Kıbrıs

Halil Falyalı cinayeti şüphelisini savunan avukatın kaymakam babası tekrar görevde

İstanbul, Şişli eski kaymakamı Ali Fuat Türkel, avukat oğlunun Kıbrıs'ta öldürülen Halil Falyalı cinayetinin şüphelilerinden birinin avukatlığını yapması nedeniyle Türkiye içişleri eski bakanı Süleyman Soylu döneminde görevden alınmıştı. Emekliliğini talep ederek, emekli olan Türkel, yeni İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın son valiler kararnamesiyle Hatay Dörtyol’a Kaymakam olarak atandı.

Türkiye İçişleri Bakanlığı görevine Süleyman Soylu’nun ardından Ali Yerlikaya’nın getirilmesiyle bürokrasideki değişim devam ediyor. 

Ağustos başından itibaren yayımlanan emniyet ve valiler kararnamesi ile TSK atamalarını bu kez kaymakamlık atamaları takip etti.

İstanbul, Şişli eski Kaymakamı Ali Fuat Türkel, avukat oğlunun Kıbrıs'ta öldürülen Halil Falyalı cinayetinin şüphelilerinden birinin avukatlığını yapması nedeniyle Süleyman Soylu döneminde görevden alındığı iddia edilmişti. Bitlis Valiliği'ne Hukuk Müşaviri olarak atnamasını kabul etmeyen Türkel’in emekliliğe ayrılma kararı aldığı ileri sürülmüş ve ardından Türkel emekli olmuştu.

Emekli olan Türkel, son valiler kararnamesiyle Hatay Dörtyol’a Kaymakam olarak atandı.

Halil Falyalı’nın bir cinayetle hayatını kaybetmesinin ardından kardeşi Hüsnü Falyalı ile röportaj yapması ile dikkat çeken Halktv.com.tr’den Seyhan Avşar, Ali Fuat Türkel'in, avukat olan oğlu Atalay Burak Türkel'le görüştü. 

Halktv.com.tr’da çıkan, "Soylu'nun Talimati İle Gitmişti, Yerlikaya'nın İsteği İle Döndü" başlıklı haber şöyle:

'Şişli Kaymakamı olarak görev yapan Ali Fuat Türkel, Şubat 2022’de avukat olan oğlu Atalay Burak Türkel’in Kıbrıs'ta öldürülen Halil Falyalı cinayeti şüphelilerinden birinin avukatlığını yapması nedeniyle görevden alınmıştı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatıyla görevden alınan Kaymakam Türkel, Bitlis Valiliği'ne Hukuk Müşaviri olarak atanmıştı. Bu atama nedeniyle Türkel emekliliğe ayrılma kararı alarak İstanbul Valiliği'ne emeklilik dilekçesi vermişti.

İçişleri Bakanlığı görevine Süleyman Soylu’nun ardından getirilmesiyle süren değişiklikler devam ederken emekli olan Türkel’in göreve geri döndüğü ortaya çıktı. Türkel, yayınlanan Valiler Kararnamesiyle Hatay Dörtyol’a Kaymakam olarak atandı.

‘Falyalı soruşturmasıyla anılmak istemiyorum’

Türkel’in göreve dönmesinin ardından oğlu avukat Atalay Burak Türkel’i telefonla aradık. Türkel, “Evet Kaymakam bey göreve döndü. Kendisi terörle mücadelede uzun yıllar başarılı çalışmalar yürütmüş ve bugüne kadar tek bir soruşturma geçirmemiş bir Kaymakamdır. Benim avukat olarak girdiğim o dosya başıma bela oldu. O dosya ile hiçbir bağlantım kalmamıştır. Adımın Falyalı  soruşturmasıyla anılmasını istemiyorum” dedi.'

Kaynak: Halktv.com.tr

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın