Dünya

Meksika'da uyuşturucu kartelleri otellere ve turizme nasıl sızdı?

Meksika'da turistlere uyuşturucu satmak için rekabete giren kartellerin arasındaki şiddet olaylarında turistler de kaza kurşunu ile öldürülüyor.

Meksika’da turistlerin otel personelinden kokain satın almalarına yardım etmelerini istemesiyle yaşanan son bir olay kartellerin nasıl turizme sızdığını gösteriyor. 

Geçen ay Meksika'nın Maya Rivierası'nda 5 yıldızlı Hyatt Ziva Oteli çalışanları müşterilerinin taleplerini yerine getirmek için birkaç yerel uyuşturucu satıcısını aradı. Ancak Cancún'un dışındaki sahil beldesine gelen satıcılar rakip kartellerdendi. Güvenlik görüntüleri, saldırganların sahilden geceliği 400 dolarlık otele doğru koştuğunu ve mayo giymiş turistlerin koridorlarda kendilerine siper aradığını gösteriyor. 

Meksika'nın Quintana Roo eyaletinin güvenlik şefi Lucio Hernández Gutiérrez, turistler arasındaki muazzam uyuşturucu talebinin kartelleri otellere taşıdığını ve bunu durdurmanın çok zor olduğunu söylüyor. 

Otel, saldırıdan çalışanlarının sorumlu tutulması gerektiğini reddediyor. Hyatt’ın işletmecisi Playa Hotels & Resorts'un sözcüsü Dean Sullivan, "Çalışanlarımızın halka açık bir plajda başlayan bir olaya herhangi bir şekilde dahil olduklarını veya bir düzeyde sorumluluk taşıdıklarını öne sürmek asılsızdır ve yersizdir" dedi. 

Son haftalarda, Meksika'nın Karayip kıyılarındaki en ünlü destinasyonlardan bazıları endişe verici şiddet olayları yaşadı.

Quintana Roo eyaletine Ocak ve Ekim 2021 arasında 18 milyondan fazla turist ziyaret etti. Bu turistlerin 3 milyondan fazlası Amerikalıydı.

Turistlerin artan uyuşturucu talebi kartelleri cesaretlendiriyor

Birçoğu bu olayları Meksika'nın kanunsuzluğunun bir örneği olarak yaftaladı. Ancak Meksikalı yetkililer, bu eleştirilerin turistlerin artan uyuşturucu talebinin kendilerine satış yapan kartelleri nasıl cesaretlendirdiğini açıklamadığını söylüyor. 

Tulum'da ekim ayında bir Alman ve Hintli turist silahlı kişilerce öldürüldü. Kasım ayında, Hyatt'taki çatışmada turistlerin canı yansa da ölenler iki kartel üyesiydi. Bu ay silahlı kişiler, hedef aldıkları başka bir kartel üyesini öldürme girişiminde, su scooterlarıyla ünlü bir Cancún plajına geldi. Karayipler'e gitmeden önce silahlarını ateşlediler. Ancak kimse yaralanmadı.

Bir dizi olay karşısında önlem olarak Meksika bu ay en çok ziyaret edilen plajlarında, popüler gece kulüplerinde ve barlarında devriye gezmek üzere binden fazla asker ve polis gönderen bir “Turist Güvenlik Taburu” uygulamasını başlattı. Meksikalı yetkililer ayrıca turistleri tutuklamadan veya ziyaret etmekten caydırmadan uyuşturucu talebini azaltmanın yollarını sessizce araştırıyor.

Quintana Roo'daki yetkililer geçtiğimiz günlerde ABD Konsolosluğu temsilcileri ve bir düzineden fazla yabancı ülkeden diplomatlarla bir araya geldi.

Eyaletin güvenlik şefi Hernández Gutiérrez’e göre, "Mesaj, turizm yapmak istiyoruz, ancak lütfen burada uyuşturucu satın almanın yasa dışı olduğunu unutmayın" idi.

Turist Koruma Taburu şimdiden düzinelerce düşük seviyeli uyuşturucu satıcısını tutukladı. Çoğu çevre eyaletlerden genç erkekler, bazıları da Meksika'nın en yoksulları…

Hernández Gutiérrez, “Talep olduğu sürece arzı kapatmanın kolay olmadığını biliyoruz” dedi.

Turistlere uyuşturucu satmak için rekabete giren kartellerin arasındaki şiddet olaylarında turistler de kaza kurşunu ile öldürülüyor

Quintana Roo'da, Meksika'daki diğer eyaletlerin aksine, tek bir kartel baskın değildir. En az altı suç grubu, eyaletin turizm koridorunda faaliyet gösteriyor, bunlardan üçü ulusötesi insan ticareti örgütleriyle bağlantılı. Gruplar, turistik sıcak noktalara erişim için mücadele ederken, aralarındaki rekabet genellikle şiddetli hale gelir.

Tulum'da ekim ayında öldürülen turistler, Los Pelones ve Los Compich adlı iki yerel grup arasında çıkan çatışmaya yakalandı. Yetkililer, bir gruptan silahlı kişilerin Malquerida adlı popüler bir barda rakip bir satıcı gördüğünü söyledi. Quintana Roo'nun başsavcısı Óscar Montes de Oca Rosales, "Turistler maalesef ortada kaldı" dedi.

Bu gruplar, son yıllarda bir yeraltı parti kültürünün patlama yaptığı Tulum'da, sağlık inzivaları ve yoga derslerinin yanı sıra artan uyuşturucu talebinin merkezinde yer alıyor.

Turistler otel çalışanlarından uyuşturucu bulmalarını talep ediyor

Tulum'da ünlü bir butik otelde çalışan, isminin açıklanmaması şartıyla konuşan bir görevli, buradaki otellerde çalışırken uyuşturucu alınması için yardım istenmesine alıştıklarını, turistlerin MDMA [Ekstazi], ketamin gibi uyuşturucuları istediğini söylüyor.

Tulum'daki bir parti organizatörü, yol gösterici ilkenin "bir partide uyuşturucu sağlayan tek bir kartelin olduğundan emin olmak, böylece satıcılar arasında kavga olmaması" olduğunu belirtiyor.

Quintana Roo, 2018'deki cinayet sayısı 866'lık bir zirveyi gördü. Bu yıl şimdiye kadar 650 cinayet yaşandı, ancak önceki yıllara göre belirgin bir artış var. Yetkililer, bu cinayetlerin çoğunun suç grupları arasında ve eyaletin turizm koridorundan kilometrelerce uzakta gerçekleştiğini söylüyor.

Örneğin kasım ayında, birbirinden ayrı Cancún spor salonlarında iki cinayet gerçekleşti. Şehrin ünlü sahil otelleri şeridinden 6,4 km uzaklıktaki La Luna'nın ana yolu boyunca birkaç arabadan ateş açıldı. Daha iç kesimlerde, bir oto tamirhanesinin arkasında gömülü üç kurbanın cesedi bulundu.

27 Kasım'da Kübalı şarkıcı Dayami Lozada motosikletli iki silahlı kişi tarafından vurularak öldürüldü. Şarkıcı Lozada turistik barlarda sahne almasına rağmen çoğu kurban gibi şehrin yabancılar tarafından nadiren ziyaret edilen bir bölümünde öldürüldü.

Tulum'da, şehrin en şiddet içeren suçlarından bazıları, artan konut fiyatları nedeniyle kalacak yer bulmakta zorlanan otel ve restoran çalışanları ile birlikte uyuşturucu satıcılarının yaşadığı gayri resmi yerleşim yerlerinde işleniyor.

Meksika'da önemli bir turizm destinasyonu Acapulco'da, karteller arasında yaşanan şiddet olayları neticesinde uluslararası turizm çöktü

Meksika'nın en büyük iki uyuşturucu kaçakçılığı örgütü Sinaloa Karteli ve Jalisco Yeni Nesil Karteli’dir. 

Bu kartellerin neden olduğu şiddettin daha önce önemli bir turizm destinasyonunu nasıl yok edebileceği görüldü.

Acapulco'da cinayetler arttıkça, şehir Meksika'nın cinayet başkenti oldu ve uluslararası turizm çöktü. Yabancı ziyaretçi sayısı 2012'den 2017'ye yüzde 63 düştü.

Acapulco'da da şiddet, kısmen turistlere uyuşturucu satmak için savaşan kartellerden kaynaklandı. Quintana Roo'da olduğu gibi, cinayetler turistik noktalardan uzakta yoğunlaşmış olsa da otellere ve restoranlara taşan birkaç olay, olası birçok ziyaretçiyi korkutmak için yeterliydi.

Kaynak: The Washington Post

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın