Dünya

KKTC uyurken bir ülke daha kripto mafya ile mücadelede mevzuata el atıyor

Kripto mafya ile mücadele için mevzuaatta değişiklik yapılarak, banka hesaplarının yanında cüzdanların da dondurulması öneriliyor.

İskoçya’da polis suçluların kripto para varlıklarını transfer etmelerini engelleyebilmek için cüzdanların dondurulmasını izin veren yeni yasalar istiyor.

Metropolitan Polisi (Met) kripto para birimlerinin gitgide daha fazla kara para aklayıcıları tarafından kullanıldığına dikkat çekerek, kripto paraların suçluların transfer etmesini zorlaştırmak üzere mevcut yasanın değiştirilmesi için hükümet nezdinde lobi yapıyor.

Met'te uzman polis şeflerinden Mick Gallagher, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin güncel olmayan mevzuat nedeniyle her zaman dondurulamayacağını veya ele geçirilemeyeceğini kaydediyor.

Kara para aklama mevzuatı kripto para birimleri için de geçerli olmalı

The Times'a konuşan polis şefi, "Nakit temelli yaklaşımdan farklı olarak kripto para görünmezdir, anlıktır, dünyayı dolaşır ve elle tutulmaz. Kripto para birimleri ve kripto ile ilgili suçlar çok hızlı gelişirken mevzuatta değişiklikler çok yavaş gerçekleştiriliyor. Şu anda kara para aklama için geçerli olan ilgili mevzuatı kripto para birimine yeniden uyarlama konusunda görüşmeler yapıyoruz” dedi.

Birleşik Krallık makamları, kara para aklama, yolsuzluk ve terörün finansmanı ile mücadele etmek için banka hesaplarını donduruyor. The Times’ın görüştüğü polis şefi hesap dondurma emirlerinin ve diğer kara para aklama yasalarının nakit ve diğer varlıklar için geçerli olduğunu, ancak kripto para birimi için geçerli olmadığını kaydetti.

Mevzuatlarda banka 'hesapları' kelimesi geçiyor, yasalara cüzdan kelimesi de eklenirse suç işleyenlerin kripto transferleri dondurulur 

Polis Gallagher,  sorun “tanımlarla ilgili. Hesap dondurma emirleriyle ilgili bazı mevzuatımızda, ‘hesap’ kelimesi kritik bir kelimedir. Ancak kripto dünyası cüzdan kullandığı için kripto parada hesap diye bir şey yoktur. Bu yüzden, ifadenin ‘cüzdan’ kelimesini de içermesi için küçük bir yasal düzenleme yapmanız gerekiyor” dedi.

Kripto para birimleri kara para aklama dışında yatırım dolandırıcılığı gibi online dolandırıcılıkta ve bilgisayar korsanları tarafından da kullanılıyor. 

Örneğin, fidye yazılımı saldırısına uğrayan İrlanda’nın sağlık hizmetleri biriminde, sistemleri kapatan bilgisayar korsanları Bitcoin cinsinden ödeme talep etti. 

ABD'deki Colonial Yakıt Boru Hattı'na yapılan fidye yazılımı saldırısında da Bitcoin talep edildi.
Kaynak: The Times

: