Özel Haber

Mark Buddle soruşturmasında ilk davalar görülmeye başlanıyor

Teminata bağlanan avukat Emre Kadri, avukat Batur Sağlamer ve Halil Kahraman’a yurtdışı yasağı...

KKTC’den 10 Temmuz 2022 tarihinde deport edilen ve Avustralya’da uyuşturucu kaçakçılığı yapmaktan tutuklu yargılanmayı bekleyen Mark Douglas Buddle’la bağlantılı olarak KKTC’de suç gelirlerinin aklanması soruşturması devam ediyor.

Polis Genel Müdürlüğü, Mali Suçlarla Mücadele Amirliği tarafından yürütülen soruşturmada bugün önemli gelişmeler yaşandı.

Mark Buddle’ın avukatı Emre Kadri, KKTC’de Mark Buddle’ın ortak olduğu bir şirkette hisse sahibi olduğu belirlenen avukat Batur Sağlamer, King Oto Galeri’nin sahibi olarak tanınan Halil Kahraman bugün Mahkeme’ye çıkarıldı.

Zanlı 1 avukat Emre Kadri, 4-2008 sayılı, ‘Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasası’ kapsamında suç gelirlerini aklamaktan ve yasa tahtında bir avukat olarak yükümlü olduğu halde Mark Buddle’ın şüpheli işlemlerini 5 gün içinde Para, Kambiyo ve İnkişaf Sandığı İşleri Dairesi’ne bildirmemekle suçlandı.

Zanlı 2 avukat Batur Sağlamer ise Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasası kapsamında suç gelirlerini aklanmasına iştirak etmekten ve bir avukat olarak şüpheli işlem bildirimi yapmakla yükümlü olduğu halde Mark Buddle’ın şüpheli işlemlerini Para, Kambiyo ve İnkişaf Sandığı İşleri Dairesi’ne bildirmemekle suçlandı.

Zanlı 3 Halil Kahraman ise suç gelirlerini aklamaktan ve aynı yasa kapsamında bir oto galerici olarak yükümlü olduğu halde Mark Buddle’ın şüpheli işlemlerinin bildirimini Para, Kambiyo ve İnkişaf Sandığı İşleri Dairesi’ne yapmamakla suçlandı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi Yargıcı Jale Ergüden, Mali Suçlarla Mücadele Şubesi’nden görevli polis memurunun iddialarını ve zanlı avukatlarını dinledikten sonra avukat Emre Kadri’nin kimlik ve pasaportuna el konularak yurtdışına çıkışının yasaklanmasına ve 100 bin TL nakit teminat ve muteber bir KKTC vatandaşının 250 bin TL kefaleti ile tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalmasına karar verdi. 

Yargıç Ergüden, avukat Batur Sağlamer’in kimlik ve pasaportuna el konularak yurtdışına çıkışının yasaklanmasına, 50 bin TL’lik nakit teminat ve muteber bir KKTC vatandaşının 200 bin TL'lik kefalet şartı ile ve zanlı 3 Halil Kahraman’ın kimlik ve pasaportuna el konularak yurtdışına çıkışının yasaklanmasına, 150 bin TL'lik nakit teminat ve muteber bir KKTC vatandaşının 250 bin TL kefalet şartı ile tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına karar verdi.

Başsavcılığın talebi ile 04/2008 sayılı yasa tahtında, 3 zanlının da tasarrufunda ve veya zilyetliğinde ve veya mülkiyetinde bulunan her türlü menkul, gayrimenkul varlıkları ile banka hesapları, gelen ve veya gelecek havale tutarları, ileri tarihli çekler, internet üzerinden yapılan tüm bankacılık ve kredi kartı işlemleri, Western Union ve Money Gram gibi işlemler, her türlü gizli kasa ve hisse senetleriyle ilgili olarak 30 gün süre ile tedbir konulmuştu. 

Hesaplar hangi bankalardaydı? Davanın diğer önemli ayrıntıları yarın sabah Mikro-Makro'da!

Bu haberle ilgili herhangi başka bir bilgi ve/veya belgeye sahipseniz Mikro-Makro’ya iletisim@mikro-makro.net’den veya +90 533 852 60 63’den ulaşabilirsiniz.
:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın