Özel Haber

Mahkeme, Ağır Ceza’da sanık Tekin Arhun’a yurt dışı çıkış yasağı konmadığını hatırlattı

Mahkeme’nin reddine rağmen Arhun ve avukatları taleplerinde tadilata gitti ve tekrar yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması için başvuruda bulundu. 

Daha önce aleyhindeki ceza davasında yurt dışı yasağının kaldırılması için başvuru yapan ve talebi reddedilen ‘banka sahibi’ Tekin Arhun ve kendisini temsil eden avukat Oktay Çınar teminat değişikliği talebinde tadilat yaptı.

Sanık Tekin Arhun, diğer üç sanık Ali Savaş Altan, İsmail Karaböcek ve Nurettin Arapsoy’la birlikte 'Kişilerin Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Ederek Görüntü ve/veya Sesleri Kayda Almak veya İfşa Etmek' ve 'Tanıkları Yalan İfade Vermeye veya Doğru Şahadeti Gizlemeyi Teşvik Etmek' suçlamaları ile teminata bağlanmış ve sanıklara 31.05.2021 tarihinde yurt dışına çıkış yasağı konulmuştu. 

Sanık Tekin Arhun Türkiye’de bir sözleşme imzalaması gerektiği iddiasıyla, yurt dışı çıkış yasağının 4-25 eylül tarihleri arasında kaldırılması talebiyle Mahkeme’ye teminat değişikliği başvurusu yapmıştı.

Davaya bakan Lefkoşa Kaza Mahkemesi Yargıcı Jale Ergüden Mahkeme'ye sunulan belgelerdeki tarihlerin ‘çok çelişkili’ olmasından ötürü 22 eylülde aldığı kararla talebi reddetmişti.

Mahkeme’nin reddine rağmen Arhun ve avukatları taleplerinde tadilata gitti ve tekrar yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması için başvuruda bulundu. 

Bugünkü duruşmada Yargıç Jale Ergüden, Başsavcılığı temsil eden Savcı Behrat Mavioğlu’na huzurundaki meselenin 4-5 yıl hapis cezası verilebilecek bir mesele olduğunu ancak Ağır Ceza’da 10 seneye kadar hapisle yargılanmakta olan sanık Tekin Arhun’a yurt dışına çıkış yasağı konulmadığına dikkati çekti.

Yargıç, farklı davalarda yargılanan sanığa yurt dışı çıkış yasağı konmasında önceliğin, daha ağır bir başka suçtan yargılanan Ağır Ceza’daki davada olduğunu kaydetti. Ve Ağır Ceza’daki davada iddia makamı olarak Başsavcılığın sanığa yurt dışına çıkış yasağı konması için bir başvurusu yapmaması halinde önündeki tadilata göre, karar vereceğini taraflara bildirdi.

Yargıç Jale Ergüden başvuruya yönelik tadilatı değerlendireceği duruşma gününü 1 Kasım olarak tayin etti. Aynı gün Ağır Ceza’da sanık Arhun’un yargılanmasına devam edilecek.

Şayet Başsavcılık sanık için teminat değişikliğine giderek, Ağır Ceza Mahkeme Heyeti’nden Tekin Arhun’a ayrıca yurt dışına çıkış yasağı konulmasını talep etmezse, aynı gün diğer davada sanık Arhun’un yurt dışına çıkış yasağı kaldırılabilecek.

Bu haberle ilgili herhangi başka bir bilgi ve/veya belgeye sahipseniz Mikro-Makro’ya iletisim@mikro-makro.net’den veya +90 533 852 60 63’den ulaşabilirsiniz.
:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın