Dünya

İngiltere’de Covid kaosu: İşletmeler çalışacak insan bulamıyor

İngiltere'de temas izleme mobil uygulaması sadece 1 haftada 520 bin kişiye ping attı. Ping alanların evde 10 gün izole kalmasının tavsiye edilmesi nedeniyle, ülkede işgücü sıkıntısı yaşanıyor.

İngiltere hükümetinin temas izleme uygulaması tarafından bir haftada yarım milyondan fazla kişiye ping atılması sonrası, işverenlerin bu yaz asıl "pingdemi" nedeniyle büyük bir ekonomik aksamaya yaşayacaklarına dair korkuları arttı. Temaslı izleme uygulamasının ping attığı kişiler 10 gün boyunca evde kalmak zorunda.

Temaslı kişi sayısı bir haftada % 46 arttı

Bu hafta yayınlanan yeni rakamlar, Ulusal Sağlık Servisi’nin (NHS) Covid-19 uygulamasının 1 ile 7 Temmuz arasında 520.000'den fazla ping gönderdiğini gösteriyor. Bu rakam önceki haftaya göre % 46 yükselerek, rekor bir artışa işaret ediyor. 

26 milyondan fazla kişi tarafından indirilen uygulama, İngiltere'de virüsün daha önceki dalgaları sırasında bu kadar yaygın kullanımda değildi. Geçen cuma günü, Birleşik Krallık, altı ayın en yüksek günlük rakamı olan 51.870 yeni Corona virüs vakası bildirdi. 

Avrupa Futbol Şampiyonası'na takımlarını desteklemek için gidenler nedeniyle vakaların daha da artması bekleniyor

Sağlık politikası uzmanları, son derece bulaşıcı delta varyantı nedeniyle bu sayıların katlanarak artmasını bekliyor. Zira geçen sene ertelenerek bu yıl yapılan Euro 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın en büyük ev sahipliğini İngiltere’nin yapması, binlerce insanın milli futbol takımını desteklemek için bir araya gelmesine neden oldu. 

İngiltere'de vaka sayısı bu yaz günde 100 bini geçebilir

İngiltere Sağlık Bakanı, Corona virüs vaka sayısının bu yaz, günde 100.000'i geçebileceği uyarısını yaptı. BBC'nin haberine göre, ülkenin en büyük otomobil fabrikası Nissan'da, fabrika işgücünün % 15'ini oluşturan, 900 kadar çalışan virüse maruz kaldığı için karantinaya alınıyor.

Zaten çalışan sayısında sıkıntı yaşayan konaklama sektöründe ise 5 çalışandan 1'inin karantinaya alındığı veya tecrit edildiği bildiriliyor. Geçen hafta Heathrow Havalimanı'nda, normalden daha az olan güvenlik personeli görevde olduğu için uzun yolcu kuyruklarıyla kaos sahneleri yaşandı.

Personel sıkıntısı nedeniyle fabrikalarda, havalimanlarında ve çöplerin toplanmasında aksaklık yaşanıyor

The Guardian gazetesi, "artan enfeksiyonlar ve yüksek 'ping' oranı nedeniyle hizmetlerin sürdürülemez olduğu” konusunda uyardı ve ülkedeki birçok şehirde personel sıkıntısı nedeniyle çöp toplama işlemlerinin kesintiye uğradığını bildirdi.

İngiltere'de halen açık olan okullarda, geçen hafta 800.000'den fazla öğrenci (öğrencilerin 9'da 1'i) virüsle ilişkili nedenlerden ötürü evde izole kaldı.

İngilizlerin % 54'ü yurtdışında tatile gitmek istiyor

"Ping" alma endişesi, işverenlerin ve çalışanların dışında ülke dışında tatile gitmek isteyen İngilizleri de olumsuz etkiliyor. Maske takma yaygınlığı gibi davranışları ölçmek için anketler yapan devletin Ulusal İstatistik Ofisi, İngilizlere pazartesi günü kısıtlamalar kaldırıldıktan sonra en çok neyi yapmaktan heyecan duyacaklarını sordu. Ankete katılanların yarısından fazlası (% 54’ü) yurtdışında tatile çıkmayı beklediklerini belirtti. Ping alacak tatilcilere temaslı oldukları için evde kalmaları talimatı verilirse, tatilleri kesintiye uğrayabilecek.

16 Ağustos'tan itibaren, tam aşılı kişilerin virüse maruz kalsalar bile evde kalmaları gerekmeyecek, ancak test yaptırmaları teşvik edilecek.

Yeni yapılan bir anket, NHS Covid uygulamasını indiren kişilerin üçte birinin bu hafta pazartesi günü kısıtlamalar kaldırıldıktan sonra uygulamayı silmeyi planladığını tespit etti.

Guardian tarafından yapılan bir analize göre, vaka sayısı artmaya devam ettikçe altı haftalık bir süre içinde 10 milyon kadar insan karantinaya alınabilir.
Kaynak: The Washington Post

: