Dünya

Kuzey Akım boru hattı saldırısının arkasından Ukraynalı bir albay çıktı

Ukrayna Özel Harekat Kuvvetleri'nden albay Roman Chervinsky’nin geçen yıl yaşanan Rusya-Almanya boru hattına yönelik sabotajda merkezi bir rol oynadığı iddia edildi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski’nin ise sabotajı onaylamayacağı için saldırıdan haberli olmadığı düşünülüyor.

ABD’den The Washington Post gazetesi ve Almanya’dan Der Spiegel, Ukrayna’nın istihbarat servisleriyle derin bağları olan üst düzey bir Ukraynalı subayın, geçen yıl Kuzey Akım doğal gaz boru hattının bombalanmasında merkezi bir rol oynadığını iddia etti.

Ukrayna Özel Harekat Kuvvetleri'nde görev yapan ve acımasız yöntemleriyle tanınan 48 yaşındaki madalyalı albay Roman Chervinsky, Kuzey Akım operasyonunun "koordinatörü" idi. 

Roman Chervinsky’nin sahte kimliklerle bir yelkenli kiralayan ve doğal gaz boru hatlarına patlayıcı yerleştirmek için derin deniz dalış ekipmanı kullanan altı kişilik bir ekibi yönettiği ileri sürülüyor. 

26 Eylül 2022'de meydana gelen üç patlama, Rusya'dan Baltık Denizi'nin altından Almanya'ya uzanan Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarında büyük sızıntılara neden olmuş ve kış yaklaşırken dört gaz bağlantısından sadece biri sağlam kalmıştı.

Chervinsky’nin tek başına hareket etmediği, daha üst düzey Ukraynalı yetkililerden emir aldığı ve nihayetinde Ukrayna'nın en yüksek rütbeli askeri yetkilisi olan General Valery Zaluzhny'ye rapor verdiği kaydediliyor. 

Ukrayna, Rus kuvvetlerine karşı şu ana kadar birçok cüretkar ve gizli operasyon yürüttü. Kuzey Akım saldırısı ise Avrupa'daki milyonlarca insana enerji sağlamak için inşa edilen sivil altyapıyı hedef aldı. Rus devletine ait gaz holdingi Gazprom, Kuzey Akım'ın yüzde 51'ine sahipken, Almanya, Fransa ve Hollanda’dan Batılı enerji şirketleri projeye ortak olarak milyarlarca euro yatırım yaptı. 

Ukrayna uzun süredir Kuzey Akım'ın Rusya'nın Ukrayna borularını baypas etmesini sağlayacağını ve Kiev'i büyük transit gelirinden mahrum bırakacağını savunuyordu.

Chervinsky, avukatı aracılığıyla boru hatlarının sabotajında herhangi bir rolü olduğunu reddetti. Chervinsky, kendisi ve olay hakkında ortak bir araştırma yürüten iki gazeteye yaptığı yazılı açıklamada, "Kuzey Akım saldırısına karıştığımla ilgili tüm spekülasyonlar, hiçbir temeli olmayan Rus propagandası tarafından yayılıyor" dedi.

Ukrayna'nın istihbarat ve askeri kurumu ile Zelenski’nin başında olduğu Ukrayna siyasi liderliği arasında gerilim ve iç rekabet var

Chervinsky'nin sabotajdaki rolü, Ukrayna'nın istihbarat ve askeri kurumunun Zelenski’nin başında olduğu Ukrayna siyasi liderliğiyle sık sık gerilim içinde olduğunu ve Kiev'deki savaş hükümetinin karmaşık dinamiklerini ve aralarındaki iç rekabeti ortaya koyuyor.

Rusya'nın Şubat 2022'de Ukrayna'yı işgal etmesinden sonra Chervinsky, Ukrayna Özel Harekât Kuvvetleri'nin bir biriminde görev yapıyor ve ülkenin Rusya tarafından işgal edilen bölgelerindeki direniş faaliyetlerine odaklanıyordu. Zaluzhny ile doğrudan iletişim kuran deneyimli ve saygın bir subay olan Tümgeneral Viktor Hanushchak'a rapor veriyordu.

Chervinsky, Ukrayna'nın sorumluluğunu gizlemeye yönelik gizli bir görevin yürütülmesi için çok uygun bir isimdi. Albay, ülkenin askeri istihbarat teşkilatının yanı sıra Ukrayna Güvenlik Servisi, SBU'da üst düzey görevlerde bulundu ve önemli askeri ve güvenlik liderlerine profesyonel ve kişisel olarak yakın bir isim olarak tanınıyor. Ayrıca diğer gizli operasyonların yürütülmesine de yardımcı oldu.

Chervinsky 2020 yılında, Rusya'nın Wagner paralı asker grubunun askerlerini yakalamak ve yargılanmalarını sağlamak üzere Ukrayna'ya getirmek amacıyla askerleri Belarus'a çekmek için karmaşık bir operasyonu denetledi. 

Chervinsky, The Washington Post ve Der Spiegel'e yaptığı açıklamada, Ukrayna'daki Rus yanlısı ayrılıkçı liderleri öldürmenin yanı sıra Rusya'nın 2014 yılında doğu Donbas bölgesi üzerinde Malezya Havayolları'na ait 17 sefer sayılı uçağı düşürerek, uçaktaki 298 yolcu ve mürettebatın tamamının Rusya tarafından öldürüldüğünü doğrulayabilecek "bir tanığı kaçırmak" için operasyonlar planladığını ve uyguladığını söyledi. 

Chervinsky, Temmuz 2022'de tanık Rus bir pilotu Ukrayna'ya iltica etmeye ikna etmeyi planlamasından ötürü, gücünü kötüye kullanmakla suçlanıyor ve Kiev'deki bir hapishanede tutuluyor. Yetkililer, nisan ayında tutuklanan Chervinsky'nin izinsiz hareket ettiğini ve operasyonun bir Ukrayna havaalanının koordinatlarını ele verdiğini, bir askerin ölümüne ve 17 kişinin yaralanmasına neden olan Rus roket saldırısına yol açtığını iddia ediyor.

Artık Özel Harekat Kuvvetleri'nde görev yapmayan Hanushchak ise operasyonun Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından onaylandığını açıkça söylüyor.

Chervinsky, Rus saldırısından sorumlu olmadığını ve pilotu Ukrayna'ya uçmaya ve uçağını teslim etmeye ikna etmeye çalışırken emirlere göre hareket ettiğini iddia ediyor. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ve yönetimine yönelik eleştirileri nedeniyle, kendisinden siyasi intikam almak için tutuklandığını ve kovuşturulduğunu savunuyor. 

Chervinsky, Zelenski'nin en yakın danışmanlarından biri olan Andriy Yermak'ın Rusya için casusluk yaptığından şüphelendiğini açıkça söylüyor. Ayrıca  Zelenski yönetimini ülkeyi Rusya'nın işgaline yeterince hazırlamamakla suçluyor.

Chervinsky'nin Kuzey Akım boru hattı sabotajına katılması ise Zelenski'nin sabotajın arkasında Ukrayna’nın olduğunu inkar etmesiyle çelişiyor. Zelenski, haziran ayında basına verdiği röportajda, "Ukrayna tarafından böyle bir şey yapılmadı. Asla böyle davranmam" demişti.

Kuzey Akım saldırısı Zelenski'yi dışarda tutarak tasarlandı

Ancak operasyona aşina olan kişiler, Kuzey Akım saldırısının Zelenski'yi döngünün dışında tutmak için tasarlandığını kaydetti.

CIA tarafından elde edilen ve Massachusetts Ulusal Hava Muhafızları üyesi Jack Teixeira tarafından paylaşıldığı iddia edilen bir istihbarat raporuna göre, "Planlama ve yürütmeye dahil olan herkes doğrudan [savunma şefi] Zaluzhnyy'ye rapor verdi, bu yüzden Zelenski'nin bundan haberi olmayacaktı". 

Planlara aşina olan kişiler, Rus güçlerini hedef alan diğer gizli Ukrayna operasyonlarının da Ukrayna Cumhurbaşkanı’nı atlayarak tasarlandığını söyledi.

Chervinsky yaptığı açıklamada, "Tüm hayatımı Ukrayna'nın savunmasına adadım" dedi. Rus uçak operasyonuyla ilgili aleyhindeki suçlamaları "temelsiz ve zorlama” olarak nitelendirdi ve “kesinlikle mahkemede kanıtlayacağı"nı söyledi.

Türk Akım doğal gaz boru hattına Ukraynalılar tarafından saldırı düzenleneceği iddia edilmişti

İki gazetenin ortak haberinde, Hollanda askeri istihbarat servisinin daha önce Amerikalılara Ukraynalıların Karadeniz'de 'Türk Akım' olarak bilinen başka bir boru hattına saldırı planladıklarını bildirdiği aktarıldı. Bu operasyonun neden hiç yapılmadığı henüz bilinmiyor. Ekim 2022'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya güvenlik birimlerinin Ukrayna'nın Türk Akım'a yönelik bir saldırısını önlediğini açıklamıştı.
Kaynaklar: The Washington PostDer Spiegel

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın