Dünya

İngiltere’de rekor kıran ev fiyatları düşmeyecek ama fiyat artışı yavaşlayacak 

İngiltere'de son 12 ayda ev fiyatları ortalama 20 bin sterlin arttı.

İngiltere’de salgından etkilenen alıcılara katkıda bulunmak ve Covid-19’un vurduğu emlak piyasasını canlandırmak için yürürlüğe giren vergi indirimi konut alımlarında 15.000 sterline kadar tasarruf imkânı sağladı. Vergi indirimi talebi artırınca konut fiyatları yükselerek, geçen ay son beş yılın rekorunu kırdı.

Mortgage kredisi veren Lloyds Banking Group’a bağlı Halifax, konut fiyatlarının 2016'dan bu yana en hızlı yıllık artışa ulaşarak, nisan ayına kadar yüzde 8,2 oranında yükseldiğini kaydetti. Yalnızca nisan ayı için artış, geçen yılın eylül ayından bu yana en büyük aylık artış olarak yüzde 1,4’e çıktı.

Son 12 ayda ev fiyatları ortalama 20 bin sterlin arttı

Pandemiye ve kapanmalara rağmen son 12 ayda İngiltere’de ev fiyatları 20.000 sterlin artarak, ortalama mülk 258.204 sterlin değerine yükseldi. 

Capital Economics'ten emlak ekonomisti Andrew Wishart, "Bu artış, vergi indiriminin mart ayından haziran ayına uzatılmasının konut fiyatlarında yeniden bir artışa yol açtığını doğruluyor" dedi.

Faiz oranları rekor derecede düşük, vergi indirimiyle konut satışları patladı

İngiltere’de konut piyasası, faiz oranlarının yüzde 0,1'lik rekor bir seviyeye düşürülmesinin ardından hükümetin temmuz ayından itibaren mülkte vergi indirimine gitmesinden bu yana patlama yaşıyor.

Haziran ayının sonundan itibaren vergisiz limit 500 bin sterlinden 250.000 sterline düşürülecek ve ekim ayında tekrar 125.000 sterline inecek.

Geçen hafta İngiltere Merkez Bankası, ipotek kredilerinde mart ayında rekor bir artış bildirdi. Ülkenin en büyük konut finansman kuruluşu Nationwide, nisan ayında konut fiyatlarının yüzde 2,1 arttığını ve 17 yıldan fazla bir süredir en büyük aylık artışın kaydedildiğini açıkladı.

İngiltere’de hanehalkı 2020’de 200 milyar sterlin kazara birikim yaptı

Fiyatların yükselmesi aynı zamanda hanehalkı servetindeki artıştan da kaynaklanıyor. Bankaya göre, gelirler korunduğu ve insanlar eğlence ve aktivitelere para harcayamadığı için, hanehalkı geçtiğimiz yıl 200 milyar sterlinden fazla kazara birikim yaptı.

Halifax'ın Genel Müdürü Russell Galley, "Kısa vadede son fiyat seviyelerinin devam etmesini bekliyoruz" dedi.

Ancak, Galley, ev fiyatlarındaki yükselişin çalışanlara yönelik zorunlu izinler sona erdiğinde daha yüksek işsizlikle karşılaşma potansiyeli nedeniyle bu yılın sonlarında hızını kesme olasılığının yüksek olduğunu ekledi.

Capital Economics'ten emlak ekonomisti Andrew Wishart ise “Talep çok güçlü olmaya devam ediyor, bu nedenle konut fiyatlarının önümüzdeki birkaç ay içinde daha fazla artış kaydetmesi muhtemel. Ekonominin hızla toparlanmaya başlaması ve faiz oranlarının düşük kalması beklenirken, fiyatlardaki bu patlamayı bir düşüşün değil yavaşlamanın izleyeceğini düşünüyoruz” dedi. 

Capital Economics, yıllık konut fiyatlarındaki büyümenin yıl sonuna kadar yüzde 5 ile yüzde 6 arasında yavaşlamasını bekliyor.
Kaynak: The Times

: