Dünya

İngiltere Kraliçesi oğlu Prens Andrew’un kraliyet himayesini kaldırdı

Buckingham Sarayı, Kraliçe'nin Prens Andrew’a ait fahri askeri unvanlarını ve kraliyet himayesini kaldırdığını açıkladı.

Buckingham Sarayı, Kraliçe'nin Prens Andrew’a ait fahri askeri unvanlarını ve kraliyet himayesini kaldırdığını açıkladı. Prens için bundan sonra "Majesteleri" unvanı da kullanılmayacak.

ABD’de bir yargıcın Kraliçe’nin ikinci oğluna cinsel saldırı davası açılmasına yeşil ışık yakması sonrasında Buckingham Sarayı perşembe günü yaptığı açıklamada, "Kraliçe'nin onayı ve anlaşmasıyla, York Dükü'nün askeri bağlantıları ve kraliyet himayeleri Kraliçe'ye iade edildi. York Dükü herhangi bir kamu görevi üstlenmemeye devam edecek ve bu davayı bir vatandaş olarak savunuyor” dedi.

Yargıç Lewis Kaplan'ın kararı, Andrew'un öngörülebilir gelecek için uzun ve utanç verici yasal işlemlere karışmaya devam edeceği anlamına geliyor.

Kararın, 150'den fazla askeri gazinin Kraliçe'ye kamuoyuna açık bir mektupla "üzüntü ve öfke"lerini bildirmesi ve Andrew'un fahri askeri rollerini kaldırmasını talep etmesinin ardından alınması dikkat çekti. 

Prens Andrew'un Virginia Giuffre'nin kendisine karşı açtığı cinsel saldırı davasının reddedilmesi talebinin Mahkeme tarafından reddedilmesinden bir gün sonra gönderilen mektupta, "Başka bir üst düzey askeri subay olsaydı, hâlâ görevde olacağı düşünülemez" deniliyor. 

Andrew'un savunma ekibi daha önce Virginia Giuffre'nin hapishanede intihar eden Amerikalı seks suçlusu Epstein ile 500.000 dolarlık bir anlaşma imzaladığını ve bu anlaşmanın Epstein'a karşı iddialarıyla bağlantılı olarak prensi ve dava edebileceği herkesi koruduğunu savundu. 

Saray Andrew’un 2019'da kamu görevinden istifa etmesinin ardından askeri atamalarının askıya alındığını açıklamıştı.

Ama yine de dük rollerini korudu ve albay unvanını elinde bulundurduğu Grenadier Muhafızları da dahil olmak üzere sekiz İngiliz alayını iki yıldan fazla bir süre belirsizlik içinde bıraktı.

Gazilerin kısmen Birleşik Krallık’ta monarşinin lağvedilmesini savunan Cumhuriyet grubunu destekledikleri belirtiliyor.

Prensin kendini savunmak için paranın nereden geleceği ise İngiltere'de sıcak bir konu.

Kraliyet biyografilerine göre Andrew annesinin gözdesi olarak görülüyor. Ancak 95 yaşındaki kraliçe, uzun saltanatı boyunca görevin, hizmetin, onurun ve monarşinin korunmasının üstün olduğu konusunda da ısrar etti.

Dük ve prens olarak kalmasına rağmen, Andrew’un pek çok himayesi Windsor Hanedanı'nın diğer üyeleri arasında dağıtılacak.

Prenses Diana'nın boşanması ve ölümünden sonra, Prens Harry ve Sussex Düşesi Meghan'ın kıdemli kraliyet ailesi üyeleri olarak rollerini bırakması ve Güney Kaliforniya'ya taşınma kararı alması gibi Kraliyet ailesi birçok skandal yaşadı.

Kaynaklar: The GuardianWahsington Post

: