Dünya

Konser faciası: Travis Scott, Drake ve organizatörlere dava üzerine dava

ABD’de Houston'da sekiz kişinin ölümüne neden olan feci Travis Scott konseri üzerine açılan davalara yenileri ekleniyor.

ABD’de Houston'da sekiz kişinin ölümüne neden olan feci Travis Scott konseri üzerine açılan davalara yenileri ekleniyor.

Amerikalı tanınmış sivil haklar avukatı Ben Crump, Scott'ın Astroworld Festivali'nde insanların ayaklar altında ezilmesi nedeniyle komada olan dokuz yaşındaki Ezra Blount'un ailesi adına hip hop megastarı Scott’a, konser organizatörlerine ve mekân yönetimine karşı dava açılacağını duyurdu.

Crump salı günü yaptığı açıklamada, "Bu küçük çocuk şu anda hayatı için savaşıyor. Konserler ve müzik festivalleri, her yaştan insanın kontrollü bir ortamda müziğin keyfini çıkarabileceği güvenli yerler olmalı. Bunların hiçbiri Astroworld Festivali için geçerli değildi" dedi.

Yerel televizyon kanalı ABC13'e demeç veren bir başka aile, konsere kız kardeşi ve kuzeniyle birlikte katılan 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Bharti Shahani'nin solunum cihazına bağlı olduğunu söyledi.

Kuzeni Mohit Bellani, "Sanırım bir seferinde 10 dakika, diğerinde yedi dakika oksijen kaybetti" dedi.

Babası Sunny Shahani ise "Doktorlar, hayatta kalma şansının olmadığını söylüyor" dedi.

'Ağır ihmal'
Yetkililer acil durum ilan ettikten çok sonra, konserin son 15 dakikasında tekrar sahneye çıkan Scott ve diğer şarkıcı Drake aleyhine en az 60 dava açtı.

Ayrıca Houston'daki NRG Park'taki müzik gösterisinin organizasyonunda bulunan Amerikan etkinlik organizasyon şirketi Live Nation’a, Teksas konser grubu Scoremore’a ve uluslararası etkinlik organizatörü ASM Global’e de dava açıldı.

Yaklaşık 50.000 kişi açık hava konserinde Travis Scott'la birlikte dans edip şarkı söyledi ancak izleyiciler sahneye doğru yaklaşırken bariyerlere çarptı, sıkışan hareket edemiyor ve nefes alamıyordu.

Konsere katılanlar, sıkışma anlarında bazılarının insanların üzerine düştüğünü, bazılarının da üzerlerinden yuvarlanarak altlarındaki cesetleri ezdiğini ve sahneye daha yakın olan kalabalığın yoğunluğu nedeniyle ezilenleri kaldırıp tahliye etmenin  zorlaştığını anlattı.

Solunum cihazındaki öğrencinin kuzeni Mohit Bellani, "Yerde iki kalın insan gibi katman katman bedenler vardı. Yukarı çıkıp hayatta kalmak, nefes almak için savaşıyorduk" dedi.

Davalarda, organizatörler böyle bir olayın gerektirdiği güvenliği sağlayamamak ve bazı durumlarda tehlikeli davranışları aktif olarak teşvik etmekle suçlanıyor.

Manuel Souza açtığı davada, yere yığılıp çiğnendiği için "ciddi bedensel yaralar aldığını" söyledi.

Souza, sekiz ölüm ve düzinelerce yaralanmanın "sanıkların konsere gidenlerin sağlığı ve güvenliği pahasına kâr etme motivasyonunu" kaynaklandığını ifade etti.

Bir başka davada, mekânın açıldığı günün erken saatlerinde tehlikeli bir izdiham yaşandığı kaydedildi. Zoey ve Bruce Ferguson’ın açtığı davada, yaşananların 2019'daki Scott'ın Astroworld Festivali'nin neredeyse bir kopyası olduğu ileri sürüldü ve 2019’daki festivalde de kalabalık nedeniyle konser izleyicilerinin yere itildiğini, ayağa kalkamayan insanların kalabalığın altında hapsolduğunu ve sonuç olarak, birçoğunun ciddi şekilde yaralandığı ve hasar gördüğü belirtildi.

'Gösteriyi durdurun'

Houston İtfaiye Şefi Samuel Peña, o akşam acil durum çağrılarının gelmesinden sonra, saat 21:30’u biraz geçtikten sonra "kitlesel yaralanma olayı" durumu ilan ettiklerini söyledi.

Kalabalığın içindeki insanlar defalarca "gösteriyi durdurun" diye bağırdı ve videolar, kalabalığın yerde ezilen insanları tahliye etmeye çalıştığını gösteriyor.

Scott sahnenin belli noktalarında bazı sorunlar olduğunu ve bir ambulansın kalabalığın arasından geçmeye çalıştığını teyit etti.

Ancak daha sonra Scott, Drake ile birlikte saat 22:00’de tekrar sahneye çıktı ve şarkıcılar konser 22:15'te bitene kadar kalabalığa enerji vermeye devam etti.

Salı günü NBC'nin "Today Show" programına katılan Houston İtfaiye Şefi Samuel Peña’ya, Scott'ın konseri durdurması gerekip gerekmediği sorulduğunda, "Kesinlikle durdurması gerekliydi" yanıtını verdi.

Peña, "Her şeye bakıyoruz. Böyle bir şeyin bir daha olmayacağından emin olmalıyız" dedi.
Kaynak: AFP-France 24

: