Dünya

Londra II. Dünya Savaşı’ndan bu yana böyle büyük bir güvenlik sorunu yaşamadı...

Kraliçe II. Elizabeth’in pazartesi günü yapılacak cenaze törenine ABD Başkanı Biden ve First Lady Jill Biden’le birlikte 70 lider, krallar, kraliçeler, prens ve prenseslerle toplam 500 yabancı devlet adamı katılıyor.

Kraliçe II. Elizabeth'in pazartesi günkü cenaze törenine dünyanın dört bir yanından 70'ten fazla devlet başkanı katılacak. Cenaze töreni II. Dünya Savaşı'ndan bu yana İngiltere’de, Londra’nın gördüğü en büyük güvenlik sorunu olarak nitelendiriliyor.

2 milyon kadar insanın sokaklarda sıraya girmesi beklenirken ve kraliyet ailesi Kraliçe'nin tabutunun arkasında açıkta yürümeyi planlıyor ve polis güvenlik ve tören arasında bir denge kurmaya çalışıyor.

İngiliz istihbarat servisleri MI5 ve MI6 terörist tehditleri gözden geçiriyor

Denizaşırı ülkelerden gelen cumhurbaşkanları, başbakanlar, krallar ve kraliçeler riski artırıyor. İngiliz iç ve dış istihbarat teşkilatları MI5 ve MI6'dan yetkililer, cenaze töreni üzerinde çalışan büyük güvenlik ekibinin bir parçası olarak terörist tehditleri gözden geçiriyor.

Keskin nişancılar çatılara yerleştirilecek, gözetleme uçakları tepeden uçacak ve 10.000 üniformalı polis memuruna, kalabalıklar içinde olacak binlerce sivil polis eşlik edecek

Pazartesi günü, keskin nişancılar çatılara yerleştirilecek, gözetleme uçakları tepeden uçacak ve 10.000 üniformalı polis memuru, kalabalığın arasında binlerce sivil giyimli memurla birlikte görev başında olacak. Günlerdir, bomba koklayan köpeklerle polis, kilit bölgelerde devriye geziyor. Özel güvenlik görevlileri kalabalığın kontrolünde ayrıca yardımcı olacak.

Cenaze töreni için ülkenin her köşesinden polis yardıma geldi. Galler Süvarilerinden Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne kadar, 2.500'den fazla üniformalı askeri personel hazır bulunacak.

Otel rezervasyonlarında kapasite dolduğunda birkaç yüz genç asker ofis katlarında uyuyor ve Buckingham Sarayı yakınlarındaki bir otoparkta kurulan portatif tezgâhlarda duş almak zorunda kalıyor.

Londra'nın yaklaşık 100 mil kuzeyindeki Norfolk'tan bir asker, omzunda bir havluyla açık hava duşlarına giderken, "Bu aslında alıştığımdan daha iyi" dedi.

‘Sabit Tehdit Değerlendirme Merkezi’ adı verilen özel bir birim, kraliyet ailesiyle potansiyel olarak tehlikeli takıntıları olduğu belirlenen "sabit" insanları izliyor.

2007'den 2013'e kadar kraliçe ve oğlu şimdiki Kral III. Charles da dahil olmak üzere ailesinin diğer üyeleri için kişisel koruma görevlisi olarak görev yapan emekli Londra polis memuru Simon Morgan, "Memurlar gidip kapılarını çalacak ve onlara 'İlaçlarını alıyor musun? Bu hafta sonu Londra'ya gidecek misin?" diye soracağını söylüyor.

Şu anda özel bir güvenlik firması işleten Morgan, "Geçen haftaki olaylar şüphesiz birilerini bir şeyler yapmak istemeye teşvik etmiş olacak" diyor.

Londra Metropolitan Polisi, cuma gecesi Westminster Hall'da kraliçenin tabutuna doğru koşan bir adamı tutuklarken cenazeye dair başka büyük bir endişe, insanların ezilmesinden kaynaklanan yaralanma potansiyelidir. 

Londra'nın ‘Tube sistemi’ olarak bilinen metrosunda bazı istasyonlar, akışı kontrol etmeye yardımcı olmak için "yalnızca giriş" veya "yalnızca çıkış" olarak belirlenecek ve gerekirse istasyonlar kapatılabilecek.

ABD Başkanı Biden ve First Lady Jill Biden, cuma günü itibariyla en az 70 devlet başkanı da dahil olmak üzere yaklaşık 500 yabancı devlet adamı arasında yer alacak ve ülkenin en uzun süre hizmet veren hükümdarına saygılarını sunmak için Londra'ya gelecek.

Japonya İmparatoru Naruhito ve İmparatoriçe Masako, İspanya, Hollanda, Belçika, Norveç, Danimarka ve İsveç gibi ülkelerden yaklaşık iki düzine kral, kraliçe, prens ve prensesle birlikte cenazede olmayı planlıyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ve Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier de cenaze törenine geliyor. Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Avustralya Başbakanı Anthony Albanese ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau da cenazede olacak.

İngiliz yetkililer, Birleşik Krallık'ın tam diplomatik ilişkilere sahip olduğu yaklaşık 200 ülkeye davetiye gönderdi. İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerinden gelen delegasyonlar en fazla 16 kişiyle cenazeye katılabilir ancak hemen hemen herkes bir devlet başkanı ve bir konuğu ile sınırlıdır. Seyahat edemeyen bazı devlet başkanları, bir İngiliz hükümet yetkilisine göre, katılım içim başka bir üst düzey yetkili atadı.

Ukrayna'da devam eden saldırganlıkları nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Belarus cumhurbaşkanı, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong Un ve Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega gibi bazı ülkelerin liderleri cenazeye davet edilmedi, ancak bu ülkelerin büyükelçileri törene davet edildi.

Cenazeye katılan hükümet başkanları birkaç lider dışında güvenlik nedeniyle otobüse bindirilecek

Katılan hükümet başkanlarının neredeyse tamamı otobüslerle Westminster Abbey'deki cenaze törenine ve pazar gecesi Buckingham Sarayı'ndaki resepsiyona götürülecek. Birkaç yetkili, bir avuç otobüs için güvenlik sağlamanın çok sayıda arabanın güvenliğini sağlamaktan daha kolay olduğunu söyledi. Ancak liderlerin alışkın olduğu şey bu değil.

İngiltere'nin eski ABD büyükelçisi Kim Darroch, "Gelmeyi tercih ettiler. Bu hayatta bir kez gerçekleşecek bir olay ve protokol mükemmel olmayacak. Çoğu bunu basitçe kabul edecek ve devam edecektir. Cenaze onlarla ilgili değil; cenaze kraliçenin cenazesi. İnsanların bu konuda makul olacağını düşünüyorum" dedi.

Biden çifti kurallardan muaf tutuldu: Bidenlar güvenlik gerekçesi ile ağır zırhlı ABD başkanlık limuzinine binecek

Biden'lar, kurallardan özel bir muafiyet alan birkaç lider arasında yer alıyor. Biden çifti, “canavar" olarak bilinen ağır zırhlı ABD başkanlık limuzinine binecek. İngiliz yetkililer, bu konudaki kararın siyasete göre değil, güvenlik değerlendirmelerine dayanarak alındığını söyledi.

Yüz binlerce insan, Westminster Hall'da kraliçenin tabutunun önünden geçme şansını elde etmek için 7 saat veya daha uzun süre bekledi ve bu geçiş yaklaşık 30 saniye sürebilecek.

Pazartesi günü, 2 milyon kadar insanın tabutun geçişini ve kraliyet ailesinin arkasından yürüdüğünü görmek için şehir merkezinde bir araya gelmesi bekleniyor.
Kaynak: The Washington Post

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın