Özel Haber

Orman arazisi kıyısındaki restoran inşaatı mühürlendi

Karşıyaka’da Kayalar Köyü sınırında, orman arazisi kıyısındaki restoran inşaatı Girne Kaymakamlığı’nın girişimi ile Lapta-Alsancak-Çamlıbel (LAÇ) Belediyesi tarafından mühürlendi. Yeşil Barış Hareketi orman arazisinde yapılan binaların Anayasa'ya aykırı olarak inşa edildiği gerekçesi ile Yüksek İdare Mahkemesi'nden ara emri almıştı.

Karşıyaka’da Kayalar Köyü sınırında, orman arazisi kıyısındaki restoran inşaatı Girne Kaymakamlığı’nın girişimi ile Lapta-Alsancak-Çamlıbel (LAÇ) Belediyesi tarafından cuma günü mühürlendi.

Yeşil Barış Hareketi Yüksek İdare Mahkemesi’nde açtığı dava ile söz konusu kıyıdaki inşaat ve orman arazisi üzerine yapılan bina ve konutların Anayasa’ya aykırı olarak idare tarafından izinlendirildiği gerekçesi ile 22 Eylül’de Orman Dairesi ve Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na dava açmış, 4 Ekim’de Mahkeme inşaatların durdurulması için ara emri vermişti.

Aylar önce ilk kez yurttaş gazeteci Serdinç Maypa tarafından gündeme getirilen Anayasa’ya aykırı peşkeşin detaylarını araştıran Mikro-Makro, kıyı kısmı dahil geniş orman arazisinin Abdurrazak Arslan’a yıllar önce kiralandığı bilgisine ulaştı.

Arslan kıyıya ‘Apo’nun Yeri’ olarak bilinen, oldukça salaş 'The Horse Shoe Nail Beach’i inşa etti. Apo’nun Yeri daha önce belediye tarafından mühürlenmiş olmasına karşın Google Maps’deki müşteri paylaşımlarına göre geçen sene sezon sonuna kadar çalışmaya devam etti. 

Orman arazisi kıyısındaki izinsiz yapı yıkılarak yenilendi

Orman arazisine konut inşaatı yapmak isteyen Gönyeli’de inşaat şirketi sahibi Ahmet Arabacıoğlu ve Türkiye’den inşaat şirketi Simetri’nin ortaklığında kurulan Ramat Development, Abdurrazak Arslan’la anlaşarak söz konusu orman arazisine ‘Orga Homes’ adındaki toplam proje alanı 25.639 m² olan ve 84 villadan oluşan projeyi yapmaya başladı.

1974 öncesi Kıbrıs Rum köyü olan ‘Orga’, daha sonra Kayalar Köyü olarak Türkçeleştirilmiştir.

Yeşil Barış Hareketi hem kıyıdaki yeni restoran inşaatının hem de orman arazisinde yapılan villaların Anayasa’ya aykırı olarak Orman Dairesi ve Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı tarafından izinlendirildiğini savunarak kurumlara dava açtı ve Yüksek İdare Mahkemesi’nden ara emri aldı.

Yeşil Barış Hareketi, projenin reklamlarında 'projeye özel kullanımlı koy. Koya dışarıdan herhangi bir giriş olmayacaktır. Koyda tüm ihtiyaçların karşılanabileceği restoran, bar ve cafe alanı bulunmaktadır' ifadelerinin yer aldığına dikkat çekmiş, tek odalı studio tipi, havuz ve terasıyla birlikte 79 metrekarelik dairelerin 179 bin sterline satıldığı görülmüştü.

Davaya 11 Ekim’de devam edileceği öğrenildi.

32/2008, Sahilleri Koruma Yasası sahillerin 100 metre içerisine tesis, kulübe, çardak veya başka herhangi bir bina inşa edilmesini yasaklarken, Anayasa’nın 159’uncu maddesi sahiller ve ormanların Anayasa’nın başka herhangi bir kuralına bakılmaksızın gerçek veya tüzel kişilere devredilemeyeceğini belirtiliyor.

Anayasa’ya aykırı olacağı bilinmesine karşın orman arazilerinin idare tarafından yasa ve tüzük yapılarak veya Bakanlar Kurulu kararı alınarak kiralanması hakkında daha önce eski Ombudsman Emine Dizdarlı bir raporunda, “Fasıl 60 Orman Yasası tahtında tüm yüksek ve alçak ormanlar Devletin malıdır” demiş ve daha önceden yapılan “Kamu yararı gütmeyen ve özel kişilere avantaj sağlamaya yönelik yapılan işlemlerin iptal edilmesi gerekmektedir” tespitini yapmıştı.

Bu haberle ilgili herhangi başka bir bilgi ve/veya belgeye sahipseniz Mikro-Makro’ya iletisim@mikro-makro.net’den veya +90 533 852 60 63’den ulaşabilirsiniz.
:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın