Dünya

Mark Buddle boş bir uçakla gece yarısı Melbourne kentine götürüldü

Avustralya'ya iade edilen Mark Buddle perşembe günü gece yarısından sonra güvenlik gerekçesi ile sadece Avustralya Polisi'nin ve kendisinin bulunduğu boş bir uçağa bindirilerek Melbourne kentine götürüldü ve Mahkeme'ye çıkarıldı.

KKTC’den sınır dışı edildikten sonra Türkiye tarafından Avustralya’ya iade edilen 37 yaşındaki, uyuşturucu kaçakçısı ve organize suç örgütü lideri olmakla suçlanan Mark Buddle, Avustralya’nın Victoria eyaleti başkenti Melbourne'de bugün Mahkeme’ye çıkarıldı. 

Yaklaşık 40 milyon Avustralya Doları (27 milyon ABD Doları/22 milyon Sterlin) değerinde kokaini Avustralya’ya ithal ettiği iddia edilen Mark Buddle perşembe günü gece yarısından sonra güvenlik gerekçesi ile sadece polislerin ve kendisinin bulunduğu boş bir uçağa bindirildi.

Buddle, Darwin kentinden 4 saatlik uçuş sonrasında bu sabah Melbourne kentine iade edildi.

Avustralya Polisi’nin adını gizli tuttuğu bir hangardan geçirilerek güvenlik önlemleri altında Melbourne’deki Mahkeme’ye çıkarılan Mark Buddle, 2021 yılı mayıs ayında Hong Kong’dan Melbourne kentine 160 kg'dan fazla, sokak değeri 40 milyon Avustralya Dolarlık kokain sokmakla suçlanıyor. 

7 dakika süren duruşmanın ardından Polis’in zırhlı aracında fotoğraflanan Buddle’ın yüzünden gülümsemesini eksik etmediği görüntülere yansıdı.

Mark Buddle'ın Melbourne kentine iadesi, başlangıçta "güvenlik endişeleri" nedeniyle ertelenmişti.

Mark Buddle’ın organize suç figürlerine güvenli ve şifreli mesajlaşma servisi sunma kisvesi altında, aslında Avustralya Federal Polisi (AFP) ve ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından piyasaya sokulan ANOM uygulamasını kullandığı açıklanmış ve kokainin Hong Kong'dan Melbourne ve Sidney'e gönderileceğini gösteren şifreli iletişimlerin 'Ironside Operasyonu' kapsamında AFP ve FBI tarafından ele geçirildiği bildirilmişti.

Buddle ömür boyu hapis cezasına çarptırılabilir.

Kaynaklar: AFP9 News

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın