam ettiğini hatırlatmak isteriz. Biz, firma olarak bu süreçte gerçeğin ortaya çıkması adına polise her türlü emare ve bulgulara ulaşabilmesi adına yardımcı olmaktayız.

Konu üzerinden sırf karalama kampanyası arzusunda olanlar içinde, aynı bilgi ve bulguları kendileri ile paylaşmaya hazır olduğumuzu bu vesile ile kamuoyuna bildirmek isteriz.'

: