Dünya

KKTC'de de olacak: Brezilya’da görülen Bitcoin saadet zinciri davasında yok yok!

Brezilya'da görülen büyük bir dava Bitcoin saadet zincirleri şebekelerinin nasıl yasa dışı işler içinde olduğunu ortaya koydu. Kuzey Kıbrıs bu konuda da uyumaya devam ediyor...

Brezilya'da görülen büyük bir Bitcoin davasında, uyuşturucu parası aklamaktan, kiralık katille cinayete teşebbüse kadar yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Üstelik tüm bu suçların arkasındaki isim bir papaz!

2015 yılında, eski bir garson ve papaz olan Glaidson Acácio dos Santos, kripto para birimi ticareti yapan GAS Consultoria Bitcoin adlı bir şirket kurdu. Papaz kısa bir sürede yüz milyonlarca doların yatırıldığı geniş bir portföy oluşturdu.

Ağustos 2021'de tutuklanıp karmaşık bir saadet zinciri oluşturmakla suçlandığında başarı öyküsü yerle bir oldu.

Acácio dos Santos bugün 288 ayrı hukuk davasında sanık olarak yargılanıyor.

Kripto para birimi Bitcoin yatırımlarında aylık yüzde 10 kazanç vadederek saadet zinciri kurdu

Acácio dos Santos'un yatırımcılara kripto para birimi yatırımlarında aylık yüzde 10 kazanç vadederek saadet zincirini kurduğu iddia ediliyor.

2015'ten 2021'e kadar kurduğu sisteme yapılan yatırım 380 milyon Brezilya reali (67 milyon dolar) aştı ve bu paranın yaklaşık yarısı Ağustos 2020 ile Ağustos 2021 arasında yatırıldı.

Müfettişleri uyandıransa birkaç şüpheli işlem oldu. Örneğin, Acácio dos Santos'un eşi, dört aylık bir süre içinde kocasının şirketinden 1,4 milyar Brezilya realini (26,7 milyon dolar) aşan bir transfer yaptığı için inceleme altına alındı.

Tüm bunlar Acácio dos Santos'un 25 Ağustos 2021'de tutuklanmasıyla sonuçlandı. Evine yapılan bir baskın sırasında yetkililer, diğer değerli eşyaların yanı sıra yaklaşık 20 milyon Brezilya reali (3,5 milyon dolar) nakit ve yaklaşık 600 Bitcoin ele geçirdi.

İddianame o zamandan bu yana papaz ve karısı da dahil 21 kişiyi kapsayarak büyüdü. Bu kişiler arasında kara paranın aklanmasına yardımcı olduğu iddia edilen iş ortakları, işlemleri maskelemeye yardımcı olan finans uzmanları ve Brezilya'nın belirli bölgelerinde zinciri genişletmekten sorumlu daha küçük operatörler bulunuyor.

Uyuşturucu parasını da akladı

Savcılar, Acácio dos Santos'un sadece yatırımcılardan değil, aynı zamanda uyuşturucu kaçakçılarının ve eski polis ve askerlerden oluşan organize suç grupları olarak tanımlanan milislerin de parasını akladığı iddia ediliyor.

Savcılar haziranda yapılan iki şüpheli işlemde uyuşturucu parasının aklandığını iddia ediyor. 

Geçen nisan ayında meydana gelen ayrı bir olayda polis, içinde 7 milyon real (1,1 milyon dolar) nakit bulunan özel bir helikoptere el koydu. Nakit Santos'un şirketi GAS Consultoria'ya aitti ve şirket parayı geri almak istese de açtığı davada başarısız oldu.

Brezilya'da sivil/askeri memurların yanı sıra suçlular, politikacılar ve askeri görevlilerden oluşan, yasadışı paramiliter gruplar olarak anılan ve organize suç faaliyetleri yürüten 'milisler'le bağlantılı 2 milyon reallik mevduatın da papaz tarafından işletildiği ortaya çıktı. Eylül ayında, Acácio dos Santos'un hapishane hücresine teslim edilen cep telefonlarının ve yiyeceklerin de milislerin aracılığıyla getirildiği belirlendi.

Son olarak, uyuşturucu parası akladığından şüphelenilen bir emlakçı da 5 milyon Brezilya realini (890.000 dolar) transfer etti.

Rakibini öldürtmeye teşebbüsten suçlanıyor

Ekim ayının sonlarında, Acácio dos Santos hakkındaki soruşturma genişlerken, rakip bir kripto para birimi işinin sahibi olan Nilson Alves da Silva'yı öldürmeye teşebbüsten suçlandı.

Ocak 2021'de Alves da Silva adındaki rakip kriptocu, Acácio dos Santos hakkında soruşturma başlatıldığı söylentilerini yaymaya başladı. Bu söylentileri müşteriler kripto varlıkları kendisine aktarsın diye yayıyordu.

'Bitcoin Firavunu' olarak anılan Acácio dos Santos, Silva için öldürülmesi emrini verdi. 20 Mart'ta arabasını sürerken birden çok kez vurulan Alves da Silva saldırıdan kıl payı kurtuldu ancak kör ve felç oldu.

Papaz Glaidson Acácio dos Santos ve eşi...

2014 yılında papaz olan Acácio dos Santos'un rahiplerle yakın ilişkisi vardı ve bu durum kendisine saygın biri imajı kazandırdı

Brezilya medyasına göre, Acácio dos Santos'un hızla yeni müşteriler bulabilmesinin altında yatan nedenlerden biri, Evanjelik Evrensel Kilisesi'ndeki rahiplerle yakın ilişkisi... Davada hiçbir kilise yetkilisi suçlanmamasına rağmen, savcılar tarafından hazırlanan bir soruşturma raporuna göre kilise, 2014 yılında papaz olan Acácio dos Santos'a saygın bir görünüm kazandırdı.

Acácio dos Santos, kendisi, eşi ve şirketi GAS Consultoria adına 77 milyon reali (13,7 milyon dolar) kiliseye cömertçe bağışladı. 

Kilise mali suçlara karıştığını reddetti ve bağışların "iyi niyetle" alındığını söyledi.

Abisi de uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla tutuklandı

Acácio dos Santos'un erkek kardeşi de uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla tutuklandı. Görünüşe göre kardeşi saadet zinciri ile bağlantılı olmasa da, önceden dört kez uyuşturucu kaçakçılığı, hırsızlık, yasadışı ateşli silah bulundurma ve reşit olmayanlar üzerinden yolsuzluk, hapishane isyanını kışkırtma ve bedensel zarardan suçlu bulunmuş...

Kaynak: InsightCrime 

: