Dünya

KKTC Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyeliğine H. Halil Afşarata atandı

KKTC Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyeliğine atanan H. Halil Afşarata kimdir?

Resmi Gazete’de, Bakanlar Kurulu’nun, 'değiştirilmiş şekliyle 41/2001 sayılı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Merkez Bankası Yasası'nın 17'nci maddesinin (1 )'inci fıkrası uyarınca, Hacı Halil Afşarata'nın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği'ne atanmasına karar verdiği' bildirildi.

2018 yılında Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcılığı Ofisi Dış İlişkiler Başdanışmanı olan, Eylül 2019’da Kıbrıs İşleri Koordinatörü olarak atanan Afşarata, AB’nin Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı, (Facility for Refugees in Turkey) FRiT Fonları Sorumlusu olarak da görev yapıyor.

H. Halil Afşarata, 2016-2018 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Ofisi, Stratejik Geliştirme Direktörü; 2013-2015 yılları arasında ise (AFAD) Afet ve Acil Durum Yönetimi Kurumu, Stratejik Geliştirme Daire Başkanı; 1996-2013 yılları arasında Türkiye Ekonomi Bakanlığı’nda Kıdemli Dış Ticaret Uzmanı olarak görev yaptı.

Hacettepe Üniversitesi, Ekonomi bölümü mezunu olan Afşarata, 1997-1998 arasında İngiltere’nin ekonomi alanında prestijli üniversitesi London School of Economics and Political Science’da (LSE), 'sağlık ekonomisi' alanında master yaptı.

Kaynaklar: Resmi Gazete,  Linkedln, Fotoğraf: Türkiye MEB

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın