Dünya

Hollandalı gazeteci AB bakanlarının gizli online konferansına girmeyi başardı

Hollandalı bir gazeteci AB savunma bakanlarının gizli bir video konferansını çökertmeyi başardı.

Hollandalı bir gazeteci AB savunma bakanlarının gizli yapılan online video konferansını çökertmeyi başardı.

RTL Nieuws'ten Daniel Verlaan, Hollanda savunma bakanının yanlışlıkla online toplantıya giriş bilgilerinin bir kısmını Twitter'da yayınlaması sonrasında toplantıya katıldı.

Toplantıya girebildiğine oldukça şaşıran teknoloji muhabiri, toplantıya girdiğini anladığında el sallamaya başladı.

AB Dış Politika Sorumlusu Josep Borrell gazeteciye "Gizli bir konferansa girdiğinizi biliyor musunuz?" sorusunu sorunca, gazeteci Daniel Verlaan "Evet, evet. Özür dilerim. Ben Hollandalı bir gazeteciyim. Konferansınızı böldüğüm için özür dilerim" diye yanıt verdi.

AB Dış Politika Sorumlusu Josep Borrell gülümseyerek "Bunun cezai bir suç olduğunu biliyorsunuz değil mi? Polis gelmeden hemen ayrılsanız iyi olur" tepkisini gösterdi.

Verlaan yetkililerin kahkahaları arasında "Buradan ayrılıyorum" dedi.

Verlaan, Hollanda Savunma Bakanı Ank Bijleveld'in giriş adresini ve PIN kodunun bir kısmını içeren bir fotoğrafı tweetlemesinin ardından toplantıya erişmeyi başardı.

BBC’ye konuşan bir kaynak, "Birkaç denemeden sonra, RTL Nieuws gizli görüşmenin PIN kodunu tahmin etmeyi başardı, çünkü pin kodunun altı hanesinden beşi fotoğrafta görülüyordu" dedi.

Pek çok kişi toplantının hacklenmesinin komik tarafını görmüş olsa da, olay gizli AB toplantılarının güvenliği konusunu tekrar gündeme getirdi.

Toplantı ihlal nedeniyle sona ererken, AB Dışişleri Konseyi sözcüsü RTL'ye verdiği demeçte, "Böyle bir ihlal yasadışıdır ve yetkililere bildirilecektir" dedi.

Bir Hollanda Savunma Bakanlığı sözcüsü, oturum açma ayrıntılarını tweetlemenin "aptalca bir hata" olduğunu kabul etti ve "Bu, bir toplantının resmini gönderirken ne kadar dikkatli olmanız gerektiğini gösteriyor" diye ekledi.

: