Dünya

‘Omicron kızamık kadar bulaşıcı; aşısızlar için bir tsunami geliyor'

Amerikalı Dr. Jonathan Reiner: 'Omicron varyantı olağanüstü bulaşıcı. Kızamık kadar bulaşıcı ve bu, gördüğümüz en bulaşıcı virüs' dedi ve aşılanmamış Amerikalılar için bir 'tsunami'nin geldiği konusunda uyardı.

ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, Delta varyantı nedeniyle zaten hırpalanmış olan sağlık sistemini zorlayan Covid-19'un Omicron varyantı ile ABD'nin sert bir kışa girdiğini söyledi. 

Ülkenin önde gelen bulaşıcı hastalık uzmanı Fauci, pazar günü CNN’de katıldığı bir programda Amerikalıları aşı olmaya çağırdı ve Omicron ile bu kışın zorlu geçeceği uyarısı yaptı.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, Omicron vakaları her 1,5 ila 3 günde ikiye katlanıyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri direktörü cuma günü yaptığı açıklamada, Omicron’un ABD'de önümüzdeki haftalarda "baskın suş" olmasının beklendiğini duyurdu.

Pandemi üçüncü yılına girerken ABD şimdi yeniden dirilen Corona virüs ile karşı karşıya: Johns Hopkins Üniversitesi'nden alınan verilere göre, ülke cumartesi itibariyle günde ortalama 126.967 yeni vaka kaydetti. 

Aşılanmamış Amerikalılar için bir "tsunami" geliyor

CNN tıp analisti Dr. Jonathan Reiner cumartesi günü yaptığı açıklamada, "Omicron varyantı olağanüstü bulaşıcı. Kızamık kadar bulaşıcı ve bu, gördüğümüz en bulaşıcı virüs" dedi ve aşılanmamış Amerikalılar için bir "tsunami"nin geldiği konusunda uyardı.
Kaynak: CNN

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın