Dünya

Güney Kıbrıs: SafePass’ı olmayan bankalara bile giremeyecek

Cuma günü toplanan Kıbrıs Rum Bakanlar Kurulu güneyde rekor kıran Corona virüs vakalarına önlem olarak bir dizi karar üretti. 

Cuma günü toplanan Kıbrıs Rum Bakanlar Kurulu güneyde rekor kıran Corona virüs vakalarına önlem olarak bir dizi karar üretti. 

Kararlara göre, 20 Temmuz'dan itibaren Kıbrıs sakinleri ve misafirleri ancak kendilerinde Corona virüsün bulunmadığını gösteren SafePass’a sahiplerse, 20'den fazla kişinin toplandığı yerlere girebilecek.

SafePass, Corona virüse karşı aşı yapıldığını veya yakın zamanda yapılan bir testin olumsuz sonuçlandığını veya son altı ay içinde Covid hastası olunduğunu doğrulayan bir sertifikadır.

Rum Sağlık Bakanı Michalis Hadjipantelas, SafePass’ın "şirket çalışanları da dahil olmak üzere 20'den fazla kişinin aynı anda toplandığı tüm kapalı ve açık alanlarda 31 Temmuz'a kadar kullanılacağı”nı, SafePass’ın kamu ve özel işletmelerde ve ayrıca "bankalarda, yerel yönetimlerde, toplu taşımada, yolcu gemilerinde" sunulması gerekeceğini duyurdu. Bakan, SafePass olmaksızın huzurevlerini ziyaret etmenin de yasak olduğunu kaydetti.

20 Temmuz'dan itibaren tüm kafe ve restoranlarda masalarda 10'dan fazla kişi oturamayacak ve dans etmek yasak olacak. Adadaki tüm çocuk kampları ise 23 Temmuz'da kapanacak.

Kıbrıs Rum Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından televizyonda halka hitaben yaptığı konuşmada, hükümetin insanları 'aşılı' ve 'aşısız' diye ayırma niyetinde olmamasına rağmen, devletin tüm vatandaşların yaşama ve çalışma hakkını korumakla yükümlü olduğunu söyledi. Geçmişten farklı olarak artık insanların aşı yoluyla kendilerini Covid'den koruyabileceğini, son hükümet kararlarının sağlık sistemini korumayı ve işletmelerin ayakta kalmasını sağlamayı amaçladığını vurguladı. "Aşılananların özgürlük hakkı tehlikeye atılmamalıdır" diyen Anastasiadis, azınlık nedeniyle çoğunluğun riske atılmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.
Kaynak: TASS

: