Dünya

Gün içinde 1 saatten fazla uyuyanların yüzde 30 ölüm riski artıyor

Siestaların 1 saatten fazlasının sağlığa zararlı olduğu ortaya çıktı.

Uyku süresi, kalp yetmezliğine karşı korunmada kritik öneme sahiptir. ABD'de, New Orleans’daki Tulane Üniversitesi'nden bilim insanlarının yaptığı bir çalışmaya göre, her gece yedi ila sekiz saat arasında uyuyanlar daha düşük kalp hastalığı riskine sahip oluyorlar.

Uzmanlar, çalışma sırasında 37-73 yaşları arasındaki 408.802 kişiyi gözlemledi, bunların 5.221'ine kalp yetmezliği teşhisi kondu. Kalp yetmezliği sorunu olanların uykuyla ilgili problemleri olduğu ortaya çıktı: Bazıları uykusuzluk çekiyordu, diğerleri genellikle kendi horlamalarından dolayı geceleri uyanıyordu ve kalanı ise geceleri çok kısa süre uyuyordu.

Çin'deki Guangzhou Tıp Üniversitesi'nden bilim insanlarının yaptığı başka bir araştırmada ise bir saatten fazla gündüz uykusunun ölümcül olduğu tespit edildi.

Analiz, gün içinde düzenli olarak bir saatten fazla uyuyan kişilerde kardiyovasküler hastalık riskinde % 34, tüm nedenlerden ölüm riskinde % 30 artış olduğunu gösterdi.

Medical Xpress'de yayınlanan bir habere göre, gündüz uykusu genellikle performansı artıran sağlıklı bir alışkanlık olarak kabul edilir. Ancak Çin'deki yeni bir çalışma, uzun şekerlemelerin riskli olabileceğini öne sürerek, bu görüşü sorguluyor.

Çalışmaya katılan 313.651 kişinin yaklaşık % 39'u gün içinde uyudu.

Araştırma, uzun şekerlemelerin (60 dakikadan fazla) gün içinde hiç uyumayanlara göre % 30 daha yüksek olası tüm nedenlere bağlı ölüm riski ve % 34 daha yüksek kardiyovasküler hastalık riski taşıdığını buldu.

Bu arada, daha kısa şekerlemeler (bir saatten az) kardiyovasküler hastalık geliştirme riski göstermedi.

Guangzhou Tıp Üniversitesi'nden Dr. Zhe Pan, sonuçların daha kısa şekerlemelerin (özellikle 30 ila 45 dakikadan az olanların) gece yetersiz uyuyan kişilerde kalp sağlığını iyileştirebileceğini gösterdiğini de kaydetti.

Dr. Pan, "Eğer öğle uykusuna yatmak istiyorsanız, bizim çalışmamız uykuyu bir saatin altında tutmanın en güvenli süre olduğunu gösteriyor. Gündüz uyku alışkanlığı olmayanlarımız için, gündüz uykusuna başlamak için ikna edici bir kanıt yok" dedi.
Kaynak: Express

Ayrıca bkz. https://www.escardio.org/The-ESC/Press-Office/Press-releases/Long-naps-may-be-bad-for-health

: